زندگینامه میرزا کوچک خان جنگلی (جدایی طلب یا وطن پرست ؟

یکی از سوادکوه و شهر شیرگاه که با عبور از خروجی غربی آن پس از پشت سر گذاشتن مسیری جنگلی و جاذبههایی به منطقه بابلکنار و سهراه بابلکنار لفور میرسید. آمارد ها که جایگاهشان بین محل استقرار اقوام تپور و کادوس نشان داده شده است، در جوار مرو ساکن بوده اند.این قوم مهاجر از مردم مرو بوده و قومی بادیه نشین بوده اند که به تاخت تاز در اراضی اقوام دیگر می پرداختند و به روزگار کوروش تا حوالی ماد پراکنده گردیده بودند.قوم مارد پس از رانده شدن توسط مرویان به طبرستان (آمل) آمدند که در کنار رود هراز (ضلع غربی آن) سکنی گزیدند و شهر آمل پایتخت باستانی آن بوده است که اسم شهر آمل از نام آنان گرفته شده است.آمل در زمان اشکانیان نیز معمور و آبادان بود که آنرا همو می نامیدند.در زمان ساسانیان نیز شهر آمل از عمران و آبادانی برخوردار بود و مرکز ایلت مهم طبرستان بوده است.به طور کلی بر اساس اسناد و مدارک تاریخی تکوین شهر به زمان ساسانی برمیگردد.شهرطی مراحل تکوین خود از زیرساختها و عناصری چون ارگ حکومتی، محلات، آتشکده و بازار برخوردار گردید.در این الگوی استقرار قصر و عمارت حکومتی در موضع مکانی برتر با حصاری به دور آن قرار داشته است.

چون برداشتهای هر کس و حتی دانشمندان یک ساحه مشخص علم از همدیگر متفاوت اند لهذا تعریف هایی را که ارایه میکنند نیز متفاوت می باشند. بآنهم قلمروی او فقط چند سال دوام میکند، چون در زمانیکه خوارزمشاه هنوزمصروف استقرارقلمروی خویش میباشد، طوفان دیگری بامتداد مرزهای شمالشرقی دنیای ایرانیان درحال شکل گرفتن است. روستای آینالو در مسیر کلیبر قلعه بابک واقع شده و از طریق جاده روستا به آسان ترین شکل ممکن می توانید دسترسی داشته باشید.

منطقه ارسباران را می توان از نظر تنوع گونه های درختی و درختچه ای و علفی و خشبی و همچنین از نظر تنوع جانوری به عنوان یک ذخیره گاه بی نظیر اعلام کرد . بیشتر کلبههای جنگلی دارای امکانات کامل رفاهی نظیر آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام داخل کلبه و وسیله سرمایش و گرمایش مناسب نظیر بخاری، کولر گازی و اسپیلت هستند. کارن یانس، مسئول پروژه احیای جنگلها از همکاری افغان- آلمان روز سهشنبه 15 اسد در یک نشست به منظور احیای جنگلهای کشور با مسئولان رسانهها برگزار شده بود، با ابراز نگرانی گفت که وضعیت جنگلها در افغانستان مناسب نیست.

این به حیوانات این امکان را میداد که بدون پایین آمدن به زمین، جایی که خطر در کمین بود، شروع به حرکت در فواصل قابل توجهی در بالای درختان کنند. برای حفظ از منابع طبیعی دو روش اصلی در کار است یکی حفاظت کمی از منابع طبیعی و دوم حفاظت کیفی از منابع طبیعی حفاظت کمی بمنای حفظ سطح و اعیانی موجود در آن ،حفاظت کیفی بمنای سالمسازی اعیانی و عرصه ها احیاء بمنای ترمیم مناطق تخریب یافته با اجرای آخرین متدهای تدوین شده و توسعه بمنای بالا بردن راندمان در تولید فرآورده های منابع طبیعی با بکار گیری روشهای علمی روز وبالاخره بهره برداری مستمر بعنوان آخرین شعار یعنی برداشت تولید بدون کاهش سرمایه حوادثی که منجر به ایجاد بحران و خسارات فراوان میشوند همواره مورد توجه بشری بوده و بدنبال راهبردی در جهت کاهش صدمات وارده است.

جزو حاضر به آخرین دستاوردهای پیشگیری،کشف و مقابله با حریق در جنگل پرداخته تا بتوان با اجرای متد های تدوین شده از بروز حوادث احتمالی آینده جلوگیری نمود. آنها در 1194 تحت علاوالدین تکش (1172- 1200) آخرین سلجوق را شکست می دهند. یکی از کارهای نیک این میبود که در پایان سال، بهنگام آزمایش شاگردان، در حیاط دبستان جشنی برپا نموده، و پدران شاگردان و کسان دیگری را میخواندند، و اینان از دیدن آنکه یک بچهٔ کوچک، در دو سه ماه که الفبا خوانده، نوشتن یاد گرفته و هر کلمه که گفته میشود بیغلط بروی تخته سیاه مینویسد، و شاگردان بزرگتری، کشورهای اروپا و امریکا را بنام میشمارند و از هر کجا آگاهیهایی میدهند، سخت شادمان میگردیدند ، و بدلخواه دست دهش باز میکردند، و بسیار رخ میداد که در رفت یکساله یکدبستانرا مردم در همان نشست جشنی میدادند.

تمام برج که از خشت پخته ساخته شده، در بیرون بواسطه خشتکاری تزئینی پوشانیده شده، بشمول شبکه کاریهای که تشکیل کننده کتیبه ها و سوره 19 قرآن (مریم) است. یک کتیبه در بالای استوانه اولی منارجام مربوط حاکم غوری غیاث الدین محمد (1163- 1202/3) است. مهمترین حاکم خوارزمی، علاوالدین محمد (1200- 20) است که در 1215- 16 غور و غزنی را میگیرد. آنها پس از شکست غوریان متعاقبا خود را از یوغ قراختای آزاد ساخته و در اوایل سده سیزدهم، فقط قبل از ظهور منگولها، خوارزم شاه حاکم امپراطوری بزرگی میشود که از ایران غربی تا افغانستان شرقی وسعت دارد.

غوریها در1204 تحت معزالدین که پس از مرگ برادرش رهبر کامل غوریها شده بود بواسطه قوتهای مشترک شاه خوارزم (خوارزمشاه) و قراختای شکست داده میشود. جمعیت این روستا در گذشته بالغ بر ۲۰۰ خانوار بود ولی در فصل زمستان این جمعیت به حداقل مقدار است. مشاهده این شگفتیها بود كه طبیعیدانان مومن فرستاده پادشاهی اسپانیا را واداشت تا نامههای بلندبالا و احترامآمیز درباره عجایب دنیای جدید و به عنوان شاهدی از عظمت پروردگار، برای حامیان سلطنتی خویش ارسال كنند. تلاقی سه جریان پرفشار سیبری، پرفشار جنب حارهای، زبانههای اطلس و مدیترانهای منجر به بروز جریانهای خشک و سرد، گرم و بیابانی و معتدل و مرطوب به طور همزمان میشود.

این ترکیبات می توانند مستقیماً برای گرم کردن ساختمان ها ، برای تولید حرارت در فرآیند صنعتی و تولید برق در توربین های بخار سوزانده شوند. مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در این مراسم گفت: جنگل ها باعث تلطیف هوا و تعدیل درجه حرارت هوا می شود. وی با ذکر اینکه از زمانی که مطلع تخریب جنگلهای ارسباران از سوی معدن مس سونگون شدیم، توقف عملیات استخراج و تخریبها را گرفتیم، گفت: ۶ معدن در منطقه ارسباران که برای فعالیتهای معدنی نیاز به تخریب جنگلهای ارسباران را داشتند به صراحت مخالفت کردیم و حتی برای ۳ معدن نیز که به جنگلهای ارسباران وارد شده بودند اعلام جُرم کردهایم.

هیچ عاملی به اندازه فعالیت های انسانی باعث انقراض گونه های جانوری و گیاهی در این منطقه نشده است. آبشارهای مختلفی مانند گزو، ترز، هفتآبشار، خریم، پلنگدره، جلسنگ و انجیلیکا در منطقه وجود دارد که برای هر تور یکی از آنها را انتخاب میکنیم. آیا روستاهایی که در محدوده ی پارک ملی و منطقه حفاظت شده ی ارسباران هستند تهدیدی برای محیطزیست پارک ملی نیست؟ در جنوب حوزه و تا ارتفاع 400 متر از سطح دریا درختانی مانند توسکا، انجیلی و ممرز یافت میشوند.بعد از این ارتفاع گونه غالب ممرز است که به اتفاق درختان دیگری مانند افرا و توسکا در این منطقه قرار دارند.

بدین ترتیب، پس از تصرف مجدد رشت از سوی دولت کودتا، نمایندگان حزب کمونیست از دولت احساناللّهخان فراخوانده شدند و احسان اللّه خان با صدور بیانیهای در رشت اعلام کرد که پس از آن به دین اسلام و اعتقادات مردم اهانت نخواهد شد، سپس دولت جدیدی را بدون شرکت اعضای حزب کمونیست تشکیل داد. شهر تبریز علاوه بر جاذبه های تاریخی زیادش، به دلیل داشتن آب و هوای معتدل، کوهستانی و غیر شرجی، دارای مناطق سرسبز و زیبای زیادی است که علاقه مندان به طبیعت گردی را جذب خود می کند.

با وجود تلاشهای تعداد زیاد مورخان معاصرکه قضاوت درباره مغولان را نرم تر کنند، موجودیت آنها در فلات باعث مرگ صدها هزارمردم، تخریب اکثریت شهر ها و ویرانی عمومی شبکه های آبیاری ضروری برای زراعت میشود. بقایای غوریها یا حد اقل تعمیرات مربوط به زمان غوریها در بامیان (شهر ضحاک و شهرغلغله) و در چشت غرب هرات نیز تشخیص شده است. من گفته میتوانم که دراینجا تعداد زیاد قصرهای مرغوب و ویلا های مرمری وجود داشته که هنوزهم دیده میشود، اما حالا به مخروبه ها تبدیل شده است.

قبلا بمراتب بزرگتر و با شکوه تر بوده است؛ اما تاتارها (مغولها) و سایر مهاجمین آنرا غارت و ویران نموده اند. آنها با همدیگر امپراطوری غوری را گسترش میدهند. در1141 م گروه دیگری ازترکهای تازه وارد از دوردستهای شمال بنام قراخیتای، سلطان سنجر و متحدین قراخانی های او را شکست میدهند. آنها بالاخره آخرین غزنویها را در لاهور پنجاب در 1186 شکست میدهند. خوارزمشاه بالاخره در1215 آخرین سلطانهای غوری را عزل نموده و باینترتیب یکی از با شکوه ترین بخش درتاریخ افغانستان بپایان میرسد.

او پس از آن با ارتش خود بجنوب رفته و لشکری بازار را غارت میکند. این بامتداد ساحل جنوبی هریرود، نزدیک تقاطع آن با یک شاخه جنوبی، جام رود واقع است. جایی که با درختان زیبا و پوشش گیاهی خاص شبیه به رویایی دور است که حالا جلوی چشمتان نمایان شده است! جنگل هایی همچون پارک ملی گلستان، جنگل ابر شاهرود در استان سمنان، پارک جنگلی ناهارخوران در گرگان، پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهار دانگه، سمسکنده، سیاه کشیم، میانکاله،دشت ناز، جهان نما؛ جنگل الیمستان هراز، جنگل افراتخته، جنگل های ارسباران، پارک جنگلی بی بی یانلو همه جزو جنگل های هیرکانی به شمار می روند.

همچنين ایجاد کمربند حفاظتی به طول هفت کیلومتر برای جنگلهای منطقه و نشانه گذاری اصلاح جنگل به مساحت 26 هکتار و اخذ سند مالکیت برای عرصه های ملی به مساحت 30 هزار هکتار و اجرای مادتین 13 و 39 به وسعت 66 هزار هکتار از مراتع بخش هوراند را از دیگر کارهای انجام شده مي باشد. بسیاری از داستانهای مربوط به خانه ریدل در این مورد است که این خانه، شبحزده است.

بازی Green Hell از آن دسته بازیهای جذاب است که علاقمندان قطعا از انجام ماموریتها و فعالیتهای بازی لذت کافی را خواهند برد. این هجوم تمام تمدن اسلامی ایران و افغانستان را تا عمق ریشۀ آن میلرزاند. باینترتیب امپراطوری غوریان بزودی از جوار کسپین تا عمق هند شمالی توسعه مییابد. متعاقبا شاهزادگیهای دیگر بشمول غوریان چانس توسعه نفوذ خویش را می بینند. باشندگان محمد را عبادت میکنند. غوریها منابع خویش را بیش از حد پهن میکنند. مردم این پدیده طبیعی را باران ماهی مینامند. مردم با دلهای شکسته بخانههاشان برگشته، و از آنسوی علما در مسجد با دسته اندکی ماندهاند.

دیدگاهتان را بنویسید