بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

علاوه بر گسل اصلی تبریز که با جهت شمالغرب – جنوبشرق از بالا و شمال این چشمه میگذرد، تعدادی گسل های کوچک نیز در این محدوده وجود دارند که یقینا عامل تشکیل این چشمه گرم هستند.آب خالص این چشمه بیشتر جهت مصارف کشاورزی مورد استفاده کشاورزان قرار میگیرد. آب در حوضی طبیعی جمع میشود و مورد استفاده قرار میگیرد. آب این آبشار از طریق ارتفاعات میشو تأمین میشود. حال که از خواص بینظیر درمانی آبگرم سرعین باخبر شدید، بدون شک تصمیم دارید که در سفر خود، تجربه آب تنی و استراحت در این پدیده طبیعی را پیدا کنید و از آن بهره کافی را ببرید.

چهلچشمه به برکت زمستانهای طولانی کردستان و ارتفاعات بلندش بزرگترین ذخیرهگاه آب است و صدها گونه گیاهی دارویی بینظیر را در خود جای داده است. مناظر اطراف آن با چشمانداز زیبا و بینظیر از جاذبههای طبیعی استان آذربایجان شرقی است. افسوس پایتخت رومی آسیای صغیر بود و آثار یونانی-رومی بیشماری در آن به جای مانده است. یکی دیگر از آثار شاخص به جا مانده از سلسله هخامنشی، مقبره کمبوجیه یا زندان سلیمان بوده است که درحالحاضر تنها یک دیوار با سنگهای سفید مرمرنما با حفرههایی شبیه به پنجره از آن باقیمانده است. آذربایجان شرقی مشمل بر 21 شهرستان تبریز، چاراویماق، مرند، میانه، سراب، بستان آباد، اهر، شبستر، ورزقان، هریس، مراغه، کلیبر، هشترود، اسکو، جلفا، خدا آفرین، ملکان، آذرشهر، بناب، عجب شیر و هوراند است.

آب آن از گروه آب های کلرو بیکربنات کلسیک بوده و دارای خواص درمانی می باشد.چشمه آبگرم بستان آباد با دمای 41 درجه سانتی گراد در جنوب شرق بستان آباد و در جنوب خروجی بستان آباد بطرف سراب واقع شده است، عامل تشکیل چشمه گسل تبریز می باشد.در محل چشمه که دبی آب نسبتاً بالایی دارد، مجتمع آب درمانی تأسیس شده است و سالانه پذیرای هزاران نفر توریست می باشد. قم استانی کویری و گرم است، اگر بدانید که در این استان ییلاقی باصفا و خوش آبوهوا برای پیکنیک و تفریح وجود دارد، تعجب خواهید کرد. این پارک ساحلی که در حاشیه شمالی زاینده رود و در قسمت جنوبی زرین شهر ساخته شده است، بهلطف دریاچهای مصنوعی به وسعت ۳۰ هزار متر مربع، رستورانها، ویلاهای مسکونی، ماشین برقی، آبنما، زمین بازی برای کودکان، قایق برای قایقسواری روی دریاچه، مسیر پیادهروی و درختان سرسبز و زیبا در حاشیه دریاچه با چشماندازی فوقالعاده زیبا، برای گردشگران جذابیت دارد.

منطقه پارس آباد دارای اقلیم نیمه خشک است، میانگین دمای بارش سالانه در این منطقه 271 میلیمتر و میانگین دمای سالانه 15 درجه سانتیگراد می باشد (وطنخواه سادات، 1388، ص12). این چشمه که از دل زمین در مکانی خشک می جوشد و بالا می آید صحنه بسیار زیبایی را رقم زده است.در اطراف این چشمه پستی و بلندی های تراورتن و رسوبات اکسیدآهن وجود دارد. در اطراف چشمه نهشته های تراورتن مشاهده میشود. در پارهای از روستاهای شازند، خرقان و ساوه که ارمنی نشیناند و نیز در بخشی از شهر اراک که تا چند دهه قبل ارمنی نشین بود، زبان ارمنی نیز صحبت میشود.

این شهر در ۶۵ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شدهاست. ایستی بلاغ (چشمه گرم) این چشمه بهطوریکه از اسمش پیداست دارای آب گرم و خواص درمانی و املاح معدنی میباشد این چشمه در۴ کیلومتری شرق مراغه و ۴۰۰ متری غرب روستای تازکند سفلی قرار گرفتهاست این چشمه در اطراف خود انشعاباتی دارد که هر کدامشان مستقل میباشد باز شرح این چشمه در زیباییهای روستای تازه کند سفلی آورده شدهاست درمان بیشتر بیماریهای پوستی از جمله حساسیتهای مخملی و… این شهر در کنار رودخانهٔ صوفیچای در دامنهٔ جنوبی کوه سهند و در ۱۳۵ کیلومتری جنوب مرکز استان واقع شدهاست.

کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصلة ۲۲ کیلومتری جنوب اسکو در میان درهای با صفا و کنار رودخانة پر آبی به همین نام واقع شده است. در کنار آب و چشمه هست. آب این چشمه در ردیف آبهای کلرورسدیم- سولفات کلسیم ولرم بادمای23 درجه سانتیگراد میباشد. آب چشمه جزو دسته آبهای سولفاته سديک گرم است.این چشمه در مسیر جاده سراب- هریس- اسب فروشان – الله حق قرار دارد. زیاد بودن گاز CO2در آب این چشمه نشان دهنده منشاء عمیق آن است.این نوع آبها در کار گوارش معده، کبد، پانکراس و روده مؤثر است. خفض زبان عربی به معنی “پایین آوردن” نشانگر آن است که نام خوزستان در اصل از ترجمه نام سومری کیسیا (سرزمین پایینی) در زبانهای سامی عاید شده است.

ولی در بین این چشمه ها، آب گرمی با نام یل سوئی وجود دارد که دمایش ملایم تر از بقیه و خاصیت درمانیش نیز بیشتر از بقیه می باشد. هدایت این طفل در راه بالندگی و تبدیل آن به کوهنورد فاتح قله های موفقیت، در گرو مساعی فرهیختگانی است که با انتقال دانش و تجربیات خود او را خوراک داده، دستش گرفته و پا به پا می برند تا شیوه راه رفتن بیاموزد… فاصله روستا تا چشمه های معدنی كه در جنوب غربی آن قرار دارند، در حدود 700 متر است و با پای پیاده قابل رسیدن است.

این چشمه در مسیر جاده سراب- هریس- اسب فروشان قرار گرفته و فاصله مظهر آن تا روستای اسب فروشان سه کیلومتر جاده خاکی و حدود 300 متر جاده پیاده رو دارد. نکته: حواستان باشد که باید در ایستگاه بیشه پیاده شوید. در قلب درهای روح انگیز، روستایی به نام «هرانده» قرار دارد که از وصف زیبایی و سرسبزیش زبان آدمی قاصر است! او شاعري اشعري است و خود را تابع قانون علت و معلول نمي بيند او مختار به عمل كردن نيست و اين مختار نبودن در ژرف ساخت تمامي بندهاي اين ترجيع بند رسوخ كرده است اما گاه اين خصوصيت بطني به ظاهر سطرها بروز مي كند .

معنی: چشمه گاه مانند صدف، بر اثر خروشندگی دهانش کف آلود می شد و گاهی چون تیری که به سوی هدف می رود، راست و سریع به پیش می رفت. چون این شهر در دامنهٔ جنوبی سهند قرار دارد، رودخانههایی نظیر صوفیچای و مردقچای که از این کوهستان سرچشمه میگیرند، از داخل مراغه عبور کرده و در رونق و آبادانی شهر تأثیر بهسزایی داشتهاند. این استان 330 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و شهرهایی توریستی چون بیستون، کرمانشاه، دالاهو و… فاصله سراب تا اردهال 25 کیلومتر و از اردهال تا مظهر چشمه 4 کیلومتر بوده و چشمه از شکاف سنگهای آتشفشانی خارج میشود.

به گزارش خبرنگار مهر، چشمه تاپ تاپان در 4 کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجب شیر قرار دارد و از بالای تپه ای هموار مشرف به اراضی و طبیعت بکر شهرستان آذرشهر با فشار گاز از زمین به حالت جوشان خارج میشود که خاصيت شگفت انگیز درماني آن گردشگران زیادی را در فصول گرم سال به خود جلب مي كند. جاده دسترسی به این چشمه در شهر مراغه، در کمربندی شمالی، پائینتر از میدان استاد کریمی، کوی الهیه واقع است که بعد از طی مسافتی حدود ۹۰۰ متر با اتومبیل و ۸۰ متر پیادهروی، چشمه ای را مشاهده میکنید که دمای آن ۷ درجهٔ سانتی گراد است و درون آب آن هیچگونه موجود زنده (تکسلولی، جلبک و …) و میکروسکوپی به چشم نمیخورد و در محل خروج آب نیز هیچ گیاه و جلبکی وجود ندارد.

یکی از تماشایی ترین طبیعت های کشورمان ایران در استان آذربایجان شرقی در منطقه ای به نام ارسباران نهفته است. تپه های ماسه ای منفرد کوچکی در این منطقه به چشم میخورد که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. به دلیل نقش و تاثیر این چشمه در بهبود بسیاری از بیماری ها و ناتوانی ها از جمله آکند، آرتریت، سوختگی، بیماری های عضلانی، افسردگی، سردرد، اختلال خواب، درمان ناتوانی بیماران مبتلا به فلج، سکته مغزی و ناراحتی های گوارشی، پوستی و کلیوی، در ایام تعطیلات گردشگران بسياري جذب شهرستان بستان آباد می شوند. ما ابتدا تمام چشمه های معروف اطراف تبریز را معرفی می کنیم و سپس به آثار آنها یعنی رودخانه ها و آبشارهای مهم تبریز که برای پیک نیک بسیار مناسب می باشند اشاره می کنیم و در انتها به معرفی دریاچه های کوچک و بزرگ که از گرد آمدن چشمه ها و رودخانه ها پس از میلیون ها سال تشکیل شده اند و بنادر دیدنی اطراف تبریز می پردازیم.همانطور که گفته شد تاریخچه آب درمانی یا “هیدروتراپی” که یکی از قدیمی ترین شیوه های درمانی طبی به حساب می آید به تمدن های مصر – یونان و روم باستان بر می گردد به طوری که درباریان مصر حوضچه هایی داشتند که به آب آنها گل و گیاه و روغن های خاص اضافه می کردند و فکر می کردند چشمه های آبگرم با بهبود روند گردش خون می تواند برای بهبود بیماری ها مفید باشد.در سال 1889 میلادی نیز فردی به نام سباستین نیت فرانسوی با نوشتن کتاب ˈدرمان با آبˈ باعث توجه خاص مردم به این روش درمانی شد.مهمترين چشمه هاي آب معدني آذربايجان شرقي در شهرستان هايي مانند آذرشهر، كليبر، عجب شير، سراب، بستان آباد، ورزقان، هريس، هشترود، مراغه، شبستر، چاراويماق، ملكان و كندوان واقع شده اند.

اولین صحن حضرترضا (ع) و ایوان طلا هم در این عصر به روی مردم گشوده شد. برفهاي روی قلهٔ دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایههاي گوناگون در داخل کوه طی می کنند تا به مخزنی در دل کوه برسند. عرض دهانة این غار حدود ۵ متر و دیوارهای داخل آن دارای استالاکتیتهای جالب توجهی است. آبها از نوع آبهای بيكربناته كلسيک و منيزيم گازدار معتدل است و منظره بسیار زیبایی را رقم می زند. آب این چشمه در ردیف آبهای کربنات کلسیم ولرم (23 درجه) میباشد.

آب این چشمه در ردیف آبهای دارای کاتیونها و آنیونهای مختلف گرم می باشد. آب گرم چشمه رامسر حاوی گوگرد گاز و کلرید بی کربنات کلسیم است و از کوههای البرز سرچشمه می گیرد. مراغه دومین شهر بزرگ استان آذربایجان شرقی شهرستان مراغه است. آذَرْشَهْرْ (توفارقان یا دِهْخوارْقانْ) یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان آذرشهر می باشد. اهر یکی از شهرهای مهم استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان اهر و منطقه ارسباران(قرهداغ) و در شمال شرقی استان قرار گرفته است و به عنوان بزرگترین شهر منطقه ارسباران شناخته میگردد. اقلیتی فارسی زبان در مرکز این استان، (کلانشهر تبریز) ساکن هستند که به ترکی آذربایجانی تسلط کامل دارند.

بسیاری از این چشمه های ایران در استان آذربایجان شرقی قرار دارند که در این مقاله به معرفی چشمه های معدنی در استان آذربایجان شرقی، چشمه های آب گرم و چشمه های آب معدنی می پردازیم.انواع چشمه های آب معدنی گرم و سرد فراوانی در نقاط مختلف استان آذربایجان شرقی از شمال و جنوب و شرق و غرب آن قرار دارد. تصور کنید پس از جنگل نوردی و لذت دیدن درختان سرسبز به این چشمه داغ برسید و خستگی ها را در آن بزدایید.آب و هوای کاملا طبیعی و منحصر بفرد معتدل و خنک از دیگر مزیت های منطقه به شمار می آید .

دیدگاهتان را بنویسید