بیشتر چشمه های آب گرم در کجا قرار دارد – ❤️ اسک 98

به طوری که این استان همراه در رتبه ممتازترین استانها در جذب سرمایهگذاری صنعتی را داراست. فیروزکوه که جاده آن از خود شهر، شهرت بیشتری دارد زمستانهایی با منفی 10 درجه سانتی گراد را داراست اما از بهار و تابستانی معتدل که در گرمترین حالت از 34 درجه فراتر نمیرود نیز برخوردار است. در نهایت فراموش نکنید که نظر خود را راجع به این پدیده برای ما نوشته و اگر تابهحال از آن دیدن کردهاید، تجربیات خود را با ما و مخاطبان ما در میان بگذارید.

اردبیل یکی از زیباترین شهرها و استانهای ایران بوده که به عنوان یک شهر گردشگرپذیر هرساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی فراوانی است. بناهای تاریخی چشمه با وجود گذشت سالیان دراز از تاریخ ساختشان ، هنوز هم با لمس جادویی ، آثار تاریخی نهفته در دل شهر ، گنجینه های معماری به ارث رسیده از قرن نوزدهم ، در انتظار بازدیدکنندگانشان می باشد. انبوه درختان پهن برگ، لوه را به بهشتی چهارفصل مبدل نمودهاند. فصل بهار فصل جاریشدن آبشارهای فصلی بسیاری در دل این منطقه ییلاقی است که آن را به بهشتی بیبدیل، مبدل مینماید. وي با اعلام اينکه چشمه هاي آب معدني از عوامل موثر جلب توريست به شمار مي رود ، اظهارداشت: در کشورهاي پيشرفته جهان تاسيسات متعددي براي بيماران و مسافران و علاقمندان در اطراف چشمه هاي آب معدني ايجاد کرده اند.

اطراف آبشار را انبوه بوتههای سرسبز فراگرفتهاند در حالی که قدیمیترهای روستا از روزگاری سخن میگویند که هنوز سایه درختان در هم تنیده بر روی این آبشار سنیگنی میکرد اما در فاصله این سالها درختان قطع شده و به تاراج رفتهاند. برف های روی قلهٔ دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایه های مختلف در داخل کوه طی می کنند تا به مخزنی در دل کوه برسند. برای آشنایی بیشتر با این چشمه این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

یا این که از ایل چگنی لُرستان هستند و برخی آنها را بیرانوند می دانند .گویش کُردی محکی دارند. کولیوند: گویش آنها لُری و لکی می باشد اصل آنها از لرستان آمده اند که به خاطر مجاورت با کردها و جریش شدن با اقوام کُرد برخی آنها را کُرد قلمداد کرده اند. متاسفانه اغلب سنگقبرها دزدیده شده و تنها چند نمونه به موزه گرگان منتقل شدهاند اما هنوز هم تعدای از آنها با شکل و شمایل عجیب باقی ماندهاند. بر اساس تحقیقات، در بین چشمههای موجود در نیکشهر، چشمه آب معدنی چانف به دلیل اثر گذاری آن در دفع سنگ کلیه بیشترین آمار جذب گردشگران منطقه را به خود اختصاص داده است.

آهک موجود در آبِ چشمه کارستی، پلکان آهکی در اطراف آن ایجاد کرده است که زیبایی خاصی به این چشمه میبخشد. گفته میشود بیش از ۱۰۰ چشمه آب گرم در دامنه این کوه موجود است اما به برکت سبلان در شهرهای سرعین، مشگین شهر و نیر واقع در دامنه آن چشمه های متعدد آب گرم معدنی ساماندهی شده و استخرها و مجتمعهایی پیرامون آن ها احداث شده است. جاذبه های متنوع طبیعی از جمله وجود بیش از 110 چشمه آب گرم و سرد معدنی در شهرهای سرعین ، مشگین شهر ، نیر و كوثر ، استان اردبیل را به عنوان مهم ترین كانون آبهای معدنی و درمانی كشور و سرزمین چشمه های بهشتی معروف كرده است.

فیروزکوه منطقه ای کوهستانی است که اقلیمی سرد دارد. که هم اکنون در ده کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد آنگاه خسرو سپاهیانش به دامنه دنا و جائی که امروز سی سخت نامیده می شود میرسند ، چشمه ای بسیار پرآب و فوق العاده پاک و گوارا و سرد و جوشان که عروس چشمه سارهای دناست فرود می آیند . مسافرت – لال چشمه (Lal Fountain) نام چشمه ای است که در حاشیه جاده گرگان بجنورد قرار دارد که سرچشمه آن از زیر آب فوران می کند و خبری از صدای شرشر نیست.

تفاوت این چشمه با چشمه وقت و ساعت لرستان این است که جریان آب آن مداوم نیست. در ادامه با کاهش تراکم بخار آب در گسل، جریان آب کاهش پیدا کرده و بهیکباره سرریز آب متوقف میشود. چشمه آب معدني علي زاخوني کمي بالاتر از بازار ماسوله قرار دارد، آب اين چشمه داراي بي کربنات است و در مداواي ناراحتي هاي جهاز هاضمه تاثير گذار است، البته از اين آب براي آشاميدن نيز استفاده مي شود. کمی بالاتر از آبشارها هم چشمه مقدس پیرغار قرار دارد که در نزد اهالی بسیار محترم است. پی تاریخ را اگر بگیرید به نظر میرسد اهالی روستای فارسیان نخستین ساکنان جلگه گالیکش بودهاند و سابقه این اقامت به دوران حکومت تیموریان بازمیگردد.

این اثر تاریخی که به «ارژنگ قلعه» شهرت دارد، در کوهی به همین نام که در جنوب روستای میناوند قرار دارد، ساخته شده است. خاصیت درمانی: برای دردهای روماتیسمی ، مفصلی و به طور کلی برای تسکین دردهای عضلانی اثرات سودمندی دارد. این هتل در بین چشمه و آلاچاتی واقع شده و از هر کدام سه کیلومتر فاصله دارد. این رود در واقع از جمله رودهای بزرگ حوزه آمو محسوب میشود که در بین سفید کوه و سیاه کوه از شرق به غرب جریان دارد به طوری که از منبع الی کهسان هری تقریبا 560 کیلومتر فاصله را موازی با سفید کوه و سیاه کوه میپیماید و از منطقه کهسان به بعد رود مذکور استقامت شمال را گرفته و در حدود 95 کیلومتر فاصله را تا دهنه ذوالفقار طی میکند .

بر اساس اسناد موجود، قدیمیترین فرودگاه در استان مرکزی فرودگاه شهر دلیجان میباشد که تا ۶۰ سال پیش فعال بوده است. این غار روزگاری محل زندگی شکارچیانی بوده است که در دوران پیش از تاریخ در این منطقه زندگی میکردهاند. اين دشت زیبا محل مناسبی براي اقامت و شب ماني (پناهگاه و اُطراق شبانه) کوهنوردان و گردشگران منطقه است و از “چشمۀ تنگ عرب” تا قلّۀ اصلي شاهانکوه حدود چهار الی پنج ساعت راه است .

خیلیها میگویند همین که این دشت محل رویش گیاه “گالی” بود کمکم نام “گالیکش” رابر آن نهادند. این منطقه بیشتر از تپه ماهورها تشکیل یافته، زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل دارد و حیات وحش آن را قوچ و میش و به ویژه کبک تشکیل میدهند. آب چشمه لال در تابستان بسیار سرد و گواراست و شما گردشگران عزیز از نوشیدن آن لذت میبرید و خستگی راه را از تن بیرون میکنید. یکی از این چشمه ها، چشمه لال محسوب می شود که در استان گلستان و شهرستان گالیکش قرار دارد. غار درست در میانه جنگل و در فاصله 6 کیلومتری از روستا قرار گرفته و ردپای یک رودخانه فصلی روبروی درب ورودی آن به چشم میخورد.

درست در مقابل اين راه انشعابي و در سمت چپ جاده شوسه، چند درخت سرسبز ديده مي شوند كه نشانه خوبي هستند. راستش را بخواهید شما درست وسط یک قلعه تاریخی ایستادهاید. قلعهای که چند صد سال قدمت دارد و شاید هم روزگاری مرکز یک ارگ بزرگ حکومتی بوده است. علیرضا خمسه با ۶۴ سال سن، حدود ۴۷ سال است که در عرصه هنر بازیگری، ایفاگر نقش های متعدد و ماندگار بوده است.

اگر در سفر و بازدید از مکان های دیدنی طالقان قصد بازدید از روستای ایستا را دارید خوب است بدانید هیچ زنی حق وارد شدن به روستا را ندارد و هنگامی هم که وارد می شوید، به هیچ عنوان نمی توانید زنان و دختران مردم روستای ایستا را ببینید. باید از میان روستای قدیمی بشاویلی بگذرید و وارد منطقهای بکر و جنگلی شوید. اگر تمایل دارید که با خودرو شخصی به این محوطه بروید باید در جاده گرگان بجنورد قرار بگیرید. اگر علاقه به اسکی سواری دارید، باید به ایستگاه هفتم تله کابین بروید.

پس از رسیدن به محدوده روستای بش اویلی که بیشتر مردم این روستا از اقوام ترکمن هستند باید ابتدا از روستای بش اویلی قدیم که خالی از سکنه میباشد، از جادهای خاکی عبور کرده و با پشت سر گذاشتن یک کیلومتر به این چشمه آرامشبخش برسید. باید از روستا هم فاصله گرفته و دو کیلومتری در اعماق جنگل به پیش بروید. در این میان گیاه “گالی” بیشتر از همه به چشم میخورد. آب این چشمه شور است و عمق این چشمه به 15 متر نیز میرسد از این چشمه به عنوان آب درمانی استفاده میشود و بسیاری از کسنی که در این چشمه به آبتنی پرداته اند اثرهای مثبت چشمه باداب سورت بر سلامتی خود را تایید کرده اند.

گالیکش اما تا اوایل دوران پهلوی در حدو اندازه یک روستا باقی میماند اما گسترش ساختمانها، افزایش ساخت و سازها و مهاجرت افراد از سایر شهرها و روستاها سبب گسترش آن به صورت یک شهر میشود. ساعات کاری: ۹ صبح تا ۹ شب. پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که شب را در آنجا بمانید و از طبیعت بی مانند آن بهره مند شوید. چنانچه از قصص الخاقانى نقل شده در سال (1060 ه.ق) كه پل ساخته شد و به پل شاهى شهرت يافت بعد از تعطيلات نوروز آن سال برحسب فرمان شاه عباس ثانى پل را آيين بندى و چراغان كردند و هر يك از غرفه هاى آن را يكى از امراء و بزرگان تزيين نمود و براى جشن مهيا گرديد و شعراى مشهدى قصيدهاى در 45 بيت و نيز صائب تبريزى قصيده اى در وصف آن چراغانى و جشن سروده اند.

بهطوریکه بر اساس سرشماری رسمی انجامشده در سال ۱۳۳۵، ۴۴ درصد از ۲ میلیون ایرانی که در آن دوره اقدام به مهاجرت داخلی نمودند، این استان را مقصد نهایی خود برای سکونت انتخاب کردهاند. این منطقه نمونه بارز یک اکوسیستم کوهستانی است به خاطر ارزشهای زیستگاهی اش از زمانهای قدیم به عنوان یکی از بهترین شکارگاههای کشور به حساب میآمده، وجود بیش از هفتاد کتیبه که قدیمی ترینشان به چهارصد سال پیش متعلق است نشانهای بر این مدعا است.

دیدگاهتان را بنویسید