اردبیل؛ سرزمین چشمههای بهشتی! – خبرآنلاین

گفته میشود در گذشته عروسی از خانواده نجیبزادگان به این روستا سفر کرده بود و بعد از گشت و گذار بسیار، برای ادامه راه از اهالی آن منطقه تقاضای اسب میکند. سرمایهگذار هنوز به درآمد نرسیده، اما هزینه زیادی کرده و اقدامات خوبی انجام داده است. با رایزنیهایی که انجام شد قرار است به زودی این مجوز صادر شود. مساجد اصفهان که از جاذبه های دیدنی اصفهان به شمار می روند، اغلب از معماری سبک اسلامی و سنتی برخوردارند.

این تداخل سبک ها به نام سبک و شیوه ارمنی مشهور شد. ساخت این کلیسا به سال ۱۲۹۸ میلادی باز میگردد که آن زمان به اسم کلیسای مریم مقدس مشهور بود. آبشار مشهور و دوستداشتنی مارگون در مرز میان استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. این آبشار در سه طبقه تشکیل شده و در مسیر دسترسی میتوان از روستای خبسان و بزج دیدن کرد. در روستای سفیدداران (ایسپی داران) سه آبشار زیبا و دیدنی وجود دارد.

روستای خورهه یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های زیستی در استان مرکزی و شهرستان محلات است که به لطف دارا بودن آثار تاریخی و طبیعتی بکر و دلپذیر، یکی از مناطق زیبا و جاذبه های گردشگری محلات به شمار می رود. چشمه باداب سورت که در بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا جای دارد شامل چندین حوضچه با آبهای کاملاً متفاوت ازلحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. كلمه ذهاب در لغت به معني ”آب مقطر، خوب و همچنين به معني چشمه و منبع آب“ آمده است. اگر به دنبال هتل خوب در چشمه میگردید، رادیسون میتواند انتخاب ایدهآلی باشد.

اما با این که از سال ۱۳۸۷ نام چشمه سورت به عنوان دومین اثر طبیعی ایران پس از دماوند در فهرست آثار ملی ثبت شد، حال و روزش به دلیل بیتوجهی و ورود گردشگران به حوضچهها، خوب نبود. در این صورت حتماً به چشمهی آب گرم گنو که در کوه گنو قرار دارد بروید. این روستای کوچک نه تنها ایرانیان، بلکه گردشگران خارجی زیادی را هم به خود جذب میکند. وجود کوهها و قلههای مرتفع و زیبا در اطراف دریاچه این منطقه را به بهشت کوهنوردان تبدیل نموده است.

وجود ژئومورفولوژی بسیار زیبا و جنگلهای صخرهای در مجاورت چشمه معدنی سورت، این اثر را از هر حیث ممتاز و ویژه میسازد،دو عامل اقلیم خشک و ارتفاع زیاد در کنار میزان بالای عناصر موجود در آبهای چشمه سبب تشکیل زمینهای پلی گونال بسیار زیبایی در پایین دست میشود که بسیار زیبا و دیدنی است؛ تمامی این فاکتورها در کنار یکدیگر این اثر را میراث زمین معرفی میکند. همانطوری که در پرونده ثبتی این بنا آمده است تا شعاع 1500 متری چشمه (بیش از 20 هکتار) از جمله حریم این اثر طبیعی به شمار میرود که هرگونه دخل و تصرف و ساخت و ساز در آن غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی دارد.

پرونده ثبت جهانی چشمهسورت به عنوان یکی از چهار اثر طبیعی مازندران که نامزد ثبت جهانی هستند از حدود چهار سال پیش باز شد. باداب که گویش مازندرانی آن «بادو» یا «وا او» است به چشمههایی گفته میشود که آب آنها گازدار یا شور است و یا خاصیت درمانگری بیماریهایی مانند روماتیسم را دارد. گفته میشود نام باداب سورت درواقع بیانگر شدت اثر آب گازدار چشمه این منطقه است. باداب به معنی آب گازدار است. در سال 1387 هجری شمسی، سه اثر طبیعی توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید که چشمه های باداب سورت به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران برگزیده شد.

این منطقهی کوهستانی با آبوهوای متعادل تفرجگاه بسیاری از کسانی است که قصد تغییر آبوهوا از هوای شرجی بندرعباس به یک هوای معتدل را دارند. چشمه کمنظیر پلکانی و گوگردی بادابسورت مازندران در ارتفاعات ساری که تا سه سال پیش در مسیر نابودی و تخریب کامل قرار گرفته بود، این روزها شرایط مناسبی دارد و بسیاری از حوضچههای آن به دلیل محافظت مناسب از سوی سرمایهگذار و بهرهبردار بخش خصوصی، احیا شده است. یکی دیگر از جاذبههای طبیعی بندرعباس، منطقهی خوش آبوهوا و حفاظتشدهی گنو است که در شمال شهر بندرعباس واقع شده است.

دو خیابان طویل در دو سمت شمال و جنوب و شرق و غرب باغ وجود دارد. محدوده باغ چهلستون با دیواری محصور بوده كه در ضلع شرقی كه ورودی اصلی در آن جای داشته، دارای نمایی متفاوت از سایر نقاط دیوار بوده. چنان كه از بیان مؤلف فارسنامه ناصری برمیآید در دوره قاجاریه این باغ حصار و دیواری از “چینه گل” داشته است. توقع مى كنند كه بيشتر آنها از تحت قدرت او خارج است و جز قدرت غيبى الهى كسى ياراى آنها را ندارد، حتى برخى از آنها كه اصلا محال بالذات است مانند آوردن خدا و ملائكه در برابر چشم ايشان و به اين هم قناعت نكردند، اى كاش مى گفتند: ما ايمان نمى آوريم تا آنكه از خدايت درخواست كنى كه چنين و چنان كند و اين امور غير معقول و غيرممكن را از خدا مى خواستند، ولى اين چنين نگفتند، بلكه گفتند ما به تو ايمان نمى آوريم مگر وقتى كه تو خودت نهر و چشمه جارى سازى و چه كنى و چه كنى.

سنجش: چشمه در آغاز شعر نیما، نماد افراد مغرور و خود خواه بود، آن چنان که خود را برتر از همه پدیده ها می دانست؛ ولی در شعر سعدی قطره باران، از همان ابتدا با دیدن دریا، فروتنی و تواضع اختیار کرد. با توجه به احتمال عادی شدن شرایط جامعه پس از واکسیناسیون سراسری و همچنین در پیش بودن رویداد بینالمللی ساری ۲۰۲۲ و میزبانی از گردشگران کشورهای عضو اکو در سال آتی میلادی، این امکان وجود دارد که طی دو سال آینده چشمه سورت به عنوان یک جاذبه بینالمللی در منطقه مطرح شود. ولسوالیهای زیرکوه، پشتکوه، کوهزور و زاول، چهار ولسوالی جدا شده از ولسوالی شیندند هرات است که چند سال پیش با فرمان رییس جمهور غنی به عنوان ولسوالیهای مستقل ایجاد شد.

«مهدی یوسفی» شهروند ساکن ساری که چند روز پیش به چشمه سورت رفته بود به همشهری میگوید: من یک سال پیش هم به چشمه رفتم. از جمله آنها سلسله آل مظفر بود كه در يزد و كرمان اعلام استقلال كرد. پس از سهـراب خان ، این منطقه به پسرانش از جمله “حاجتمـرادخان بهـدارونـد” رسید. صرفنظر از اهمیت طبیعی و محیط زیستی اقدام انجام شده برای سورت، نکته مهمی که احیای این مجموعه میتواند به دنبال داشته باشد، هموارسازی مسیر ثبت جهانی آن است. حالا با این اقدامات انجام شده میتوان امیدوار بود که چشمه سورت یک بار دیگر شانس ثبت جهانی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید