ساوجبلاغ؛ سرزمین چشمههای سرد بهشتی در نزدیکی تهران – پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

اگر به خوبی بتوانیم شهرستان آذرشهر را پایتخت خشکبار و حبوبات کشورمعرفی کنیم می توان با ایجاد و راه اندازی ایستگاه های دریافت عوارضی در ورودی و خروجی شهرستان علاوه بر ارزآوری و جذب سرمایه متوازن به کل نقاط شهرستان، گام بلندی را در جهت توسعه همه جانبه شهرستان خواهیم برداشت. تسریع در احداث بازار، میدان خشکبار، حبوبات و شهرک صنعتی سنگ و بسترسازی و جذب سرمایه گذاران برای پروژه های عمرانی، گردشگری و خدماتی می تواند موجبات توسعه متوازن اقتصادی را فراهم آورد. علاءالدین تراول با برگزاری تور لرستان متناسب با درخواست مخاطبان خود قرار است بهترینها برنامه سفری را با اقامت در مجلل ترین هتل های خرم آباد تدارک ببیند، پس با راهنمایان حرفهای ما همراه باشید تا زیباترین لحظات را در گنجینه خاطرات سفری خود ثبت نمایید.

ازجمله زیباترین مراسمهای برخی از شهرهای اطراف اصفهان در فصل بهار، جشنواره گلابگیری است. تعداد محلههای اصیل یزد بسیار است و ما در این مقاله به ذکر ده مورد از زیباترین و مهمترین آنها بسنده مینماییم. حتي امروز نيز با وجود تنشهاي سياسي، ايران به عنوان مقصدي مطلوب براي سفر در ميان اروپاييان مطرح است.بي ترديد توسعه بخش جهانگردي ميتواند به عنوان جايگزين اقتصاد وابسته به نفت كشور، در توسعه ملي ايران نقش تعيين كننده داشته باشد. معنی شعر چشمه درس اول فارسی دهم ؛ در این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا به معنی لغات و کلمات ، آرایه های ادبی و زبانی و ترجمه متن شعر چشمه صفحه 13 و 14 درس اول کتاب ادبیات فارسی دهم انسانی ، تجربی و ریاضی پرداخته ایم.

زبان مردم اين شهرستان تركي آذري مي باشد و گويش اين منطقه همانند ديگر هموطنان عزيز در استان مي باشد و تنها روستائي كه لهجه اش با ساير نقاط شهرستان فرق دارد روستاي قوريجان است و بيشتر به لهجه اهالي شهرستان بناب شباهت دارد بگونه اي كه بهنگام صحبت كردن معلوم مي شود كه ساكن روستاي فوق است. ترانه هاي بومي آذري كه بطور عموم به آنها “قوشما” اطلاق مي شود مانند ترانه هاي عاميانه ديگر مهم از طبيعت ملموس و عاري از تكلف و تصنع سينه به سينه و نسل به نسل به يادگار مانده است كه تعيين كننده زبان، فرهنگ، فوركلوريك، باورها و ارزشهاي مردم آذري در اين شهرستان مي باشد و اهالي اين منطقه ضمن قبول تمامي آداب و رسوم و شرايح اسلامي در كنار آن آداب و رسوم قديمي خود را نيز حفظ كرده است.

اعتقادات: بعضي از اعتقادات و آداب و رسوم اين منطقه نيز همانند بسياري از مردم آذري شبيه به آداب و رسول پيش از اسلام كه اينك بعنوان (دين و آئين شاهان) مورد توجه محققان است مي باشد و اين آيين مانند همه آيين هاي نخستين بشر روي اصل طبيعت پرستي و احترام و ستايش حيوانات و مظاهر سودرسان طبيعت بنياد نهاده شده است. بدليل اينكه اين باد سرد باعث از بين بردن حيوانات اهلي شده به اين نام خوانده مي شود. ساباط ها به دلیل نیمه پوشیده بودن در تابستان با ایجاد سایه محیط را سرد و مطبوع میسازند و در سرمای سخت زمستان خانهها و اهالیشان را از سوز سرمای زمستان کویر در امان نگه میدارند.

دلیل شهرت جهانی کلیسای زور زور، قرار گرفتن نام کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو است. 2-پوكه عدسی:به دلیل اندازه ووزن بسیاركم دركارگاه های تولید بلوك های سقفی بسیار سبك مورد استفاده قرار میگیرد . مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از مواد و مصالح روز یک امر بدیهی و استاندارد در صنعت ساختمان می باشد. این شاخصه نیز از ویژگی های منحصر بفرد این باغ است که به نوعی بر تواضع شاه نسبت به بهشت و عالم غیب الهی و خود را پایین تر بهشت طبیعت دیدن دلالت دارد، نمونه ای که کمتر در الگوهای بعدی مشاهده می شود.

از آنجا که این کویر در نزدیکی دریاچه نمک آران و بیدگل قرار گرفته است، میتوانید از دیدن پلیگونهای دریاچه و غروب زیبای آن نهایت لذت را ببرید. از كل جمعيت شهرستان 96567 نفر و تعداد 25594 نفر در نقاط شهري و تعداد 68973 نفر در نقاط روستايي مي باشند و لازم به ذكر است اين شهرستان فاقد جمعيت عشايري مي باشد. از كل جمعيت شاغل شهرستان 26807 نفر تعداد 1131 نفر در گروه سني 14-10 تعداد 3258 نفر در گروه سني 19-15 و تعداد 8311 نفر در گروه سني 29-20 ساله قرار دارند و قابل ذكر است آمار دقيق شاغلان جوان به تفكيك نقاط شهري و روستايي وجود ندارد.

مطالعات پيدايش و تحول شكل ناهمواريهايت زمين يكي از مهم ترين بخشهاي جغرافيايي طبيعي به شمار مي آيد، اين قسمت از جغرافياي طبيعي را مي توان به عنوان يكي از پايه هاي اساسي كليه مسائل مربوط به جغرافيا تلقي كرد زيرا ناهمواريهاي سطح زمين عامل بسيار مهمي در ساير پديده هاي جغرافيايي از قبيل آب و هوا، پوشش گياهي، ساختمان خاك، زندگي جانوري، هيدورلوژي و يغره است و نيز در اكثر فعاليت هاي انساني از قبيل چگونگي توزيع جمعيت در نواحي مختلف و فعاليتهاي كشاورزي و صنعتي و خدماتي و ارتباطات و در بسياري از فعاليتهاي ديگر انساني است. بخش كشاورزي: شهرستان ملكان از ظرفيت و پتانسيل بالاي كشاورزي برخوردار است بطوريكه از مجموع شاغلان 10 ساله و بالاتر شهرستان (26807 نفر) حدود 11414 نفر در بخش كشاورزي فعاليت مي كنند در واقع 5/42 درصد كل اشتغالات منطقه را اين بخش تشكيل مي دهد كه در مقايسه با متوسط استاني رقمي بالاتر و چشمگير است.

ابتدا در شهر ملك كندي خياباني وجود نداشت و مردم براي مسافرت به جاده شوسه اي در مجاورت روستاي آروق مي رفتند و به ماشين سوار مي شدند و بعد از گذشت چند سال (در سال 1318 خياباني به نام خيابان شميز به سرپرستي آقاي شميز رييس فرهنگ و دهدار منطقه ايجاد گرديد و در سال 1341همان خيابان شميز به خيابان ششم بهمن تغيير نام داد و پس از انقلاب اسلامي به نام كنوني يعني هفده شهريور نامگذاري شد و در امتداد خيابان هفده شهريور وسيله هاي نقليه بناب و مراغه و مياندوآب از اين خيابان عبور كرده و مسافران بين شهري را منتقل مي نموده اند.

اداره بلديه در سمت چپ خيابان هفده شهريور كنوني بود و چون در داخل حياط آن گلهاي زيادي كاشته بودند و در آن زمان نسبتاً جالب توجه بوده آنجا را به نام باغ گلستان ميناميدند مسير رودخانه مردق چاي در قديم به شكل كنوني نبوده بلكه رودخانه مردق چاي در مقابل قبرستان فعلي به دو شاخه كه يكي از مقابل بانك ملي فعلي مستقيماً تا پاساژ حاج شمساله عباسي و از آنجا به طرف باغات محله گلجه و ديگري از مقابل بانك ملي به طرف محله آببره و سپس باغات محله آببره جاري ميشد و اين رودخانه زيبايي خاصي به ملك كندي داده بود و چون در اثر بروز سيل خسارات قابل توجهي به ساكنان ملك كندي وارد شد شهرداري وقت اقدام به تغيير مسير رودخانه را نموده و در حال حاضر رودخانه مردق در همان مسير جاري است.

و با توجه به حاصلخيزي اراضي منطقه و منابع آبي فراوان از شهرستانهاي اطراف و روستاهاي حاشيه تبريز به اين مكان مهاجرت نموده و در اين منطقه اسكان يافته اند. مزيت عمده پوکه معدني سفید بستان آباد نسبت به مصالح ساختماني مشابه از قبيل شن و ماسه، وزن مخصوص بسيار كم 0)، دارا بودن درجه سختي بالا و نيز تخلخل / آن (حدود 7 فراوان مي باشد. كوههاي شمال شرقي و شرقي: اين كوهها از محدوده شمال شرقي اين شهرستان شروع و با جهت شمالي ـ جنوبي تا تپه (اله قلي) در شمال روستاي حسن آباد ليلان در جنوب شرقي اين شهرستان گسترده شده اند طول اين واحد كوهستاني حدود 29 كيلومتر بوده و شامل كوههاي ليلي داغي (2000) كوه گاوميشي (1953) اكي داغي، آغ داغ (1800)، كوه ديزج، كوه جانباز، كوه قطور بويوك، كوه قطور اجاق، قطور ياستي، محمود داغي ، بوداخان داغي، اوش باز و قراول داغي است.

دیدگاهتان را بنویسید