دفتر انتشارات و فناوری آموزشی

یکی از بوستان های بزرگ جنگلی تهران پارک جنگلی چیتگر با مساحت ۹۵۰ متر پر از درخت میباشد که برای افزایش اکسیژن تهران در مسیر ورودی باد ها و ناحیه جنوبی دریاچه چیتگر احداث شده است. از آنجا میتوانید با تاکسی و یا اتوبوس به سمت روستای ابر بروید. آب و هوای خاص جنگل ابر شاهرود، درختان گوناگونی را در خود پرورش داده که بعضی از این درخت ها با شکل خاص خود روی زمین خزیده اند و منظره زیبایی پدید آورده اند.

بسیاری از اهالی تهران برای تماشایی این چشمانداز بهویژه در شب راهی لویزان میشوند تا روز و شب پایتخت را از بلندای جنگل و لابهلای درختان بلند قامت این بوستان نظاره کنند. پوشش گیاهی پارک جنگلی لویزان را درختانی چون کاج، انواع سرو، چنار، اقاقیا، زبان گنجشک، توت و مو تشکیل میدهد. پارک جنگلی لویزان که با نامهای پارک جنگلی شیان و پارک جنگلی شیان لویزان نیز شناخته میشود، یکی از بوستانهای بزرگ و معروف پایتخت محسوب میشود که در منطقهای خوش آبوهوا قرار دارد. برای پیشگیری و جلوگیری از شدت بیماری مورد استفاده قرار بگیرد. در ابتدا علائم مشاهده شده نشان از بیماری سوختگی زغالی بلوط بوده لذا به منظور تشخیص قطعی بیماری نمونه از بافت درختان آلوده تهیه و به موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور ارسال گردید و در نهایت موسسه مذکور طی نامه شماره 245/4788-11/7/97 اعلام که بر اساس بررسی های آزمایشگاهی بیماری قارچی سوختگی زغالی بلوط تأیید نموده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اهالی منطقه شوراب کوهمره در شهر شیراز استان فارس از قطع درختان و نابودی سرانه فضای سبز در جنگل این منطقه گلایه دارند. او به خبرنگارهمشهری میگوید: برخی مسئولان استانی و حتی کشوری عملا به این مشکل بزرگ اعتنای چندانی ندارند؛ اهالی بارها دراین زمینه به مسئولان مختلف نامه نوشتهاند، اما هربار به بهانههای مختلف، به این موضوع رسیدگی جدی و موثر انجام نشدهاست. کارشناس ارشد گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری اضافه کرد: رشد داخلی قارچ در پوست میزبان های تحت تنش ، او را قادر به آلوده سازی و گسترش در میزبان می سازد .مطالعات معدودی در محیط آزمایشگاهی برای کنترل بیولوژیک این بیماری انجام شده ، اما در سطح جنگل هنوز روشی موثر گزارش نشده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، مهندس امین وطن دوست کارشناس ارشد گیه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، گفت: بر اساس بازدید به عمل آمده از عرصه پارک جنگلی شهید زارع ساری مشاهده گردید تعداد زیادی از درختان بلوط پژمرده و در حال خشکیدن می باشند. امین وطن دوست اظهار کرد: این قارچ از خانواده xylariaceaeو یک آسکومیست است. بازدید از زیباترین پارک جنگلی های ایران را از دست ندهید! همچنین اگر سایر پارک جنگلی های ایران را می شناسید که زیبایی آن ها زبانزد است، آن را به ما معرفی کنید.

متاسفانه در اثر سیاست های نادرست داخلی بیش از نیمی از آن ها در ایران از بین رفته و با این اتفاق آسیب های زیادی به طبیعت ایران زده شده است. به تقاضای دوستان آدرس و شماره تلفن اکثر کتاب فروشی های تهران و کرج رو در سایتی دیدیم که در این قسمت تقدیم میکون و از دوستان خواهشمندیم که ما را در تکمیل کردن این لیست و تصحیح اشتباهات, همراهی نمایند.

اگر تا به حال از پارک جنگلی های ایران که در لیست بالا به آن ها اشاره کردیم بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. پس توصیه می کنیم که پس از مطالعه لیست بالا، حتما در اولین فرصت، برای بازدید از آن ها برنامه ریزی کرده تا در نهایت، سفری بسیار لذت بخش و به یاد ماندنی را تجربه نمایید. بیماری به صورت پژمردگی شاخ و برگ ها و خروج شیرابه های سیاه رنگ از داخل تنه می باشد. به مرور زمان شیرابه افزایش یافته و حالت زغالی شکل در روی تنه و سیاه شدن در زیر پوست قابل رویت است و در نهایت منجر به مرگ کامل درخت می شود.

دشت آزو از مناطق کوهستانی آمل به شمار میرود لذا درکنار هوای دلنشین و خنک در فصل تابستان، شاهد منطقه ای سفیدپوش و بسیار سرد در زمستان هستیم لذا بهترین زمان بازدید از دشت آزو فصل بهار و تابستان می باشد چراکه در روزهای سرد سال، مسیرهای دشت آزو بسیار صعب العبور خواهند شد. در شمال دریاچه چیتگر شاهد پارک بزرگ آبشار تهران هستیم که یکی از مناطق تفریحی بزرگ منطقه 22 است. یک گونه آهوی نادر نیشدار مشهور به آهوی مشک کشمیر که به نظر می رسید از سال 1948 میلادی منقرض شده است، پس از شصت و دو سال در ارتفاعات شمال افغانستان مشاهده شد.

سال چهارم. شمارۀ 121. صفحه67-56. اثرات توپ- برفی نمیتواند بسیارمتفاوت ازگفتارهرودوتس باشد وقتی او صدها سال قبل در بارۀ منشای سکائیان و کایمیریان صحبت میکند. در حیاط آن حوض زیبای آبی خود نمایی میکند و در گوشهای از آن لانه مرغ و خروس ها قرار دارد که میتوانید تخم آنها را بردارید و نیمرو کنید. جاذبه هایی که هر کدام از آن ها، طرفداران مخصوص به خود را داشته و همچنین زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند. مجموعه کلی پیچیده تنظیمی راتشکیل میدهد که در زبان های علمی به آن Biogeocoenose می گویند و این مجموعه ایکولوژیک همان ایکوسیستم است کهTansley در ســــال 1937 برای اولین بار پیشنهاد نمود با توجه به این موضوع میتوان گفت که جنگل یک ایکوسیستــــم است و پایه داری جنگل ها بستگی مستقیم به پایداری ایکوسیستم آنها دارد.از تذکرات فوق میتوان تعریف جنگل را به شکل زیرخلاصه نمود.

همچنین گردشگرانی که از شهرهای مختلف به مشهد سفر می کنند، پارک وکیل آباد، یکی از مکان هایی است که حتما به آن سری می زنند. کارخانهها به دنبال حداکثر کردن بهرهوری بودند برای اینکار از هر ابزاری استفاده میکردند. طبیعت زیبای پارک جنگلی در هر فصل سال زیبایی های خاص خودش را دارد. کوههای صعبالعبور و سر به فلک کشیده این منطقه، سالهای متمادی بافت طبیعی خود را از انواع حوادث طبیعی و مصنوعی حفظ کرده و چهره زیبا و استوارش را به صورت طبیعی حفظ کرده است، در این منطقه جنگلهای انبوه ارسباران در دل این کوههای صعبالعبور جنگلهای زیبا و بکر ارسباران قرار دارد.

برای لذت بردن از طبیعت دل انگیز قلعه رودخان باید از مسیر پلکانی طولانی و زیبا گذشت. عامل بیماری دارای فاز اندوفیتی طولانی بوده و تا زمانی که درخت تحت تاثیر تنش واقع نشود، به فرم مهاجر و بیماری زا تبدیل نمی شود.تنش خشکی و دمای بالا به عنوان دو فاکتور عمده شناخته شده در شیوع این بیماری در اغلب نقاط دنیا به شمار می روند. این پارک از سال ۴۸ تا کنون به عنوان یکی از تفرجگاه های ییلاقی مردم شهر مشهد به شمار می رود. آنها به راحتی در آبهای گرم و نسبتا” راکد دریاچهها پیدا میشوند و البته برخی از مردم آنها را به عنوان حیوانات خانگی در آکواریوم هایشان نگاه میدارند. گربه ماهیها واقعا” بد قیافه هستند و به شکل عجیبی کریهاند و با سر پهن و تختی که دارند و موهایی که اطراف سر و دهانشان روییده، شبیه ماهی هستند.این گربه ماهیها در آمریکا بسیار آشنا هستند و مردم آنها را به خوبی تشخیص میدهند.

در این بخش می خواهیم برای رزرو اقامتگاه در محمودآباد با اقامتگاه و ویلاهای مناسبی که در این شهر وجود دارند آشنا شویم. یادگیری زبان انگلیسی که امروزه به یکی از دغدغههای اصلی بسیاری از افراد تبدیل شدهاست، مسیری پرچالش و در عین حال شیرین است. این قلعه که یکی از اعجاب انگیزترین قلعههای جهان است در نزدیکی شهر الموت در استان قزوین واقع است. با توجه به این که، همه ساله، افراد بسیار زیادی به بازدید از این پارک جنگلی رفته و در نهایت، اوقات خود را در این پارک می گذرانند، اما باید اشاره کنیم که می توانید مکانی خلوت و بکر را در این پارک جنگلی پیدا کرده و در نهایت، از زیبایی های این پارک لذت ببرید.

در واقع باید اشاره کنیم که درون این پارک جنگلی، امکانات رفاهی و تفریحی بسیار زیادی وجود دارد و شما می توانید عالی ترین و بی نظیر ترین اوقات خود را در این منطقه بگذرانید. برای دسترسی به این موزد از زیبا ترین پارک جنگلی های ایران، باید خود را به استان مازندران برسانید و در نهایت، به شهرستان تنکابن رفته و در نهایت، اوقات بسیار خوبی را در این منطقه بگذارنید. یعنی حدود 1/15 میلیارد هکتار از جنگلها در درجه اول برای تولید چوب و محصولات جنگلی غیرچوبی اداره میشوند.

از طرفی آزادراهی که در آمریکای جنوبی کشیده میشود و از جنگلهای آمازون عبور میکند، نیز در تخریب این جنگلها نقش مهمی دارد. یک رودخانه پر آب، پر خروش و پر قدرت از میان درختان کهنسال عبور میکند و در حالی این رودخانه را تماشا میکنید که در کنار رودخانه نشستهاید و پاهایتان را در آب فرو کردهاید یا یکی از نیمکتها و آلاچیقهای بستر رودخانه را برای نشستن انتخاب کردهاید. اگر یکی از روزهای بهاری یا پاییزی را برای بازدید از این پارک جنگلی انتخاب کنید، متوجه منظور ما میشوید. در ارسباران مارال نیز وجود داشته که مدتی قبل منقرض شدند اما مسئولان با انتقال هفت راس مارال از پارک ملی گلستان به این جنگل سعی در احیای این گونه منقرض شده کردند.

علاوه بر این تنوع درختها میتوانید بر روی زمین حدود هزار و چهارصد گونه مختلف قارچ را نیز پیدا کنید که طی نمونهبرداریها و تحقیقات تا امروز 250 گونه آنها شناسایی شدهاند. این کشور ترکیبی شگفتانگیز از فرهنگ و زیبایی طبیعی را فراهم میکند تا ماه عسلی را که به دنبالش بودهاید؛ به شما ارائه دهد. دمای هوا در این منطقه چندیدن درجه از دمای هوا در محدوده شهر سردتر است. این پارک جنگلی خوش آب و هوا با وسعتی حدود ۱۸۷۰ هکتار در ۲۰ کیلومتری شهر فومن و در جوار روستای گوراب واقع شده است.

آب و هوا دلچسب و منظره های طبیعی زیبا در این منطقه می تواند ذهن شما را نوازش کند. اگر هم علاقه مند به گشت و گذار و طبیعت گردی هستید، و دوست دارید تا در میان انبوهی از درختان سر به فلک کشیده قدم بزنید و به ویژه از آب و هوای بسیار خوبی که در آن منطقه وجود دارد نیز بهره مند شوید، توصیه می کنیم بازدید از پارک جنگلی چالدره را از دست ندهید. کیسههای خواب، چادر ضد آب در صورت بارش باران و لباسهای فصل سرما توصیه میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید