جنگلهای آمازون در آستانه فروپاشی در آیندهای نزدیک – دورنگر

رئیس کل دادگستری استان گلستان گفت: تعیین تکلیف و بررسی اراضی منطقه جنگلی توسکستان و زیارت گرگان و اراضی ساحلی استان نیز در کمیته سه جانبه دادگستری، منابع طبیعی و ثبت اسناد و املاک استان آغاز شده است تا راه دستاندازی سودجویان به اراضی این مناطق نیز را برای همیشه مسدود کنیم. از گونههای جانوری این منطقه می توان خرس قهوهای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام برد. جنگلهای شرق کشور (نورستان، پکتیا) آشیانهٔ بسیاری از پرندگان هیمالیایی میباشد.

در سدههای بعدی چراگاههای بادغیس همواره مورد طمع و کشمکش بین کوچنشینان حاکم در شرق جهان اسلام بوده و جنگ سال ۱۲۷۰/۶۶۸ بین براق حاکم چغتایی و اباقاخان حاکم ایلخانی بخاطر نزاع بر سر همین چراگاهها رخ داد. در سال 1524 او برای اولین بار به آمریکایجنوبی رفت اما به دلیل کافی نبودن آب و آذوقه و همچنین جنگ با بومیان منطقه، خسته و بیمار به کشور خود بازگشت. هنگامی که پس از سالها استفاده منابع غذایی خاک رو به کاهش رفت و علفهای هرز مجددا سبز شدند، کشاورزان به منطقهای جدید کوچ کرده و این فرآیند را تکرار میکنند.

جنگل زدایی به ریشه کنیِ درختان جنگلیِ یک منطقه یا زمین گفته می شود که در نتیجهٔ آن، تمام یا بخشِ بزرگی از درختان قطع می شود و پهنهٔ جدید به عنوانِ یک منطقهٔ غیرجنگلی موردِ استفاده قرار می گیرد. بنابراین، باید بازنگری شود و ما از ایدههای آن، برای طرح جامع جدید استفاده خواهیم کرد. جایی که میشود ابرها را از نزدیک تماشا کرد. جایی که میتواند به دلیل نزدیکیاش به تهران یکی از جذابترین مقاصدی باشد که میشود برای ماه عسلی کوتاه اما پرخاطره انتخاب کرد. از جمله آنها میتوان به سوق دادن جوامع انسانی به سوی تغذیه گیاهی اشاره کرد.

شاید سعی در کاشت حجم وسیعی از درختان میتواند به مرتفع شدن مشکلات جنگل زدایی بیانجامد، اما همه آنها را حل نخواهد کرد. WWF گزارش میدهد که نیمی از درختان به طور غیرقانونی از جنگلها ربوده شده و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار میگیرند. مزایای جنگلها مجددا باز میگردند. با چشمان باز باز. و با او سخن از عینالدوله و کارهای او بمیان آورد، و چنین درخواست که طباطبایی، دیدی با عینالدوله کند که دو تن تنها با هم نشینند، و چنین باز نمود که گره کار، از همین دیدار، باز خواهد شد.

کربن، تنها گاز گلخانهای نیست که در نتیجه جنگلی زدایی شاهد آن هستیم. مضاف بر جنگل زایی، تکنیکهای دیگری نیز وجود دارند که با جنگل زدایی مقابله و آن را کاهش میدهند. وبسایت دیدهبان جهانی جنگل پروژهای را برای مقابله با جنگلزدایی از طریق افزایش آگاهی آغاز کرده است. این موضوع نیاز انسان به زمین برای پرورش دام را کاهش میدهد. نتیجه این امر، فرسایش بیشتر خاک، سیل و رانش زمین بیشتر در هایتی است. بیشتر بخوانید : آیا قانون منع تولید گازهای گلخانه ای می تواند جهان را نجات دهد؟ اهمیت جنگل آمازون در تنوع زیستی گونه های گیاهی و جانوری آن، و همچنین در نقش مهم این جنگل در جذب گاز دی اکسید کربن از هوا و تولید اکسیژن به جای آن است.

به این ترتیب ، به آرامی طعمه را خفه می کند و پس از مردن ، آن را کامل بلعیده و سپس هضم می کند. جنگل زایی به طور کامل مشکل را برطرف نمیکند. پیرانا با اینکه فک قوی با دندانهای تیزی دارد، اما به گزارش فرا ناز توانایی خوردن یک انسان کامل را ندارد، ولی قطعا میتواند یک بخش را خیلی خوب از شما جدا کند! در اوایل سال جاری، گزارش منتشرشده در مجلهی Nature Communications نشان داد آمازون، یکی از مناطق متنوع و غنی از کربن روی زمین، در دوران حیات ما در مسیر رسیدن به نقطهی بیبازگشتی قرار دارد و تواناییاش ازنظر جذب کربن اضافی جهان با سرعت درحالکاهش است و پیشبینی میشود درحدود سال ۲۰۳۵ از مخزن ذخیرهی کربن به منبع انتشار کربن تبدیل شود.

بر اساس یک مطالعه که در سال ۲۰۰۹ در مجله نیچر به چاپ رسید، پس از مصرف سوختهای فسیلی، پدیده جنگل زدایی با سهمی 6 تا 17 درصدی دومین منبع آنتروپوژنیک (حاصل فعالیتهای انسانی) بزرگ آزاد کننده کربن دی اکسید به اتمسفر قلمداد میشود. و پاتیدر زبانهای ایرانی به همین معنا در واژه های (گرامه پاتی) پیشوا و سرور شهر، (ویس پائی) پیشوا و ملک قریه به وضاحت دیده میشود.

سوادکوه، شهری با چشم اندازهای طبیعی بی شمار که در هر فصل سال، گزینه های زیبایی برای رو کردن دارد. به روستای تکش یا تیکش می رسیم روستایی محصور میان جنگل و باغ با مردمی نجیب، روستایی سبکبال، قرار گرفته در اولین بلندای البرز، از عمق تاریخ با نمای امروزی و نماد های باستانی، با سنگ های نقره ای و گبرها که در نزدیکی روستا از گذشته های دور بجای مانده، و داستانها در دل خاک دارند، و می شنویم زوزه شغالها و نعره گراز های بیشمار که نگهبانان این گرانبهایند. فرسایش خاک : ریشههای درختان در خاک لنگر انداختهاند.

بسیاری گمان میکنند که برای مقابله با جنگل زدایی، مردم باید درختان بیشتری بکارند. سوختن جنگلها میتواند با سرعت زیاد و در سطح وسیع باشد، یا به صورت آهسته و با تکنیک ببر و بسوز (slash-and-burn) باشد. مسئولان پروژه احیای جنگلها از موسسه آلمانی همکاری افغان-آلمان میگویند که اگر قطع جنگلهای در افغانستان به همین منوال پیش برود، به زودی کشور عاری از سرسبزی خواهد شد. مزاحمت برای بومیان : بسیاری از قبیلههای بومی در جنگلهای بارانی جهان زندگی میکنند و نابودی این جنگلها به معنای نابودی خانه و شیوه زندگی آنهاست.

WWF میگوید، دانشمندان تخمین زدهاند که از سال ۱۹۶۰، یک سوم زمینهای زراعی جهان به دلیل پدیده جنگل زدایی از بین رفتهاند. به دلیل جنگل زدایی در مقیاس وسیع ، فقط 2.6 میلیون مایل مربع از جنگل های بارانی باقی مانده است. در این روش که به کشاورزی بدوی نیز شهرت دارد، قطعاتی از درختان، از زمین بریده و سوزانده میشود و سپس محصولات کشاورزی در زمین باقی مانده کشت میشود. جنگل غیرقابل نفوذ Bwindi در اوگاندا که به دلیل فرصتهای ردیابی گوریلها شهرت جهانی دارد، یکی از جنگلهای مورد علاقه گردشگران است. به این دلیل که با مرگ درختان، ذخیره کربن آنها آزاد میشود.

در حین رسیدن به قلعه بابک، به دلیل ارتفاع این دژ و موقعیت جغرافیایی آن، میتوانید از ورزش کوهنوردی نیز لذت ببرید. در هر یک از قطعات نمونه مشخصههایی از قبیل نوع گونه، قطر برابر سینه در ضایعات چوبی سرپا و قطر میانی در ضایعات چوبی افتاده و کندهها، ارتفاع و درجه پوسیدگی ضایعات چوبی در هر یک از حالتهای افتاده، سرپا و کنده بهصورت صد در صد آماربرداری شدند. نمونه ای مدرن از این نوع جنگل زدایی عامل نارنجی توسط ارتش ایالات متحده در ویتنام در دوران جنگ ویتنام بود.

تبدیلِ زمین های جنگلی به مزارع یا استفادهٔ شهری، نمونه هایی از جنگل زدایی است. آنها آب باران را جمع میکنند، سپس به بخار آب تبدیل کرده و در اتمسفر زمین آزاد میکنند. تاجرین این برنج افغان و مارک برنج افغانی است اما برنج افغانی نیست سالانه میلونها دالر اسعار این کشور به جیب آنها میریزد در حالیکه در افغانستان مناطق لغمان بغلان قندوز خان آباد لونگ وهرات شرایط مساعدبه کشت انواع برنج دارند. جنگل زدایی، باعث انقراض گونه های زیستی، تغییرات اساسی در چرخهٔ کربن، تغییرات شرایط آب و هوایی، ایجاد بیابان ها و جابجایی جمعیت می شود. چهار مایل مربع از جنگل های بارانی می تواند تا 750 گونه درخت و 1500 گونه گیاه گلدار داشته باشد.

همچنین کیفیت و منحصر به فرد بودن هتل های دبی و آنچه که آنها ارائه می دهند، چیزی است که دبی را از سایر مقاصد متمایز می کند. بریدن درختان و سوزاندن آنها از معمولترین روشها در پدیده جنگل زدایی است. خاکستر باقیمانده از سوختن درختان برای تغذیه گیاهان کاربرد دارد و نیز بواسطه سوختن زمین، علفهای هرز از میان رفتهاند. برای برآورد مقدار میوه تولیدشده، 45 اصله از پایه­های زغال­اخته قرار گرفته بر روی خطنمونهها به­صورت تصادفی سیستماتیک انتخاب و نشانه­گذاری شدند. قورباغه شیشه ای روی درخت ها حرکت می کند و مستقیماً وارد آب می شوند.

حتی این میزان انکی تغییر در جریان بخار نیز میتواند الگوهای آب و هوایی طبیعی را مختل کند و مدل اقلیمی کنونی را تغییر دهد. این یک ماهی انگلی است که از 17 سانتی متر بزرگتر نیست ، بدن بسیار نازکی دارد که به داخل آبشش ماهی های بزرگتر نفوذ می کند. جنگل استوایی یا ماکرو حرارتی یکی از مواردی است که در پاسخ به آب و هوای مرطوب و یکنواخت در سراسر منطقه استوایی گسترش می یابد ، که به طور مداوم گرم است ، در معرض یخبندان یا باران های دوره ای قرار ندارد و در هر ماه از سال باران زیادی دارد ، در حداکثر فقط یک یا دو ماه خشکسالی.

آب و هوای این پارک جنگلی مطبوع و دلنشین است و همین ویژگی بر جذابیتهای گردشگری در این محیط افزوده است. جنگل النگدره (Alangdarre) یکی از هفت منطقهی نمونهی گردشگری کشور است که در فاصلهی پنج کیلومتری جنوب غرب گرگان قرار دارد. این جاده خودش به تنهایی یک جاذبه گردشگری عالی است. از سوی دیگر، بر اساس آمارهای نهادهای بازرگانی افغانستان، در سال جاری خورشیدی حدود یک هزار و 10 تُن جلغوزه به ارزش 9 میلیون دالر به کشورهای مختلف صادر شده که در این میان چین از متقاضیان عمده این محصول بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید