روستای فیلبند کجاست ؟

چشمههای آبگرم این شهر به سبب شهرت آن، هرساله تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود میخواند تا هم از آب و هوای خنک لذت ببرند و هم از چشمههای آبگرم سرعین و خاصیت و ویژگیهای منحصربهفرد آن استفاده کنند. یکی از ویژگیهای منحصربهفرد این چشمه این است که آب با دمای حدود ۴۰ درجه آن تنها زیستگاه نوعی ماهی به نام آوینیوس گینویس در کل دنیا است. یکی از ویژگیهای جذاب این چشمه این است که در میان جنگلهای کاج و سرو، سر از زمین بیرون آورده است.

اگر دوست دارید در کنار لذت بردن از طبیعت زیبا، تنی به آب بزنید و از خواص درمانی چشمههای آب گرم استفاده کنید، به یکی از این چشمهها سر بزنید. خواص درمانی آنها در آزمایشهای مدرن هم به اثبات رسیده است. این چشمهها از نوع فسیلی است که بر اثر جوشش و وجود منابع نفت و گاز در زیرزمین تشکیل شده و خواص آن سبب شده سالانه مسافران زیادی این چشمهها را بهعنوان مقصد گردشگری سلامت خود انتخاب کنند، البته به جز خاصیت درمانی، آنچه زیبایی این جاذبههای طبیعی را دوچندان میکند، تغییررنگ چشمهها در طول روز و پرتوی رنگینکمانی هفترنگ است که در آن منعکس میشود.

به گزارش برنا، سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در حاشیه مراسم رونمایی از تاریخ شفاهی ورزش ایران در جمع خبرنگاران گفت: آنچه که امروز اتفاق افتاد، حاصل تلاش چندین سالهای بود که همکارانم در کمیته ملی المپیک، پارالمپیک و وزارت ورزش آغاز کردند. مثل بسیاری از چشمههای آبگرم دیگری که در این فهرست معرفی کردیم، این چشمه هم علاوه بر خواص درمانی، دارای طبیعت بسیار زیبایی است که ارزش سفر کردن دارد. داستان به سال های بسیار دور برمی گردد. طول این تنگه ۱۸ کیلومتر و دارای انواع درختان، آبشارها و کوهستانی بسیار زیباست.

چشمه آبگرم گنو در در ۳۴ کیلومتری از شمال شرقی شهر بندرعباس و در کیلومتر ۲۲ جاده بندرعباس به سیرجان قرار گرفته است. در شهر رامسر چند چشمه آبگرم معروف وجود دارد. بيشترين آوازه شهر شبستر به وجود بزرگاني مانند ؛ شيخ محمد شبستري عارف نامدار و صاحب مثنوي گلشن راز ، ميرزا علي اكبر شبستري طنزسراي برجستة آذربايجان ، شهيد راه حق شيخ محمد خياباني مربوط است. آثار به جا مانده در اين شهر به سده هفتم و هشتم هجري مربوط است كه از جمله آنها ميتوان به بقعه امام زاده يحيي (قرن هشتم هجري) و مسجد جامعه دوره ايلخاني ابو سعيد اشاره كرد.

سرستونهای منحصر بهفرد این گنج تاریخی بی همتا، بقایای به جا مانده از کاخهای شاهان هخامنشی و تندیسهای زیبای آن، پس از گذشت ۲۵۰۰ سال در برابر حوادث مختلف تاریخی مقاومت کرده و همچنان پابرجا باقی ماندهاند. كندوان روستای تاریخی كمنظیری است كه در 22 كیلومتری جنوب اسكو و در 62 كیلومتری تبریز در میان درهای باصفا و كنار رودخانه پرآبی به همین نام واقع شده است. برخی از چشمه های آبگرم معدنی آذربایجان غربی در مجاورت آثار ارزشمند تاریخی قرار دارند. چشمه آبگرم شهرستان دلفان در دامنه رشته کوه زاگرس در ۶۰ کیلومتری از غرب شهر نورآباد قرار گرفته است.

این چشمه در فاصله بیست و هفت کیلومتری شرق شهرستان گالیکش و در حاشیه جاده بینالمللی گالیکش – مشهد قرار دارد. از این چشمه درهرشبانه روز به طور متوسط چهار مرتبه با قدرت 6 لیتر در ثانیه آب جاری و پس از یك ساعت به كلی قطع می شود. از یک طرف به جهت اینکه این توالت پیش ساخته طی روز از رطوبت بالایی برخوردار است، به همین خاطر نوع مواد مصالحی از کل به جزء در آن استفاده میشود بایستی از جنس مرغوب و باکیفیت باشد و نیز همه مراحل ساخت سازه تحت کنترل – نظارت متخصصین و با رعایت استاندارده و ضوابط لازم ساخته شود.

فیلبند روستایی چهارفصل است که در یک روز می توانید هم شاهد بارش باران، تگرگ، وزش باد، تابش آفتاب و سپس رنگین کمان در آن باشید. هست که جلوه های خاصی رو به زیبای این روستا اضافه کرده. در ارتفاعات شمال شرق شهر محلات و در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر، چشمه آبگرم محلات قرار گرفته است که شهرت خاصی در ایران دارد. چشمه های آبگرم زیادی در ایران وجود دارد که هر کدام برای درمان بیماری خاصی مفید است . در اطراف آن تعداد زیادی مسافرخانه، حمام خصوصی و استخر وجود دارد.

بسیاری از این گردشگران، نه تنها به خاطر خواص زیاد این چشمهها، بلکه برای لذت بردن از طبیعت زیبای اطراف آن به این منطقه سفر میکنند. این چشمه به خاطر خواص درمانی زیاد و تاثیر مثبتی که در التیام دردهای مزمن دارد، هر ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر ایران است و به عنوان یک مقصد گردشگری سلامت در نظر گرفته میشود. این چشمه به خاطر این که در یک منطقه گردشگری و در نزدیکی جنگلهای ارسباران واقع شده، گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور دارد. آبگرم این چشمه برای درمان بیماریهایی مانند روماتیسم مفید است. از میان این هفت چشمه، چشمه آبگرم اهرم معروفتر است و یکی از پنج چشمه معدنی برتر ایران است.

این چشمه آب گرم در مسیر جاده هراز و تقریبا در میانه آمل و تهران قرار دارد. این چشمه در مسیر جاده هراز و تقریباً بین راه آمل و تهران قرار گرفته است. آب این چشمه سرشار از مواد گوگردی است و دمای آن به ۶۲ درجه سانتیگراد میرسد. طبق تحقیقات محلی در گذشته آب این چشمه بیشتر بوده و همچنین مکانی که آب خارج می شده در سطحی بالاتر قرار داشته است که به علت کم آبی های چند سال اخیر که در این منطقه اتفاق افتاده سطح آب پایین رفته و از میزان آب چشمه نیز کاسته شده است.

این چشمهها بیشتر به خزینههای قدیمی شباهت دارند. منطقه فلکده نام منطقهای در شهر تنکابن است که بیشتر از همه به خاطر همین چشمه آبگرم شهرت دارد. در نزدیکی چشمه چهارسو واقع شده است دارای ۱۸ ستون چوبی با سرستون های چوبی است که تقلیدی از سرستون های دوره صفویه است بنای نخستین مسجد فروریخته و چندبار تعمیر و تجدید بنا یافته، سرانجام به صورت کنونی در آمده است. در این استان هفت چشمه آب گرم به نامهای اهرم، دالکی، خانیک، میراحمد و قوچاک وجود دارد که خواص درمانی زیادی دارند و هر ساله میزبان هزاران گردشگر هستند. در اطراف این چشمه مجتمع رفاهی و استخرهای لجن مالی درمانی برای گردشگران وجود دارد.

چشمه آبگرم های دهلران با دمای حدود ۵٠ درجه سانتیگراد از نادرترین جلوههای طبیعی استان ایلام است که آبگرم، با خواص گوگردی را برای مداوا و درمان بیماریها به گردشگران هدیه میکند. این آبمعدنی که از چشمههای جوشان قله دماوند سرچشمه گرفته و قدمت بسیاری دارد، با حرارتی حدود ۶۲ درجه، سرشار از مواد گوگردی است. آثار به دست آمده از غارهاي حوالي درياچه بختگان نشانگر قدمت تمدن در اين ناحيه است. کمپ کویری کاراکال بین گردشگران ایرانی و خارجی از محبوبیت ویژهای برخوردار میباشد.

این مکان که یکی از مراکز سلطنتی مهم در زمان صفویه بوده، امروزه از قطبهای گردشگری اصفهان میباشد. زیرا زیباترین زمان ممکن برای این سفر این فصول به شمار می آید. یکی از مکان هایی که گردشگران در فصول مختلف سال به آن سفر میکنند چشمه آب گرم است. به طور مثال چشمه آب گرم احمدآباد در حاشیه اثر جهانی تخت سلیمان تکاب قرار دارد و چشمه آب گرم چالدران از دیگر جاذبه های این استان است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. چشمه آبگرم قلعه کندی در شهرستان کلیبر قرار دارد.

شرکت تعاونی تولیدی زرنوش آب ونک سمیرم فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ در استان اصفهان، شهرستان سمیرم، شهر زیبا و توریستی ونک آغاز نمود که در ابتدا توسط حاج آقا داوود جلالی بنیان گذار و مؤسس این شرکت شروع به گرفتن مجوزهای لازم و سپس ساخت و ساز و خرید ماشین آلات داخلی و خارجی نمود. 740 رشته قنات و چشمه و 256 حلقه چاه کشاورزی آب مورد نیاز کشاورزان شهرستان را تأمین می کنند. در دل جاده های هراز در مازندران یکی دیگر از چشمه های آب گرم ایران به نام رینه قرار دارد که محلی عالی برای گذراندن اوقات فراغت در دل جنگل های شمال می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید