آیا نوشیدن آب چشمه مفید است؟

خلاصه اینکه خضر متوجه شد که در آنجا به عوض چشمه آب حیات به صدا قسم دانه های جواهر پیدار گشت که با مشاهده چنین دانه های جواهر نایاب سلطان بطرف بالا نگاه کرد و گفت: که سبحان الله من تا کنون در طول عمر خویش چنین جواهرات شفاف و قیمتی را ندیدم ـ سلطان فوراً یک مقدار از همان دانه های جواهر رنگارنگ را در خریطه های خالی خود بجای دانه های مروارید شب بین که قبلاً نزد اش موجود بود انداخته و با عالمی خوشحالی روی خود را بطرف سپه سالار خویش نموده و گفت: که ای خضر حالا بگو تا بدانم چشمه آب حیات در کجاست که ز آن بنوشم ؟

وی به سوی قزوین میرود تا فریدون را بیاورد و ضحاک را سرنگون کرده و از تخت سلطنت پایین بیاورد و فریدون را بجای او به تخت کرسی بنشاند و فرزندش را آزاد کند. اگر قصد دارید آخرهفتهتان را آرام و بهدور از هرگونه آلودگی بگذرانید، روستای خوشآبورنگ افجه انتخابی عالی برای شما است. زکریا قزوینی نویسنده کتاب “عجایب المخلوقات” نیز از جشنی به نام “آب پاشان” یاد کرده و انگیزه آن را به قحطی شدید و توسل فیروز (جد انوشیروان) به خداوند و دعای او برای باریدن باران و رفع قحطی و گرسنگی نسبت داده است. خلاصه اینکه بعد از سپری شدن چند دقیقه آن حاکم دانشمند شما را بمنظور صرف طعام در روی دستر خوان دعوت نموده و چندین کاسه بزرگ سر بسته مقبول را در پیشروی شما نهاد و گفت : که یا سلطان عالم نوشجان نماید که نان سرد میشود .

زمانیکه شروع به نان خوردن کردی و بدست خود سر پوش را از بالای کاسه بر داشتی که ناگهان چشم تان به انواع و اقسام زیورات افتاده بر علاوه ایکه بی اندازه خوش شده بودی حاکم را مخاطب قرار داده گفته اید که ای حاکم همین حالا من خیلی گرسنه بوده و هستم در این کاسه ها به عوض غذا دانه های جواهر را انداخته ای ؟ بیاد داری که تو بخاطر جمع آوری زیورات و جواهرات به زور نیرو های سپاه خویش در یکی از کشور ها رفته بودی ؟ یا سلطان اسکندر بخاط اینکه این مردمان بیچاره میخواهند که چند روز دیگر هم زنده باشند و از دست شما کشته نشودن از صبح تا شام همه و همه از مرد تا زن و تا پیر و جوان مصروف کار استند و معاش ماهوار خود را برای شما زیورات خریده و میاورند.

بعد از تعریف این خاطره توسط مرغ زیبا سلطان در بحر فکر فرو رفت و با خود گفت: خداوندا در حالیکه از این راز صرف خودم واقف بودم و نمیدانم که این مرغ چطور از آن خبردار شد . و اگر بگفته خودت آب حیات را خورده باشی پس در آن صورت بگو که لذت و کیفیت آن چطور بوده است ؟ سلطان گفت: که ای مرغ زیبا تو را به آن خداوند کریم قسم میدهم که چطور مرا می شناسی که نامم را بزبان آوردی ؟

برای پیدا کردن پاسخ این سوال به روزهای دهه های اول قرن بیستم می رویم زمانی که پرستاری از آن سوی دنیا عاشق و دل بسته ی پزشکی ایرانی می شود و همین شیفتگی باعث شد این دو نفر با هم ازدواج کرده و این بانوی غربی همراه دکتر جوان به ایران بیاید . در سال 1377 هجری شمسی طرحی با عنوان حفاظت از ذخیره جنگلی کشور مطرح میشود . طرحی که در تقریبا یکسال بعد تصویب می شود و این طرح شامل قسمتی از دره هلن نیز بوده است. اما برای رسیدن به روستای کره بس چارهای نخواهید داشت جز اینکه از تنگ دم اسب عبور کنید.

پسلطان سخت عصبانی شده و گفت: که یا خضر شما حتماً اشتباه کردی و یا اینکه خواب دیده باشی در حالیکه در اینجا اصلاً بصورت قطعی آب وجود نداشته چه باشد تو آب خورده باشید؟ و تا که دنیا وجود داشته و دارد ایشان در قید حیات میباشند در حالیکه دانه های اشک از چشمان سلطان اسکندر روان گشت و با نهایت دلشکسته گی و نا امیدی گفت: خداوندا از سالها سال بدینطرف در فکر پیدا کردن چشمه آب حیات بودم و چرا نوشیدن آنرا نصیب سپه سالار خضر کردی ؟

از شنیدن از شنیدن این سخن سلطان بینهایت خوش شده گفت: لطفاً بگوید که در کجاست تا عاجل رفته و از آب آن بنوشم ؟ سر لشکرش گفت: یا سلطان عالم بشما بهتر است که تقریباً سوم حصه عمر خویش را در خدمت شما پادشاه با عظمت سپری نمودم و اگر در همین ایام از زبانم تا اکنون کدام حرف غلط شنیده باشید لطفاً بگوید که آن کدام است ؟ و حال شما بگوید که تا چه اندازه گپ هایم واقیعت داشته ؟ در این حال ممکن است چشمانتان به چادرهای عشایر و زندگی ساده و زیبایشان نیز بیفتد. این روستا آبوهوایی ناب و منحصربهفرد دارد، طوریکه رشد و پرورش هر نوع محصول کشاورزی در آن ممکن است.

از آن جایی که در این روستا گیاه گزنه رشد میکند، نام آن به سرای گزنه و یا گزناسرا تبدیل شده است. جالبه بدونی که تمام سقف ها و دیوارهای کلیسای وانک با نقاشی های بسیار زیبایی پوشیده شده، این نقاشی ها همه روایتگری از انجیل هستن . منطقه ای است کوهستانی با دیوارهای بلند صعب العبور و دره هایی عمیق و پرآب. مسجد کبود که به فیروزه اسلام مشهور است و بر روی دیوارهای آن با کاشیهای رنگین به واقع فرشی زیبا بافته شده یکی از زیباترین جاذبههای شهر است.

تقسیم بندی حرکت نهرها بسیار حساب شده و چه بسا شیب بندی جوری تنظیم شده که بتواند چنین مسیری از آب ایجاد شود . این کتاب درباره قیام امام حسین (ع) بود و برخی از تندروها آن را توهینآمیز به حساب آورده بودند و همین موضوع مشکلاتی را برای کیائیان و همکارانش به وجود آورد که البته زیاد طول نکشید و حل شد. این سد برای افزایش ذخایر آب های زیرزمینی منطقه و پرورش ماهی قزل آلا کاربرد دارد و از مکان های مطرح برای ماهی گیری به حساب می آید. تا شکل گیری اتابکان لر شبانکارگان در منطقه حضور داشته اند.همچنین تا اوایل صفویه شواهدی از حضور آنان در منطقه وجود دارد.

سنگ های کوپ مستقیم از دل کوه استخراج می شوند و به شکل کوپ قابل استفاده نیستند و برای استفاده باید به کارخانه های سنگبری رفته و فرآوری شده و در ابعاد مختلف برش داده شوند. شهری که سرمه چشم از غبار کفش مهمان میکند و مردمانش با آغوشی باز در انتظار مهمانان بهاری هستند. منطقه حفاظت شده جنگل هلن با توجه به کوهستانی بودن زمستانهای سردی دارد اما تابستانهای آن معتدل و مرطوب و بسیاز لذت بخش است. در آن چنین لذت و علایم ها را در یافتم: رنگ آن سفید تر از شیر بوده لذت آن شیرین تر از عسل و همچنان از مشک و همبر هم خوشبوتر ؛ سردی آن اضافتر از یخ و بلاخره خودش از هوا هم سبکتر بوده که از این بیشتر چیزی دیگری در بین آن وجود نداشته حالا نمیدانم که همان آب و است یا نی؟

رودخانه های کارون، ارمند و دوپلان از مناطق مهم آبی منطقه هستند. بيجار مركز منطقه گروس، از مناطق حاصلخيز كردستان است كه در شرق سنندج قرار دارد. سپه سالا گفت: که یا سلطان عالم اگر من همین لحظه لذت و کیفیت آنرا بشما تشریح نمایم پس در آن صورت از چه میدانید که من راست میگویم و یا دروغ؟ سلطان گفت: بخاطر داشته و دارم که در مورد نوشیدن و لذت آب حیات به اساس مطالعه کتاب وصیت نامه حضرت بابا آدم علیه السلام شخص لقمان حکیم برایم توزیع داده است . چندین مطالعه پزشکی جدید نشان می دهد که کاهش میزان اسیدیته در بدن می تواند به کاهش خطر سرطان کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید