رسانه مجازی نگاه – چشمه سرداب رستم آباد – ايران، طبيعت و صنايع دستی

در گذشته تولیدات دستاندرکاران را بیشتر نوعی کلاه که دارای مصرف محلی بود تشکیل میداد، ولی در حال حاضر از این هنرعلاوه بر کلاه برای تهیهی زیر لیوانی، کمربند، کفش، جلیقه و سالفت (نوعی رومیزی کهدارای ابعاد متفاوتی است و معمولاً در وسط میزهای بزرگ گسترده میشود) استفاده به عمل میآید. مدیرعامل شرکت آبفای کهگیلویه و بویراحمد در خصوص جیرهبندی آب گفت: تاکنون جیرهبندی آب را در برنامه کاری قرار ندادیم، قطعیهایی براثر سوختگی الکتروپمپها، یا قطعی برق به دلیل اوج مصرف برق بوده است. آب آبشار نیاسر از چشمه تالار (اسکندريه) واقع در کنار چارتاقي سرچشمه ميگيرد به گونهاي که دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشتهاي نياسر و يک سوم آن به …

این فضا یکی از مهربانی های معاصر انسان به طبیعت و حیات وحش اطراف خود است. صنعت نخود پزی در دنیا مختص شهر ممقان است و این صنعت امروزه یکی از ظرفیتهای بزرگ اقتصادی کشور به شمار میرود. این سرزمین کوهستانی همچنین از سه بخش پایین طالقان، مرکزی و بالا طالقان تشکیل شده است. این مجموعه از دو طاق بزرگ و سنگنگارههایی تاریخی تشکیل شده است. هرچند قلعه ضحاک شهرستان هشترود نیازی به معرفی ندارد اما این قلعه زیبا و تاریخی تنها مکان دیدنی هشترود نیست. استاد ماکان با پنهان کردن خداداد در منزلش و با گرفتن شناسنامه جعلی او را به فرنگ میفرستد و به استفانو معرفی میکند.

فرازی از یک رساله را ذکر میکنیم: «به خدا سوگند آن کس که شراب ناب انصاف را از دستهای لطف و مهر نوشید، تصدیق نماید که الان خطّة طالقان من حیث الامن و الامان چشم و چراغ محروسة ایران و رشک روضة رضوان و محلّ نزول حضرت رحمان گشته و چه مشکات با برکات «الله نور السموات و الارض» مشتعل و روشن شد . از همین جا بوده که بابک خرمدین قهرمان تاریخی آذربایجان و یارانش به مدت ۲۲ سال سپاهیان عرب را که برای سرکوب جنبش و قیام او آمده بودند، در کوهها و گردنه ها سرگردان کرد و با شبیخون های خود آنان را از دم تیغ گذارند و به شکست و هزیمت وادارشان کرد.

این معبد قبلاً معبد خورشیدپرستان و آتشپرستان بوده که در زمانهای مختلف، بهرهبرداریهای متفاوتی از این غار میشد،گاهی سنگر و محل امن نیروهای رزمی و گاهی هممحل عبادت دراویش و در قرون 6 الی 8 هجری قمری بهعنوان تکیه عرفا و دراویش و سپس بهعنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت و اهالی روستا و گردشگران اغلب مراسم مذهبی ماههای محرم و رمضان را در این محل انجام میدهند. هدف از ساخت این سد تأمین سالیانه ١١٩.۵ میلیون مترمکعب آب به منظور نیازهای کشاورزی دشت گرمسار و چزگین و همچنین برآوردن آب شرب شهرستانهای گرمسار و ایوانکی و همچنین برطرفسازی نیازهای بخش صنعت شهرستان فیروزکوه به آب و مهار سیلاب در حوزه آبریز رودخانه حبله رود بوده .

حرکت جاری آب در مقابل ایستایی و ثبات معماری تضاد زیبایی دارد. دیوارهای بقعه سنگی و گنبد آن آجری است، کف بقعه هفت پله پایین تر از سطح تپه است و در داخل آن گوری وجود دارد که روی آن با کاشی های سبز رنگ ساده شش ضلعی پوشانده شده است، نام صاحب آن معلوم نیست ولی مردم می گویند این اولیا به معنی پیر و عارف و پارسا است شب های جمعه مردم روستا در آن گرد آمده و شمع روشن می کنند و شایع است که هر شب جمعه از قبر اولیا نور سبز رنگی ساطع می شود.

پایداری شرایط ذکر شده و تداوم تشکیل لایه های کلسیتی، باعث به وجود آمدن لایه های یکنواختی از کربنات کلسیم متخلخل ( تراورتن ) می گردد که ضخامت آنها از چند سانتی متر تا چند متر متغیر است و معمولا با شیبی ملایم بر روی لایه های سنگی قدیمی تر قرار می گیرند . متوسط بارش سالیانه نیز در این استان بین 250 تا 300 میلی متر می باشد. میهمانان این شهرستان میتوانند از سواحل بندر رحمانلو، حیات وحش منحصر به فرد جزیره کبودان، دره کبوتران و سواحل قبادلو بازدید کنید. این زیارتگاه در بخش گوگان روستای دستجرد واقع شده و در ایامی خاص چون اربعین سالار شهیدان پذیرای سیل عظیمی از مشتاقان اهلبیت عصمت و طهارت است.

این گورستان به نام خواجه یوسف دهخوارقانی ملقب به پیرحیران یا باباحیران معروف شده است در وسط آن اطاق کوچکی وجود دارد که قبر خواجه یوسف در آن قرار دارد این مقبره در سال ۱۱۵۱ هجری قمری توسط حکم بیگ بن زکریا بیگ تعمیر شد. این دیار خواستگاه عالمان عارف و عارفان عاشق ، مهد مشاهیر و شاعرانی و سالکان طریق حق همچون خواجه یوسف حیران دهخوارقانی و عارف نامی مولانا خواجه علی بادامیاری دهخوارقانی مینازد، آذرشهر همچنین دیار عالمانی فرزانه و شهیدانی مانند آیت الله شهید شیخ حسین غفاری ، شهید شیخ ابوالقاسم دهخوارقانی مشهور به ضیاء العلماء و شهید آیت الله مدنی و دهها عارف عاشق شاهد است.

در کنار این تفریحات لازم است از جاذبههای طبیعی اصفهان در این منطقه نیز یاد شود که عبارتند از: تپههای متعدد شنی و ماسهای به همراه کویر تماشایی و دلبرانه؛ موزۀ مردمشناسی کویر، قلعۀ قورتان، برجهای کبوتر اژیه و پل تاریخی. معادن سنگ تراورتن فعال در اين شهرستان آتشكو، تخت مهدی، عباس آباد، حاجی آباد، دره نجاری، علی آباد، آبگرم بوده و معدن خاك آبگرم واقع در شمال خاوری محلات كه بهره برداری از خاك آن جهت كاشی سازی نيلو در اصفهان می باشد .

شهرستان محلات از لحاظ داشتن معادن سنگ های الوان ساختمانی و به خصوص سنگ های تراورتن يكی از غنی ترين شهرستان های ايران به شمار می رود. این چشمهها به تعداد 7 رشته در روستای هفتچشمه در جنوب شرق آذرشهر و در مسیر جاده آذرشهر- عجبشیر واقع است بهصورت جوشان از زمین خارج میشود. برای دسترسی به این غار علاوه بر راه باریکان- میناوند و جاده اختصاصی اردوگاه آموزش و پرورش -راه پیاده رو از بالای استخر باریکان – دو راهی کُر (صخره) اقا چشمه – مزرعه آقا چشمه-مزرعه پنجعلی نیز وجود دارد. اين چشمه با اسم زیبایش در فاصله 5 كيلومتری آذرشهر در جاده تبريز به مراغه قرار دارد.

همدان پایتخت اولین تمدن ایران یعنی مادها بوده است و از نظر تاریخی و همچنین آثار طبیعی، اهمیت بهسزایی برای کشور دارد و تعداد جاهای دیدنی ایران در آن قابل توجه است. کتاب بوستان یا سعدی نامه که از مهمترین کتاب های زبان و ادبیات فارسی است به گفته ی خود شاعر در سال ۶۵۵ ه.ق سروده شده است. به همین دلیل از جایگاه بالایی در صنعت فرش آذرشهر دارد که بافت قالیهایی با رنگرزی گیاهی بهتازگی شهرت و جایگاه خاصی در کشور و در کشورهای اروپایی پیدا کرده است. به دلیل شفابخش بودن این آبمعدنی ، در فصول گرم مردم برای آبتنی و شنا در حوضچههای کوچک آن عزیمت میکنند و از لجنهای رسوبی این چشمه که خواص طبی دارد به دست و پای خود میمالند.

دیدگاهتان را بنویسید