خواص درمانی آب های معدنی ایران

چشمه باداب سورت تقریبا در ارتفاع ۱۸۴۰ متری از سطح دریا و در دامنه های کوهستانی قرار گرفته، علت پیدایش حوضچه های پلکانی ارتفاعات و وزش باد است به این صورت که وزش باد به طور مداوم و جاری شدن آب چشمه ها به سمت شیب کوه در طی سالیان طولانی باعث می شود رسوباتی چین چین شکل بگیرند و به مرور زمان به پله تبدیل شوند البته وقایع مختلف زمین شناسی و جا به جایی صفحات زمین نیز در شکل گیری این پله ها دخالت داشته اند.

همان طور که پیشتر هم گفتیم، این منطقه دو چشمه، یکی با آب شور و دیگری با آب ترش دارد. مهدی صفری مقدم با اشاره به تفاهم منعقد شده بین ایران و ترکیه در خصوص اتصال ریلی تبریز – کارس اظهار داشت: با مطالعاتی که کشور ترکیه در خصوص طراحی مسیر انجام داده، ۲ نقطه اتصال را پیشنهاد داده اند که شامل چشمه ثریا و نقطه اتصال سه کشور ایران، ترکیه و نخجوان است. تالاب بورالان شهرستان ماکو از تالابهای مهم آذربایجان غربی است که با 250 هکتار مساحت و چشمههای آب گرم به عنوان یکی از زیستگاههای اصلی و زمستان گذران 64 گونه پرنده، دارای اهمیت زیست محیطی است.تالاب با ارزش بورالان در منطقه کوههای آرارات و در مرز ایران و ترکیه واقع شده است.

تالاب آلمالگی: این تالاب در ارتفاع ۲۴۰۰ متری، در جنوب شرقی ارتفاعات سهند قرار دارد و ۲۰ هکتار مساحت دارد. تالاب بورآلان از دیگر جاهای دیدنی ماکو است که در فاصله 150 کیلومتری شهر مرزی پلدشت، در مرز مشترک ایران، ترکیه و ارمنستان قرار دارد. این شهر در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار دارد. ترکیه و از جنوب به شهرتان خوی محدود است. افرادی که تمایل به طبیعت گردی دارند و می خواهند مناظر اطراف را از بلندترین نقطه مشاهد کنند بهترین مکان است. این منطقه در روستای بورالان با طبیعت سرسبز و چشمه های جوشان که در منطقه به بهشت روی زمین اشتهار دارد در دامنه کوه افسانه ای آرارات با انواع حیوانان وحیات وحش خود دل هر رهگذری را می رباید.

این دشت میتوانست به واسطه چشمه پرآب (چشمه ثریا)که سرشاخه رودخانه ارس است و تالابهای متعددی که در فصول مختلف سال پذیرای پرندگان است و مجاورت با کوههای پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگها و آداب و رسومهای مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور بیگانه ، یکی از قطبهای گردشگری ایران بویژه توریسم طبیعت باشد. شهر ماکو با شهر آغری کشور ترکیه پیمان خواهرخواندگی دارد.

با سفر به این روستای خوش آب و هوا و سرسبز با خانه های بومی زیبا و پلکانی و اقامت در اقامتگاه خاله نازی تجربه زندگی به دور از شلوغی ها و هیاهوی شهر را خواهید داشت. از ویژگیهای آن میتوان به آمیزه معماری قاجار و روسی، گچبری و آئینهکاریهای زیبا اشاره کرد. ـ آب های سولفات کلسیم سرد، خاصیت افزاینده ادرار دارد که در اصطلاح پزشکی به آن مدّر گویند. آب در حوضی طبیعی جمع میشود و مورد استفاده قرار میگیرد.

بورالان به دلیل وجود چشمه پر آب چشم ثریا و نزدیکی به کوههای پر از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای مختلف با فرهنگها و سبک زندگی متفاوت و مجاورت با سه کشور ایران، ترکیه و ارمنستان، از جاهای دیدنی ماکو مخصوصا از نظر طبیعی محسوب میشود. این شهر به دلیل آنکه در کنار مرز و گمرک بازرگان واقع شدهاست محل عبور مسافرینی است که قصد دارند از طریق زمینی به کشور ترکیه سفر کنند.

شهر ماکو در دره ای بنا شده که رودخانه زنگمار از آن میگذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میکند. به همین دلیل هم نام این جنگل را جنگل ابر گذاشتهاند؛ جنگلی شگفتانگیز و زیبا که پاییز هزاررنگش آن را دیدنیتر هم میکند. مسیر صعود از روستای باغچه جوق لذت کوهنوردی را چند برابر میکند. این منطقه در روستای قلعه جوق ماکو وبا گذر از کنارعمارت عزت اله خان خواهرزاده سردار ماکو با درختان انبوه و آبشار و رودخانه زنگمار هر بینده ای را مجذوب خود می کند.

در فاصله دو کیلومتری شهر ماکو و در روستای باغچه جوق، کاخ موزه باغچه جوق قرار دارد. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان، مسجد میمه واقع در شهر میمه است. گردشگرانی که به کشور زیبای کرواسی سفر میکنند، بهخاطر محبوبیت و خاص بودن این مکان، در یکی از روزهای سفر خود حتما زمانی را به بازدید از این مکان اختصاص میدهند و به سراغ این مکان میروند. جاذبه پتکون در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر مصیری و در شرق روستای برافتاب و شمال روستای زیردو قرار دارد چشمانداز این مکان چشمه سارهای جوشنده، کوه، صحرای سرسبز، و آثار تاریخی میباشد.

شهر تبریز قدمتی دیرینه در ایران دارد که با مساحت 2167 متر مربع به مرکزیت استان آذربایجان شرقی درآمده است . اين چشمه به صورت آبگرم در زمين در حال جوشيدن مي باشد و از آنجايي كه اين جوشيدن خيلي آرام همراه با املاح گچي و آهكي صورت مي گيرد، به مرور زمان در محل جوشش آب تپه اي از املاح به صورت ورقه ورقه (به شكل پياز) و لايه اي به وجود مي آيد و زماني كه ضخامت اين لايه هاي رسوبي زياد باشد چشمه ديگر قادر به جوشيدن نيست و در نزديكي محل قبلي و از کف دوباره آب شروع به جوشيدن مي كند.

در این ناحیه دره وسیعی وجود دارد که غربی – شرقی است و چشمه آبگرم در سمت راست بستر رودخانه و دامنه ارتفاعات آهکی جنوب دره قرار گرفته است. رشته کوه شاهانکوه از درّۀ وَهرگان در ۴۰ کیلومتری شمال غربی فریدونشهر شروع شده و رو به سوی جنوب شرقی تا درّۀ آب میدانک در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی فریدونشهر به طول بیش از 40 کیلومتر و عرض متوسط آن ۱۰ کیلومتر میباشد. روستا در یک دره عریض مثل یک خط سرسبز کشیده شده است و به طرز محسوسی هوایش با آن سرزمین کویری پشت این کوه ها متفاوت است. در طول تاریخ بشر، آب به عنوان یک عنصر مقدس همواره مورد احترام و ستایش قرار گرفته مردم با عزت و تکریم به چشمه ها و آبهای شفابخش نزدیک می شدند و در مراسم مذهبی اهمیتی خاص برای آنها قائل بودند.

چنانچه قبلاً این چشمه را از نزدیک تماشا کردهاید، سبب خوشحالی بسیار است تا تجارب و خاطرات سفرتان را با ره بال آسمان به اشتراک بگذارید. بورالان، دشت پهناوری است که 32 روستا و 1410 خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به یکصد هزار واحد دامی که تقریبا بیش از 3 برابر توان اکولوژیک مراتع است ، در خود جای داده است بورالان نزدیک به 160 هزار هکتار وسعت دارد که تنها 68 هزار هکتار آن در خاک ایران است که در حال حاضر این وسعت از عرصههای منطقه بورالان ماکو در معرض تهدید شنهای روان قرار دارد که باید چارهای اساسی برای این امر اندیشیده شود.متاسفانه پدیده شنهای روان از سالهای دهه 70 به دلیل عوامل انسانی، چرای بی رویه دام و شرایط خاص جغرافیایی منطقه در اثر وجود سنگهای بازالتی و وجود تندبادهای شدید به همراه بارش بارانهای فصلی در منطقه اتفاق افتاده و اثرات این پدیده هنوز هم در منطقه قابل مشاهده است.حدود سه هزار سال پیش گدازههای آتشفشانی ناشی از فوران رشته کوههای آرارات تاثیرات نامطلوبی بر این منطقه به جا گذاشت و به دنبال آن هوازدگی و فرسایش خاکی و بادی و چرای بیرویه دام، امروز پدیده شنهای روان را در منطقه ایجاد کردهاست.

در جلد ششم فرهنگ معین (به تألیف جعفر شهیدی) آمدهاست: «ماکو در قدیم قلعهای بود به نام قابان که چون محل دزدان بود شاه عباس آن را خراب کرد. ساکنان این محله های قدیم به همين اندازه که نگران هم محله ای خود بودند، نگران وضع محله هم بودند و بر رعایت حريم زيستی و حريم اخلاقی تاکید داشتند. اما به نظر میرسد این قلعه در فرهنگ اساطیری ایران و آذربایجان قدمت دیرینه ای دارد که متن روضه الصفا و گرشاسب نامه موید این است. اما در پس همه این زیباییها چهره زشت و خشن دشتهای لخت وعاری از پوشش گیاهی هم هویدا است.

پس همراه ما شوید تا پایان این نوشته. این منطقه در دامنه کوههای آرارات قرار دارد که وجود این رشته کوهها باعث گردیده چشمه ای زلال که نشات گرفته از دامنه این کوهها میباشد پدیدار گردد که معروف به چشم ثریا است. اگر آماده بهره مندی از آب چشمه هستید ، برای شروع آزمایش دو هفته ای رایگان خود با لیپسی تماس بگیرید. این منطقه فاصله اندکی با کلوتهای شهداد دارد.

بافت قدیمی ماکو درسایه این کلاهک قراردارد. این منطقه که بالاتر ازروستای قره خاج ودرمسیر جاده دسترسی به سد ماکو قراردارددربهار وتابستان با گذر ازروستای ییلاقی قره خاچ وهوای دلپذیر و بارش برف درزمستان محلی برای اسکی خانواده ها فراهم می آورد . چشمه آبگرم باش کندی در فاصله 2 کیلومتری روستای باش کندی و 13 کیلومتری جاده ماکو بازرگان واقع شده است. چشمه ثریا با وسعت بینظیرش میزبان انواع اردکها، غازهای وحشی، از قبیل اردک سرسبز، سونا، آنگوت، کشیم کوچک، کشیم بزرگ و مهمترین آنها که گستره تولیدمثل و وجود آنها در این چشمه بیشتر احساس میشود شامل حواصیل شب، حواصیل ارغوانی و حواصیل سفید است.

اما افسوس که این همه زیبایی که آن روز ما دیدیم تنها یکی دو ماه از سال است و بیشتر روزهای سال بورالان و بیش از 1400 خانوار روستایی و عشایر با مشکلاتی از قبیل هجوم شنهای روان مواجه هستند. 3.همچنین برخی بر این باورند مادها که در زمان پادشاهی ایشتوویگو در این منطقه ساکن شدند، آن را مادکوه (کوه مادها) نامیدند. كوه موروداغ در 36 كیلومتری غرب تبریز در جهت شرقی- غربی از ارتفاعات شمالی صوفیان به سمت تبریز كشیده شده است. این کوه باارتفاع 3000 متری بلندترین کوه ماکو بوده و از روستای کوسج-روستای باشکند ازقسمت شمالی و با گذر از روستای مصطفی قالاسی با چشمه های خروشان می توان به بلندای آن رسید.

دیدگاهتان را بنویسید