بنابراین تعقیب و گریز آغاز میشود

درحال حاضر در دامنههای جنگلی جنگل ارسباران (از ارتفاعات ۲۲۰ تا ۸۰۰ متر) و مراتع خرم (ارتفاعات ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ متری) انواع محتلف گونههای گیاهی و جانوری زندگی میکنند. ایسنا/چهارمحال و بختیاری مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور درخصوص جذب نیرو در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، گفت: مجوز جذب بیش از ۸۰۰ نفر نیرو در کشور صادر شده است و ۷۰۰ نفر از فرزندان ایثارگر تبدیل وضعیت شدهاند، بیش از ۸۰۰ نفر از فرزندان شهدا نیازی به شرکت در آزمون نداشته و اگر مدارک مرتبط با منابع طبیعی داشته باشند، بدون آزمون پذیرفته میشوند. ارسباران به خاطر وجود کوههاى سرسبز، جنگلهاى زیبا، مراتع غنى و رودهاى پرآب، از زیبایى دلانگیزى برخوردار است و مىتوان گفت کانون تجمع زیبایى، شکوه و عظمت طبیعت، قدمت تاریخى، تنوع گونههاى گیاهى و جانورى است.

بر روى تیغه کوههاى اطراف روستاى کردشت بطول صدها متر امتداد یافته و دهها برج دیدهبانى، اصطبل، انبار، آذوقه و مهمات، اتاقهایى براى استراحت سربازان و افسران به ارتفاع چندین متر و عرض یک الى ۳ متر منطقه کردشت را محاصره و محافظت مىنموده است. این نکته بسیار مهمی است که در هیچ یک از این 5 ناحیه رویشی این اتفاق نمی اتد و این همان باران های مخفی ( مه بارش ) می باشد ، که روی میزان بارنگی جنگل های ارسباران تاثیر دارد که این عامل میزان بارندگی 450 میلی متر را به 750 میلی متر رسانده است ، شاید دلیل اصلی تنوع و گستردگی گونه های ارسباران همین موضوع باشد .

برای ثبت نام دوره تورلیدری و دیگر دورههای عمومی و تخصصی و همچنین ثبت نام آزمونهای انگلیسی و غیر انگلیسی میتوانید روی خدمات ارسباران حساب کنید و با کارشناسان خبره ما در ارتباط باشید. جنگلهای بارانی سرسبز، قبایل منزوی و حیات وحش عجیب و غریب داشته و کمتر کسی وجود دارد که نام جنگل بارانی آمازون معروف جهان را نشنیده باشد. در جنگلهای ارسباران می توانید 15 درصد از گونه های گیاهی ایران و 1400 گونه گیاهی و قارچی را از نزدیک مشاهده کنید.

اگر این راه را انتخاب کنید مسیر کمتری را برای رسیدن به ارسباران طی خواهید کرد. رقابت برای بدست آوردن آب و غذا، مکان زندگی مناسب و حفظ نسل خود در بین موجودات زنده امری عادی است و هر موجودی بتواند این کار را به خوبی انجام دهد می تواند در طول زمان نسل خود را حفظ و به بقای نسل خود ادامه دهد. شیر ایرانی حدود ۷۰ سال پیش در بخش هایی از ایران وجود داشت اما به علت های متفاوت مانند شکار توسط انسان و از دست دادن زیستگاهش از بین رفت.

در بازدید از مناظر طبیعی جنگل از آزار دادن حیوانات، شکار آنها، نوشتن یادگاری بر روی درختان و… علاوه بر آن استان ها، پارک های جنگلی و جنگل های بکر سمت غرب و شمال غرب ایران هم از مقاصد دیگر جنگل نوردی هستند. به علت اینکه در این پارک جنگلی، مناظر و چشم انداز های بسیار زیبایی وجود دارد، همه روزه و در تمامی روزهای سال، افراد بسیار زیادی اقدام به بازدید از آن می کنند. «مارال»، گونهٔ منقرض شدهٔ منطقهٔ ارسباران نیز با انتقال هفت راس از پارک ملی گلستان در فضایی به وسعت هفت هکتار در مرکز تحقیقاتی آینالو رها شده و در حال احیا است.

همچنین موسسه ارسباران سعی دارد با برگزاری سفرهای آموزشی، بازدیدهای آموزشی، صعودهای آموزشی، دورههای تخصصی گردشگری مانند راهنمای تخصصی سافاری، راهنمای تخصصی گردشگری با دوچرخه، راهنمای تخصصی گردشگری کودک و راهنمای تخصصی پرندهنگری بهترین خدمات را در حوزه آموزشی گردشگری ارائه کند تا فراگیران بتوانند راهنمای تورهای تخصصی گردشگری شوند. در این دورههای گردشگری یک روزه و چند روزه که توسط اساتید مجرب و حرفهای به صورت آنلاین و مجازی و حضوری برگزار میشود، دانش آموختگان میتوانند تمامی مسائل به وجود آمده در محیط کار را یاد بگیرند و خود را برای تمام مسائل و مشکلات آماده کنند، چون در دورههای موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران مثالهای کاربردی استفاده میشود که اساتید در طول دوران حرفهای کاری خود با آن روبهرو شدند.

اگر در لوازم سفرتان باتوم دارید، توصیه میشود برای رفتن به قلعه بابک از آن حتماً استفاده کنید. بهعلاوه سایر نویزهای سفید جنگلها، مانند آواز پرندگان و فقط چند درخت در جای مناسب میتوانند صدای پسزمینه را بین 5 تا 10 دسیبل یا حدود 50 درصد که توسط گوش انسان شنیده میشود کاهش دهند. جنگل ها مهمترین زیستگاههای جهان هستند که حدود یک سوم سطح زمین را اشغال می کنند. به طور مثال دامنههای جنوبی ارسباران پوشیده از مرتع، دامنههای شمالی و بین ارتفاعات ۸۰۰ متر تا حدود ۲۲۰ متر بخش جنگلی قرار گرفته و مناطقی با ارتفاع بین 800 تا 2200 متر به صورت مرتع است.

درختان انجیلی به جز در سواحل جنوبی دریای خزر، در آستاری جمهوری آذربایجان و لنکران نیز دیده میشوند. در موزه آذربایجان شما شاهد آثار تاریخی پیش از اسلام و دوران اسلامی هستید. به استناد آثارى که اخیرا در مناطق سونگون و لیقان کشف شده ارسباران مهد تمدن انسانها در دوران پیش از تاریخ بوده و به گواهى آثار بسیارى که از دورههاى مختلف تاریخى از انسانهاى اولیه و همچنین سنگ نوشتهها در این سرزمین به یادگار مانده، منطقهاى است که ریشه در اعماق تاریخ دارد و در زمانهاى دور شاهد جریان زندگى و تحولات تاریخى بوده است. متاسفانه به خاطر تخریبهای اخیری که در جنگلهای اینجا صورت گرفته، وسعت ارسباران به مرزهای شهرستانهای کلیبر، ورزقان و اهر محدود شده.

محدود می شود . CD: این کتاب توسط انتشارات جنگل جاودانه به چاپ رسیده و قابل تهیه در بانک کتاب چل سی بوک می باشد. بی بی سی که با استقبال یک گروه بومی و درک از جهان خارج روبرو شده است ، لیست رهبران Bitate Uru Eu Wau Wau را در Facebook Marketplace نشان داد. پس از پشت سر گذاشتن دره سی و ورود به قلعه بابک و هتلی با همین نام، تقریبا سه ساعت پیادهروی تا خود قلعه خواهید داشت.

سرانجام راهبان از بودا پرسیدند: (پس راه درست کدام است ؟) پاسخ داد: (راه میانه ، میان لذت و رنج است که از راه هشتگانه به دست مى آید.بودا در مدت 40 سال با مسافرتهاى فراوان ، آیین خود را در سراسر هندوستان تبلیغ کرد و به تربیت شاگردان همت گماشت که برجسته ترین آنان آنندا (Ananda) بود. منطقه ارسباران در شمال غربى آذربایجانشرقى مشتمل بر چهار شهرستان اهر، کلیبر، ورزقان و جلفا، یکى از سحرانگیزترین مناطق کشور و جلوهگاه شکوه طبیعت در سرزمین اسلامى ایران است.

ارسباران از نظر تنوع زیستی بسیار متنوع بوده و یگانه زیستگاه یکی از نادرترین پرندگان دنیا به نام سیاه خروس است . بر اساس این آمارها از مجموع میزان تولیدات جلغوزه، تنها یکهزار تُن از طریق افغانستان و با نام این کشور و باقیمانده آن توسط پاکستان و به نام آن به کشورهای مختلف صادر میگردد. تنها راه رسیده به قلعه راه بز رویى است که چندین متر طول دارد. پل دیگر بطول ۱۲۰ متر و در ۱۰ چشمه بر روى رود ارس بر بستره صخرهاى آن ایجاد گردیده است.

و ایجاد موزههاى تخصصى و مدیریت ارزشهاى میراث فرهنگى است. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، ایجاد تحول در نظام اداری کشور و نیل به نظام مطلوب، صحیح و کارآمد در جهت تسریع در حل و فصل امور، تسهیل در اجرای برنامه های توسعه و ارائه خدمات موردنیاز به مردم با کیفیت مطلوب، همواره مورد تاکید مقامات و مسئولین کشور بوده است. گنبد سربنیه داراى کاربندیهاى جالب مزین به آهکبریهاى زیبا است.

سربنیه به وسیله راهرویى مکسر، یک هشتى به گرمخانه که آنهم داراى آهکبریهاى زیبایى است، متصل مىشود. جنگلهاى ارسباران با ۱۳۰ هزار هکتار وسعت که از شهرت جهانى برخوردار است در مناطق کلیبر، میشهپاره، منجوان شرقى و غربى، دیزمار شرقى و کیوان گسترده شده و داراى بیش از ۱۸۰ گونه درختى و درختچهاى است. برای همین یونسکو در لیست زیستکرههای ایران، ارسباران را هم جا داد تا بتواند از آن محافظت کند. وی با بیان اینکه در صورت اختصاص اعتبار، دوربینهای دید در شب برای رصد و تشخیص ساخت و سازهای غیرمجاز و حریق در اراضی ملی استان نصب میشود، ادامه داد: تا پایان سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۵۰ هزار قطعه نهال توزیع و کاشته میشود.

یکی از افتخارات در منطقهی آذربایجان ثبت سه کلیسای سنت استپانوس، قره کلیسا و کلیسای زور زور در فهرست جهانی یونسکو است که در سال 1386 این اتفاق افتادهاست. منطقهاى در نوار مرزى ارس که به دوزال و کردشت معروف است یکى از قطبهاى مهم فرهنگى آذربایجان محسوب مىشود امامزاده شعیب دوزال در روستاى دوزال واقع در ۲۰ کیلومترى شمال خاروانا بر فراز کوهى قرار گرفته که مشرف به رود ارس و مرز جمهورى آذربایجان مىباشد ظواهر امر نشان مىدهد که مربوط به اواخر قرن هفتم (دوره ایلخانى) میباشد. 2- وسایط نقلیه -پس ازاصول خبروقوع آتش سوزی وتعین محل آن باید مامورین ووسایل آتش نشانی را به محل واقع رسانید .

دیدگاهتان را بنویسید