به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل

هماطنور که گفتیم، نه تنها شهر اصفهان، بلکه اطراف اصفهان هم جاذبههای گردشگری فوقالعادهای دارند؛ اما بیشتر مسافرانی که به اصفهان سفر میکنند از جاهای دیدنی اطراف اصفهان غافل میشوند. در نخستین قدم برای تماشای یکی از منحصر به فرد ترین و خیره کننده ترین جاهای دیدنی ایران و جهان تنها به یک بلیط قطار ساری نیازمند هستید. کوچه پس کوچههای روستای گلیرد از زیبایی زیادی برخوردار است و قدم زدن در آنها انسان را به دهها سال پیش باز میگرداند.

به همین دلیل از قدم زدن بر روی طبقات و پلکان ها کهن سال آن شدیدا خودداری کنید. آکواریوم از 9 صبح تا 8:30 شب به روی علاقمندان باز است. این چشمهها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شدهاند و در ایران بینظیر هستند و تنها در شش کشور دیگر پدیدهای تا حدّی شبیه باداب سورت وجود دارد. منطقه ای که کوه چهل چشمه در آن واقع شده از سردسیرترین مناطق کردستان است به طوری که تقریبا در تمام طول سال شاهد وجود برف مخصوصا بر قله های آن از جمله قله شاه نشین هستیم .این منطقه تنها ویژه ی تفریح و کوهنوردی نیست بلکه دارای صدها نوع گیاه با خواص دارویی است که برخی از آنها واقعا کمیاب و بی نظیرند.

راه رسیدن به روستای اخلمد، یک راه آسفالته است که 10 کیلومتر طول دارد و از کیلومتر پنج جاده چناران به قوچان منشعب میشود. بافت نه چندان ساده پلکان ها همواره و در طول سال ها پر آب بوده است و در برابر خشکسالی های طولانی نیز دوام آورده؛ اما کاملا با اطمینان نمی توان گفت که صدمات فیزیکی را متحمل نشده باشد. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است و در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو می گویند. در سال ۱۳۸۷، کوه دماوند، چشمههای باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی بهوسیلهٔ سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند.

در سال ۱۳۸۷ کوه دماوند، چشمههای باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی بهوسیله سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند. در سال 1387، کوه دماوند، چشمههای باداب و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی به وسیله سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شدند. باداب سورت به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران درسال 87 توسط مسئولین روستای اروست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ثبت گردید.

زیلو بافی از صنایع دستی استان یزد میباشد که به ثبت ملی و جهانی رسیده است. از شهرهای ساری و سمنان تا روستای اروست جاده آسفالت میباشد. چشمه پلکانی باداب سورت در ضلع جنوبی شهر ساری در روستایی به نام اورست واقع شده است. یالها، چشمه و ییلاقهای اطراف این مجموعه زیبا را شخصی به نام «سلام اسماعیلسرخ» به کمک یکی از اهالی 90 ساله روستای «تبریزخاتون» به نام «توفیق زادپور» شناسایی و بازیابی کرده است، که پیش از این نیز در فصلنامه «کوه» به چاپ رسیده است. در حقیقت نام اصلی با قدمت چند هزار ساله این چشمهها، باداب اروست میباشد.

یکی از این چشمهها، چشمه اصلی می باشد که دارای استخری با قطر حدود 15 متر و عمق زیاد و آبی بسیار شور است. چشمه های باداب سورت شامل دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است، چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است که عمدتا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است.همچنین این چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی زند.

در تابستان میتوانید مردم را در هر سنی در حال آبتنی در آب چشمه ببینید و در اطراف چشمه هم خانوادهها پیکنیک میکنند. بالاترین رکورد تعداد آبگرم، متعلق به استان آذربایجان غربی با ۴۶ چشمه است. این جاذبه طبیعی یکی از منابع بی نظیر بر روی کره زمین است پس وظیفه ماست که در نگهداری آن کوشا باشیم. البته در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه کمتر شده است و فقط آب بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از پلکانها جریان دارد و بقیه پلکانها که آب از روی آن جاری نیست مثل چشمههای پاموکاله ترکیه به رنگ سفید دیده می شوند.

پس از اندکی پیاده روی به مقصد مورد نظر خواهید رسید. پس از او کلنل برسفرد لوات که کنسول وقت انگلستان در ایران بود؛ حین سفر خود از تهران به گرگان فعلی از این مکان دیدن کرد و آن را با زیبایی هر چه تمام تر ترسیم نمود. این طبقات و حوضچهها زیبایی بخش اصلی ناحیه اند و سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کنند. این چشمه سرچشمه اصلی رودخانه زاینده رود است و مناظر زیبا و چشماندازهای اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاههای شهرستان کوهرنگ قرار داده است. درهای در کنار رودخانه قریه کلهسر (قلعهسر) یا کلههزار قرار دارد و قریب هشتاد خانه و پانصد نفر جمعیت دارد.

در این روستا خانه های قدیمی روستایی ای وجود دارد که در اختیار گردشگران قرار گرفته و می توانند اقامت خوشی را در این روستا تجربه کنند. اسمی از این طایفه میبینیم و در محاصره شهر شیراز از سوی کریم خان زند پس از جنگ خشت و کمارج در کنار صالح خان بیات والی فارس و هوادار آزادخان افغان به اسم هادی خان لشنی برخورد می کنیم که او قسمتی از شیراز را به تصرف سپاه زند قرار داده بود. طایفه کاووسی : از طوایف لُر ساکن موسیان هستند که گویش لُری دارند و مردم عامه معتقدند با ایل کاحیرده از یک نسب هستند و شامل تیره های : میرزا- رحمه – نصیری- پاپاواسی – آمی – می باشند.

طایفه بیات: به زبان لُری صحبت می کنند، همپیوند کاحیرده های مورموری و شهرستان دهلران هستند. پیش از حکومت صفویه گمار با ۱۲نش تیره یک طایفه بزرگ راکی بوده است . گویش کُردی محکی دارند و از دو تیره – مظفروند – کرکلوند تشکیل شده اند . آنها در حال حاضرکم کم زبان لُری خود را از دست می دهند و به گویش کُردی محکی گرایش پیدا می کنند. خیال انگیزترین صحنه های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه های تحسین بر انگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری می گذارد که این چشم اندازهای چشم نواز هیچگاه از روح و ذهن فراموش نمی شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می خواند.

اگر جزو گردشگرانی باشید که به گردش در طبیعت زیاد اهمیت میدهند، قطعا عاشق این جاذبه زیبا خواهید شد. مریم باقرپور: به گفته بزرگان و ساکنان قدیمی وردیج، چشمه آبی میان انبوهی از «نیزار» بود که سبب شد نخستین کسانی که به وردیج آمدند، این محله را برای سکونت انتخاب کنند و نام محله را «غازیان» یا همان «آغازیان» بگذارند. سال 1378، دوره مهمی برای میراث فرهنگی ایران به شمار می رود؛ زیرا سه مورد از حائز اهمیت ترین دیدنی ها در همان سال به ثبت ملی رسیدند.

دو بخش دودانگه و چهاردانگه مناطق حفاظتشده حیاتوحش استان مازندران و یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران هستند. مسیر سمنان ایمنتر و کوتاه تر است، اما جاده مازندران زیباتر میباشد. برای رسیدن به روستای اروست از تهران میتوانید از جادههای استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. همچنین استفاده از خودروی شخصی برای طی کردن مسیر از طریق جاده شهمیرزاد به سمنان و یا تهران به ساری، سپس کیاسر، سه راه تلمادره و در انتها روستای اروست گزینه بعدی تلقی می شود. چشمه آب گرم لاریجان در جاده هراز مسیر منتهی به آمل واقع شده و فاصله کمی با تهران دارد.

در گذشته حجم آب چشمهها زیاد بوده است. مشاهده کامل متن شامل دو چشمه با آبهای کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. در غرب قله شاه البرز آبشار سفید آب قرار دارد که از مهم ترین آبشارهای طالقان محسوب می شود. یک فضای حوض شکل با قطر تقریباً ۱۵ متری، بخشی در ضلع شمالی با رنگ سرخ و مزه ترش از مهمترین بخش ها از منظر زمین شناسی منطقه محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید