بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

با كاسته شدن از عظمت، وسعت و جمعيت شهر استخر، بر رونق شيراز افزوده شد. قبل از سال 1305 شمسي نام اين محل «شستون» بود كه به تدريج بر وسعت آن افزوده شد و به سراوان معروف گرديد. سراوان شرقيترين شهر استان سيستان و بلوچستان است كه با مركز استان 352 كيلومتر فاصله دارد بسياري از روستاهاي اطراف سراوان خاك رس مرغوبي دارد كه با بهرهبرداري از آن، كوزهگري و سفالسازي به ويژه در ناحيه گليپورگان رونق يافته است. آثار به دست آمده در سراوان نشان ميدهد كه اين شهرستان سابقه تاريخي و تمدن بسيار كهني دارد. آثار به دست آمده از غارهاي حوالي درياچه بختگان نشانگر قدمت تمدن در اين ناحيه است.

ايرانشهر با توجه به قدمت تاريخي و گسترش تدريجي به نمونهاي از شهر معاصر تبديل شده است. تراكم نسبي جمعيت استان 7/38 نفر در هر كيلومتر است كه با توجه به 9/33 نفر شاخص ملي، 2/5 نفر بيشتر نشان ميدهد.توزيع جمعيت شهري استان در 48 شهر، نشانگر گسترش قابل توجه شهرنشيني در محدوده استان است، ولي هنوز هم در مناطقي از استان، جمعيت عشايري همچنان با كوچ نشيني زندگي ميكنند. آباده به علت نامساعد بودن عوامل جغرافيايي از نظر شهري چندان پيشرفتي نكرده، اما به دليل استقرار در مسير كوچ (ييلاق – قشلاق) ايل قشقايي، حائز اهميت است.

در زمان ناصرالدين شاه قاجار، والي بلوچستان به دليل آب و هواي خوب اين منطقه قلعههايي در آن ايجاد كرد. حمدالله مستوفي از آن به نام شهركي پر درخت كه آب و هواي معتدل و ميوه فراوان دارد، ياد كرده است. این آب چند ویژگی دارد. تالاب سولقان:این تالاب زیبا و با شکوه در 70 کیلومتری شهرکرد در مسیر شهرکرد به ایذه قرار گرفته و دارای اکوسیستمهای زیبایی است حضور عشایر ومهاجرت و زیست پرندگان مهاجر و رویش گلهای رنگارنگ در برخی فصول سال زیبایی این مکان را چند برابر کرده. شيراز طي چند دهه اخير توسعه و گسترش جالب توجهي يافته و به يكي از شهرهاي مهم و زيباي ايران تبديل شده است.

كانال فوق از قسمت تون وگلخن حمام كه در زير خزانه آب گرم قرار دارد با جهتهاي مختلف در زير كف فضاي گرمخانه و مياندر امتداد يافته و به دود كشهايي كه در بدنه و ديوار بناي حمام، موجود ميباشند متصل ميگرديد. چشمههای باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. روستای تاریخی و سرسبز ساسنگ در 30 کیلومتری جنوب شهرستان مینودشت واقع شده است.

کاشان شهری تاریخی است و در ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان استان واقع شده است . چشمه لال در فاصله ۲۷ کیلومتری شرق شهرستان گالیکش و در حاشیه جاده بینالمللی گالیکش-مشهد قرار دارد. غار طبیعی و صخره ای دلیک بولاغ (حاجی آباد) نیز در ۴۶ کیلومتری جنوب شهرستان در دامنه آفتابگیر ارتفاعات ‘اؤکوز اؤله ن’ از کوه های تخت سلیمان واقع شده است و از دهانه غار آبی با دبی ۶۰ لیتر در ثانیه جریان دارد. براساس یافتههای زمین شناسی، کرفتو در دوران مزوزوئیک زیر آب بوده و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده است.

نام این روستا به معنی پنج خانه است که به دوران اولیه ای که این روستا تاسیس شده بود بر می گردد. آثار تاريخي باقي مانده از اين شهرستان علاوه بر آثاري از دوران هخامنشي، دورههاي اسلامي را هم در برميگيرد. جهرم يا كهرم به معناي جاي گرم است و از آثار باقي مانده آن ميتوان قلعه گبري را نام برد كه به سبك معماري ساساني ساخته شده است.به استناد نوشتههاي استخري، ابن بلخي و حمدالله مستوفي، جهرم قلعهاي بزرگ، معروف به خورشه و خورشاه داشت كه فاصله آن تا شهر، پنج فرسخ بود.

ولايت دارابگرد (درابجرد)، شرقيترين ولايت از پنج ولايت فارس بود و تقريباً همان ولايت شبانكاره بود كه در دوره مغولان از فارس جدا شد و حكومتي جداگانه داشت.در افسانههاي ايراني، بناي شهر دارابگرد را به داراب نسبت دادهاند. داراب از شهرهي قديمي استان فارس است كه قبل از اسلام «دارابگرد» نام داشت و خرابههاي آن در پنج كيلومتري جنوب شهر داراب فعلي قرار دارد. شهرستان نيك شهر كه در سالهاي اخير به شهرستان مستقلي تبديل شده، قبلاً در محدوده شهرستان ايرانشهر قرار داشت. چابهار جنوبيترين شهر استان است كه در فاصله 761 كيلومتري زاهدان قرار دارد. ايل قشقايي: درباره منشاء اين ايل، نظرات متفاوت وجود دارد.

وی با اشاره به جاذبه گردشگری رودخانه و منطقه جنگلی کوهسارکنده، افزود: منطقهي زیبا و جنگلی و سرسبز اطراف روستای کوهسارکنده از تفرجگاههای مشهور نکا محسوب می شود وجود رودخانههای زیبا در این منطقه و نیز جنگلی سرسبز از درختان گونه خزری، هر ساله پذیرای هزاران مسافر از سایر نقاط است. همچین در این منطقه برای رفاه مسافران و گردشگران سکوهایی برای نشستن در حاشیه دریاچه زایندهرود و ویلاها و آپارتمانهایی مجهز برای اقامت، وجود دارند.

از طرف دیگر، به دلیل خاکی بودن بخشی از مسیر جاده، در فصل پاییز و زمستان باید خودتان را برای مواجه شدن با جادهای گلی و ناهموار آماده کنید. سد هندودر: این سد خاکی بوده و در جاده شازند ، آستانه ، هندودر قرار دارد. يعني مسجد جامع قرار گرفته كه گفته ميشود آتشكدهاي بود كه پس از ظهور اسلام به مسجد تبديل شده است.اما تاريخ قديمي مسجد 363 هجري قمري است و به گفته مقدسي، بناي اصلي آن متعلق به سال 340 هـ.ق است كه از آثار دوره سلسله آلبويه به شمار ميرود.

از اواخر قرن هشتم، لار مركز ضرب سكه بود و سكه آن به لاربن در سواحل خليج فارس و هند رواج داشت.در سال 799 هـ.ق. در سال 281 هـ ق. دردوران صفويه شيراز مركز ايالت فارس بود و امامعلي خان، حكمران فارس بناهاي بسياري در اين شهر پيريخت.در سال 1079 هـ ق، شيراز بر اثر جاري شدن سيل سهمگين ويران شد و بسياري از آثار تاريخي آن از ميان رفت. آباداني اين شهر از سال 746 هجري قمري (پس از ويراني آن در دوره مغول) به دست امير مبارزالدين آل مظفر صورت گرفته است.اين شهر در قديم چهار محله داشت كه هر محله داراي مساجد و آب انبارهاي متعددي بود.

اين شهر در زمانهاي قديم «بندرتيس» نام داشت كه در حال حاضر خرابههاي آن در 9 كيلومتري چابهار امروزي به جا مانده است. بندر امروز چابهار اهميت سوقالجيشي ممتازي دارد و در حال حاضر يكي از مناطق آزاد تجاري كشور محسوب ميشود. واژه «ارد» را قهر و غضب نيز معني كردهاند و «كان» به معناي معدن است، گفته ميشود كه اهالي آنجا شورشگر و جنگجو بودند.اردكان از حوادث روزگار در امان نماند، حملات افغانها در زمان افشاريه و يورشهاي ايلات بويراحمد در دو قرن پيش، خرابيهاي بسياري در اين شهر به بار آورد.

اگر ببيند باغ و کشتزارها از جويها و رودها آب مي دهد تعبيرش آنست که به مال دست مي يابد و از غصه و اندوه رها ميشود. همچون باغ چهلستون اینجا نیز عمارت و کاخی بزرگ در مقابل یک آبنمای دراز همچون کانال آب احداث شده که نه تنها تصویر عناصر کاخ را منعکس کرده، سایر عناصر پیرامونی را نیز در خود نمایان می سازد. ولي در زمان حكومت سلجوقيان دوباره تعمير وبازسازي شد و رونق گذشته خود را باز يافت. شهر فسا كه در گذشته به آن پسه يا پسا ميگفتند، از شهرهاي قديمي خطه پارس است.

بندر چهابهار در گذشتههاي دور در تجارت خارجي ايران اهميت وافري داشت، ولي در قرن گذشته در اثر كم توجهي از رونق آن كاسته شد. چشمانداز زیبا، دشتها و مراتع سرسبز، درختان بلند و صدای آواز پرندگان چیزی است که در آن حوالی به وضوح حس میشود و با استراحت کردن در آنجا از هیاهوی شهر به دور خواهید بود. قطعا همه ی ما زمان هایی از سال را برای خود برنامه ریزی کرده ایم تا خود را برای مدت کوتاهی از شلوغی و هیاهوی شهر دور نگه داریم، چه بهتر که فراغت خود را به دل طبیعت زیبای خدادادی برویم و در چشمه سار ها و لابه لای درختان زیبا نفسی تازه کنیم و از این همه نعمت ها بهترین لذت ها را ببریم.

نقش جهان از نظر معماری برای افراد نوعی آسایش و فراخ به ارمغان می آورد ولی به مرور با اضافه شدن بخش های مختلف و دگرگونی های متعدد این ویژگی ها تا حدودی تحت تاثیر قرار گرفته است. انسان های دارای قلب قسی و سخت، در گمراهی به سر می برند و هیچ گاه به هدف نمی رسند. روستای گلیرد نیز همچون روستای کرکبود از روستاهای هدف گردشگری منطقه طالقان است.

در خود روستای بیشه و روستاهای سر راه مغازه به اندازه کافی جهت تهیه مواد غذایی هست و البته به نظر قیمت بعضی مواد مقداری بالاتر است. آخرین روستا در فهرست 10گانه ما، روستای فیلبند است. قلعه قديم چهل دختر از آثار تاريخي مهم نيكشهر است. راستش را بخواهید شما درست وسط یک قلعه تاریخی ایستادهاید. خداوند به شیطان اجازه داد تا به سراغ حضرت ایوب برود و یکی یکی اموال و فرزندانش را از او بگیرد. بسته به موقعیت جغرافیایی و فصل، دمای فاضلاب در مناطق سرد در محدوده 7تا ℃ 18 و در مناطق گرم در محدوده 13 تا ℃ 30 است و گاهی تا ℃ 35 نیز گزارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید