جاهای دیدنی یزد با آدرس، ساعت بازدید و تصاویر

1) مرکز جزیرهء کرس(2) جزء ایالت سارتن. دهی است از دهستان طیبی سرحدی بخش کهگیلویه شهرستان بهبهان در 2 هزارگزی جنوب باختری قلعهء رئیسی مرکز دهستان. قلعهء الموت که دارالملک اسمعیلیان ایران زمین بود. اسماعیلیه و پیروان حسن صباح را گویند بمناسبت قلعهء الموت که در تصرف آنان بود. بجای خویش بدارد چو قلعهء الموت. «و آن قلعه را در اول اله آموت گفته اند، یعنی آشیانهء عقاب که بچگان را برو آموزش کردی، بمرور الموت شد». 1) – اله موت بحساب جمل 482 است حال آنکه تاریخ تصرف بگفتهء خود صاحب نزهة القلوب 483 و بقول قزوینی 483 یا 446 است و شاید «موت» را بحساب آورده اند که معادل تاریخ اخیر (446) میشود، رجوع به سرزمینهای خلافت شرقی ص238 شود.

معروف است که یکی از سلاطین دیالمه عقابی را برای شکار رها کرده و خود او را تعاقب نمود تا به این محل رسیده، از مشاهدهء وضع این موضع دانست که حصانت آن بدرجهء کمال است قلعه ای آنجا بنا کرد و او را اله موت نامید، ترجمهء این لفظ بلغت دیلم تعلیم عقاب است.. این آب معدنی دارای استخری رو باز به مساحت ۴۰۰ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر است. حدود 300 متر مربع وسعت دارد و در جوار كوه و دره منظر بديعي از زيبايي طبيعت را به نمايش گذاشته است .

پس از پايان جنگ جهاني دوم، به فعاليت انگليسيها در اين بندر خاتمه داده شد. حال وادیرو، گوشهای از جاذبههای این شهر زیبا را به تحت مقالهی زیر به قلم نوشتار آورده است، پس با ما همراه باشید. آب قبل از هر نمادی، نماد زندگی تلقی شده است؛ زیرا این گوهر خداوندی همه چیز را پاک و منزه میکند و بیماران را شفا میبخشد. پادشاه از پی عقاب بر آن کوه برآمد چون آنجا را پایگاه فراخ و باشکوه دید، دژی ساخت و الموت خواند زیرا عقاب او را آموخته بود. عشایر منطقه، هنگامی که در دامنههای کوه سبلان و اطراف روستا با اوبه ها و دام های خود به ویژه در بهار و تابستان پراکنده میشوند، زیبایی شگفتآوری را به فضای روستایی آلوارس میبخشند.

این آبشار زیبا و همچنین آبشارهای مجاور آن بر زیبایی طبیعت این ناحیه افزوده است، به طور ویژه در فصل تابستان با طبیعتی خاص و منحصر به فرد مواجه میشوید و میتوانید لذت بیشتری از سفر خود ببرید. در پایین دست محل چشمههای آب معدنی تاپتاپان استخر نسبتاً کوچکی وجود دارد که در فصل تابستان گردشگران از طبیعت باصفا و آب تنی در آن رفع خستگی میكنند. چشمه وقت در کوه پریز منطقهای کمترشناختهشده بوده که به دلیل مسیر صعبالعبوری که دارد، بهطور معمول به عنوان مقصد برای مسافران و گردشگران برگزیده نمیشود. در کتاب خود عجایب المخلوقات و غرایب الموجودات و در آثارالبلاد میگوید: آلموت در ناحیهء رودبار میان قزوین و دریای خزر است و بگفتهء وی نیز آلوه در فارس بمعنی عقاب و آموت بمعنی آموزش است این کوه چنین نامیده شده برای اینکه عقابی پادشاهی را در شکار به این کوه که به سرزمینهای پیرامون خود مسلط است متوجه ساخت.

به گزارش کلید، مقام های امنیتی در ولایت فراه می گویند: یک عراده رنجر سربازان پولیس ملی در ولسوالی پشت کوه آن ولایت هدف انفجار ماین کنار جاده ای قرار گرفت که در نتیجه دو سرباز پولیس ملی زخمی شدند. ایل نویی نیز تا اواسط عهد قاجار مقتدرترین ایل کهگیلویه بوده و حدود یک و نیم قرن پیش به سرنوشت ایل برایی دچار شده و مضمحل گشته و طوایف آن ضمیمه سایر ایلات از جمله بویراحمد و دشمن زیاری گردید.ایل نویی در زمان محمد شفیع خان نویی از تیره محمود شاهی در زمان خود در اوج اقتدار بوده.

در کنار طاق بستان نیز چشمهای میجوشد که آب فراوان دارد و چنین بهنظر میزسد که نقش برجسته، تندیسه و حجاریهای طاق بستان ارتباط تنگاتنگی با چشمه جوشان زیر آن دارد؛ چون اگر در کنار آن «آب» یا چشمهای جوشان نمیبود، آیا طاق بستان که از واژۀ «بوستان» یا «بغستان» و یا «باغستان» سرچشمه میگیرد، ساخته و آراسته میشد. این غار تنها غار گالیکش نیست اگر به غارهای تاریخی علاقهمندید حتما سری به غار سید رشید بزنید. بنابراین برای پاسخ به سؤال مطرحشده و راهیافتن به کُنه حقایقی که در طاق بستان نهفته است، در این مقاله سعی شده است تا جایگاه «آب»- این ودیعۀ الهی- را با غورکردن در تفکرات فلسفی، نقشهای نمادین ُقدسی و معنوی- با توجه به ارزشهای مادی و واقعگرایانه- در نقشبرجستهها، تندیسهها و یا در کتیبهها و نقشهای حجاریشده طاق بستان بررسی شود.

برای دسترسی به روستا هم میتوانید، مسیر سمنان یا ساری را انتخاب کنید که تا خود اروست مسیر آسفالت شده است. اين روستا در 14 كيلومتري شبستر ، در سر راه صوفيان به شبستر واقع شده است و داراي آثار تاريخي متعددي است. سد پناهکندی، سدی سنگی است که در دوره ایلخانیان به دست کدخدای روستا بهمنظور آبیاری مزارع پنبه ساخته شده. اين شهرستان ازكانونهاي تاريخي استان ايلام است كه قدمت تاريخي آن به دوره ساسانيان ميرسد. طبیعت استان و منطقه پارس آباد مغان قابلیت های زیادی و برای توسعه اکوتوریسم دارد و بدیهی است که اگر مسوولان به آنها عنایت کنند می تواند در چهار فصل مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

آب باداب سورت برای درمان بیماری های رماتیسم، سر درد و میگرن مورد استفاده قرار می گیرد. باداب سورت در استان مازندران و در جنوب شهر ساری قرار گرفته است. از دیههای کلارستاق. رجوع به مازندران و استراباد رابینو ص108 و ترجمهء همان کتاب ص146 شود. ب- نزديكي به شهر استر آباد و مازندران كه در حقيقت محل سكونت و زندگي سران نيروهاي طرف دار آقا محمد خان قاجار بود. این مکان در سال ۱۳۲۴ توسط دو برادر به نام های اسکندر خان چرامی و جان محمد خان چرامی با صرف وقت و هزینه بسیار زیاد احیاء و آباد شد.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۴/۱۰ – تبریز – خبرگزاری مهر: نبود امکانات و زیرساخت های لازم در محدوده چشمه تاپ تاپان شهرستان آذرشهر به عنوان یکی از منحصر به فرد ترین چشمه های آب درمانی کشور باعث شده که آب این چشمه در بیشتر ایام سال هدر رفته و بدون استفاده شود. چشمه تاپ تاپان شهرستان آذرشهر به عنوان یکی از منحصربه فرد ترین چشمه های آب درمانی کشور و حتی جهان شناخته شده است. آب چشمه تاپ تاپان در ردیف آب های کربنات کلسیم ولرم قرار دارد ولی قابل آشامیدن نیست. صاحب مرآت البلدان (ذیل الموت) آرد: الموت در قلهء کوهی است که گودیها در حوالی آن است که نصب منجنیق بر آنها ممکن نیست و تیر هیچ تیراندازی نیز بدانجا نمیرسد.

آب از روز نخست یا به سخن دیگر، از آغاز آفرینش، نقشی اساسی در ساختار زندگی و بستر هستی داشته و بیتردید خلقت و حیات انسان نیز به آن مدیون است. این چشمه بستری آهکی دارد که با توجه به املاح درون آب این چشمه میتوان گفت این بستر توسط خود چشمه دیوآسیاب ساخته شده است. این معدن ماده معدنی دیاتومیت که کاربرد متنوعی در صنعت کشاورزی مواد بهداشتی و غذایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید