آیا موز برای کبد مفید است؟

ما روش های دیگری برای جوانسازی پوست داریم که از جمله می توان به تزریق چربی یا بوتاکس اشاره کرد. چربی های رژیم غذایی را به می توان به چهار دسته چربی های ترانس، چربی های اشباع، چربی های تک غیر اشباع، و چربی های چند غیر اشباع تقسیم کرد. سورفکتانتها به ۴ دسته انیونیک، کاتیونیک، آمفوتریک و نانیونیک تقسیم میشوند. تعداد زیادي مواد نگهدارنده وجود دارند که بر اساس قدرت کارایی آن در امولسیون مورد نظر توسط آزمایشهاي میکروبیولوژي انتخاب میشوند. امولینتها سبب روانی حرکت و ایجاد حس نرمی در هنگام مصرف امولسیون بر سطح پوست میشوند. موادي که داراي خاصیت آب دوستی بسیار زیاد (عدد HLB بالا) هستند به راحتی در آب حل میشوند و میتوانند به عنوان حلال استفاده شوند.

HLB مورد نیاز هر ماده چربی دوست قابل اندازهگیري است. در جدول بالا توسط HLB مورد نیاز جهت اجزاء فاز روغن، HLB کلی مورد نیاز جهت تشکیل امولسیون محاسبه میگردد. سیستم قابل محاسبه در میان امولسیفایرها جهت ساختن یک امولسیون پایدار، HLB میباشد. امولینتها موادي هستند که سبب ایجاد یک بار چربی بر سطح پوست میشوند و در نتیجه سبب جلوگیري از خروج رطوبت از لایه خارجی اپیدرم و کاهش TEWL میگردند.

امولسیونها در دو نوع W/O یا O/W بر اساس انتخاب امولسیفایر با HLB مناسب ساخته میشوند. نحوه محاسبه HLB چگونه است؟ با دانستن HLB مورد نیاز یک روغن یا مخلوط روغنها میتوان مقدار HLB صحیح را براي عمل امولسیون کنندگی محاسبه کرد. اگر در یک مولکول امولسیفایر تعداد زیادي گروههاي آب دوست وجود داشته باشد عدد HLB بالا دارد و این امولسیفایر داراي خاصیت آب دوستی بیشتري است. HLB موازنه بین قسمت آب دوستی و قسمت چربی دوستی مولکول یک امولسیفایر است. بر اساس HLB مورد نیاز مواد موجود در یک امولسیون، امولسیفایر مناسب انتخاب میشود. استفاده از حداقل مقدار یک مخلوط امولسیفایر با HLB درست محاسبه شده، سبب پایداري دمایی در مدت زمان طولانی سهم HLB مورد نیاز هر ماده HLB مورد نیاز مواد درصد توزیع مواد مواد موجود در فاز روغن میگردد.

اگر در یک مولکول امولسیفایر تعداد کمی گروه- هاي آب دوست وجود داشته باشد عدد HLB پایین دارد. بر اساس نوع امولسیون، امولسیفایر با HLB مناسب انتخاب میگردد. موهای رنگ خورده بر ترشح چربی بیشتر از غده های زیر پوست سر موثرند به همین دلیل چربی موها نیز بیشتر می شود. استفاده از سرکه سیب برای موهای چرب موجب از بین رفتن وزی مو و همچنین براق شدن موها نیز میشود. علاوه بر این بیماریها، مصرف قند بیش از حد موجب ایجاد چربیهای شکمی میشود. در یک مثال ساده در یک سیستم O/W بر اساس HLB مورد نیاز مواد موجود در امولسیون میتوان HLB امولسیفایر مورد نیاز سیستم را محاسبه کرد.

کافئین شما را از نظر ذهنی برای یک تمرین سخت آماده می کند ، اما فواید آن برای کاهش چربی به همین جا ختم نمی شود. به عبارت دیگر یعنی از دست دادن هر آنچه که ورزشکار در اثر تمرین به سختی بدست آورده است . وجود یونهاي کلسیم، منیزیم و املاح دیگر مانند آهن در آب سبب ایجاد سختی آب میشوند. این مواد HYGROSCOPIC نامیده میشوند که با جذب رطوبت از محیط سبب حفظ رطوبت پوست، ایجاد نرمی و افزایش قابلیت انعطافپذیري میشوند.

پایین بودن آن نشان دهنده افزایش چربی دوستی و حلالیت بیشتر در روغن و بالا بودن آن نشان دهنده افزایش آب دوستی و حلالیت در آب است. امولسیفایرها بر اساس تمایل به آب یا روغن ارزیابی میشوند. 3. یک عدد پیاز بزرگ را خلالی خرد کرده و در کمی روغن تفت می دهیم . شما هر یک از نواحی بدن خود را که چربی اضافی دارد را باید روزانه دو مرتبه با این محصول ماساژ دهید تا به مرور زمان آن چربی ها کمتر شود. در این مورد هم باید با دکترتان درباره میزان مطلوب HDL برای شخص شما مشورت کنید.

مواد غلظت دهنده مانند واکسها میتوانند سبب افزایش ویسکوزیته امولسیون شوند و به دلیل آنکه در فضاهاي خالی (گویچه هاي میان میسلها) امولسیون قرار میگیرند، مقداري هم در پایداري آنها موثر هستند. البته مقداري هم در شکل بافت امولسیون مانند افزایش ویسکوزیته موثر هستند. کاهش TEWL سبب ایجاد نرمی و افزایش انعطافپذیري پوست میشود. البته در این مورد روش کاهش وزن در مردان بیشتر از زنان موثر بوده است. معمولا استفاده از مخلوط دو امولسیفایر (به خصوص در نوع O/W )رایج است. جهت یک امولسیون پایدار به خصوص در نوع O/W پیشنهاد میگردد که حداقل از مخلوط دو امولسیفایر که HLB مورد نیاز را ایجاد کند، استفاده شود.

هر مادهاي بر اساس خواص فیزیکی خود، یک عدد HLB مورد نیاز اختصاصی دارد، البته نیاز یک ماده جهت امولسیون شوندگی آن، بسته به آن که ماده در فاز پخش شونده (EMULSION O/W ) و یا فاز پیوسته (EMULSION W/O ) است، تفاوت دارد. از امولسیفایرهایی با HLB بالاتر نیز میتوان به عنوان حلال استفاده نمود. برخی از امولینتها میتوانند خاصیت حلال نیز داشته باشند مانندامولینتهایی که جهت انحلال فیترهاي فیزیکی و شیمیایی در محصولات ضد آفتاب استفاده میشوند. آنها به طور معمول به شکل مایع در یک حلال اشباع و واکنش پذیر، به طور معمول استایرن فروخته می شوند.

مقدار HLB حلالیت یک امولسیفایر را تعیین میکند. موادي که داراي خاصیت چربی دوستی بسیار زیاد (عدد HLB پایین) هستند به راحتی در فاز روغنی حل میشوند. مواد مرطوب کننده موادي هستند که سبب آب رسانی، حفظ و نگهداري رطوبت پوست میشوند. تمام موادي که مولکول آنها داراي قسمتهاي آب دوست و قسمتهاي چربی دوست میباشد، همیشه به عنوان امولسیفایر استفاده نمیشوند. عدد ۱ مربوط به موادي است که به شدت چربی دوست است و عدد ۱۸ مربوط به موادی است که به شدت آب دوست است. مواد چربی دوست و یا آب دوست هستند و HLB مواد در رنج ۱۸-۱ است.

HLB مورد نیاز جهت این سیستم O/W عدد ۱۱/۲ بدست آمده است. در جدول زیر انواع امولسیفایرها با محدوده HLB متفاوت بر اساس استفاده در سیستمهاي W/O یا O/W نشان داده شده است. HLB نرمال در رنج ۱۴-۲ است و نقطه میانی عدد ۱۰ است که این در حالتی است که HLB در حال تعادل است. ترس از ناشناختهها یکی از غریزیترین و طبیعیترین ترسها و در عین حال یکی از قدیمیترین کنجکاویهای انسان است.

زمانی که مواد به HLB بالا نیاز دارند باید از یک امولسیفایر با عدد HLB بالا استفاده کرد و زمانی که مواد به HLB کم نیاز دارند باید از یک امولسیفایر با عدد HLB پایین استفاده کرد. در اصطلاحات شیمی نتیجه فرایندی شیمیایی گرمازا است که میان یک ماده شوختنی و عامل اکسیدکننده است و در نهایت با تولید گرما و تغییر شیمیایی مواد اولیه همراه است. ولی مصرف دنبه سوخته باعث تولید خلط بد در بدن می گردد.

یکی از مهم ترین عوامل غیرقابل کنترل بحساب می آید که شما ممکن است به طور ژنتیکی اختلالی در تولید و تنظیم چربی های بدن و خون داشته باشید. A-1 پروتئینی است که به کلسترول HDL شما در پاکسازی کلسترول LDL از بدن کمک می کند. این ویژگی میتواند به جلوگیری از اختلال اضطرابی و اختلالات خواب ناشی از سندرم پیش از قاعدگی کمک کند. درک تفاوت بین این دو نوع و تأثیر بالقوه این چربیها بر سلامتی، میتواند به شما در انتخاب بهتر در هنگام آشپزی و خرید کمک کند.

همچنین، داشتن یک حیوان خانگی، به دلیل هدف دادن به شما، به کاهش استرس کمک میکند، شما را فعال نگه می دارد، و یک رفیق برای شما به ارمغان می آورد. مثلا استفاده از کاتالیزورهاي خاص میتواند سبب رسیدن به یک اتوکسیله خاص گردد. جهت رسیدن به یک امولسیون پایدار، انتخاب امولسیفایر مناسب که با مواد دیگر موجود درآن امولسیون تطابق HLBreq داشته باشد، بسیار مهم است. همین یک میان وعده را بخورید و شکر خدا را کنید این میان وعده را یا در فاصله صبحانه تا ناهار بخورید، یا در فاصله ناهار تا شام. پس از انجام آزمایش، ممکن است از شما خواسته شود که ۵ تا ۱۰ دقیقه در اتاق انتظار بنشینید تا اطمینان حاصل شود که واکنش واگال ندارید.

دیدگاهتان را بنویسید