.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

ماندنی زاده تصریح کرد:در حال حاضر۱۳ طرح گردشگری با پیشرفت فیزیکی ۴۰ تا ۵۰ درصد در این شهرستان در حال اجراست. وی همچنین از پیش بینی ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای تکمیل مجتمع گردشگری نورالشهدای شهر باشت خبر داد و افزود: این طرح با سرمایه گذاری ۳۶ میلیارد ریال اجرا می شود و هم اکنون ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد. برای کمک به رونق صنعت گردشگری باشت، برخی سرمایه گذاران در سال های اخیر برای ایجاد زیرساخت های گردشگری همت کرده اند اما نبودن اعتبار برای کمک به این بخش از جمله ساماندهی و حفاظت از درخت کهنسال سرو لار دغدغه بسیاری از طبیعت دوستان است.

درخت سرو لار یکی از حدود۲ هزار درخت کهن سال شناسایی شده در ایران زمین است. در حدود ۱۶۰۰ پیش، یزدگرد اول از پادشاهان ساسانی در آخرین سفر زندگیاش راهی شرق ایران شده و برای درمان به سراغ این دریاچه میآید. ماندنی زاده افزود:پنج میلیارد ریال برای توسعه اقامتگاه بومگردی کوه خامی و پنج میلیارد ریال به پروژه گردشگری روستای امام ضامن در باشت اختصاص یافته است. یکی از عناصر مهم، استخر نسبتا بزرگ با طرح مربع است که بخش عمده فضای باغ را به خود اختصاص داده است. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشت گفت: امسال ۵۷ میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات بانکی به تکمیل طرح های گردشگری این شهرستان اختصاص یافته است.

ارتفاع خیال انگیز، تنه تنومند و آثار تاریخی اطراف این میراث کهن ، ناگفته هایی از زیبایی های سرزمینمان را به تصویر کشیده است. بخش های به جا مانده از این میراث تاریخی شامل ۱۳ دهانه طاق چشمه و پایه ستونهای بزرگ است.به دلیل قرار داشتن تفرجگاه چشمه انجیری در کناره این پل جذابیت های آن برای گردشگران بیشتر شده است. چند جا هم صنایع دستی مثل سبد دستبافت، گیوه، مشک و لوازم چوبی میفروختند. تمامی درب ها و پنجره های خانه تاریخی آیت الله طالقانی چوبی بوده و از معماری بسیار زیبایی هم برخوردار می باشد و همچنین هنگامی که وارد خانه می شوید، معماری جذاب و دیدنی قاجاری را هم مشاهده خواهید کرد.

قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از ۴۰۰ سال قبل که آب لوله کشی نبود این آب مرتب میجوشیده و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج میشد که مزه و طعم آن آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بود و آن سرداب پله داشت. به علاوه آبهای معدنی هنگام خروج نباید با آبهای سطحی مخلوط شوند، زیرا از اثرات درمانی آنها کاسته می شود. بناي معروف ديگر كه در مجموعه وجود دارد، بناي زمستانخانه است كه ساخت آن به دوره پهلوي اول مربوط مي شود از آن جهت به زمستانخانه مشهور است كه جهت آن با توجه به اقليم منطقه، بنا را براي استفاده در زمستان مناسب مي ساخته است.

همان دیوارهای از جنس گچ و سنگ و ساروج که رو به ویرانی بودند نشان از تمدنی قدیمی دارد که قدمت آن به دوره هخامنشیان و اشکانیان برمیگردد و چون در دوره سلجوقیان برج و باروهای آن بازسازی و مورد استفاده مجدد قرار گرفته به قلعه قزل ارسلان معروف شده است. جنس سنگهاي مسجد عموما آهكي است. دو قطعة ديگر به شكل صندوق است كه احتمالاً از سنگهاي پايه در ورودي باغچه بوده و ديگري پايه سنگي مقرنس مشعلي است كه از نوع سنگ هاي كبود معمولي است. ورودی این موزه از رختكنی آغاز شده و به حوض سنگی هشت ضلعی با چهار بازو ختم می شود و در آن آیین های ویژه استحمام در دوره های گذشته نیز با تعبیه مجسمه هایی به نمایش در آمده است.

محسن عبدی افزود:کهنسالی دورانی از زندگی درخت است که درون پوسیدگی محدود یا گسترده در تنه آنان آغاز می شود که رسیدن به این سن در گونه های مختلف متفاوت است. به گفته خانم پروفسور سودابه علی احمد کروری استاد دانشگاه منابع طبیعی و علوم کشاورزی وین اتریش این درخت به جای مانده از دوره زرتشتیان است که اعتقاد زیادی به سرو داشته اند و در هر منطقه ای که زندگی می کرده اند درخت سرو وجود داشته است.

امروزه از برجوباروی یزد که روزگاری نود برج و هر برج بیست مستحفظ داشت چیز زیادی باقی نمانده است. این اثر طبیعی در کنار یک آتشکده و گورستان در نزدیکی روستای لار باشت قرار دارد،آتشکده و گورستان متعلق به دورههای کهن و یادگاری از آیینهای زرتشتی است که پس از سالها هنوز باقی مانده است. شاخساران پر پیچ و خم درخت سرو لار و مرغانی که بر آن نغمه سرایی می کنند روایتگر زیبایی های طبیعی این نقطه از کشورمان است.

چشمه های آبفشان آن هایی هستند که به دلیل داشتن گاز با سرعت و فشار زیاد به سطح زمین فوران می کنند. هوا کمکم رو به تاریکی میرفت که ما با تشکر از احمدآقا سوار بر ماشین شدیم. هتل مونت، مهمانخانه سرو و اقامتگاه بومگردی کوهستان میتوانست یکی از انتخابهای ما برای استراحت باشد. بعد از ناهار یک ساعت استراحت کردیم و با آمدن احمدآقا رهسپار دیدن آبشارها و چشمه های بهشت گمشده تور شیراز شدیم. این پارک طبیعی ۳۰ هکتاری به دلیل قرار گرفتن در کنار جاده ارتباطی گچساران به شیراز محل استراحت هزاران مسافری است که قصد سفر به استان های جنوبی کشور را دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از نیلکوه چشمه لال یکی از اماکن تفریحی و دیدنی گالیکش است که در روستای بش اویلی از توابع بخش لوه این شهرستان در مساحتی حدود 30 هکتار، مجموعهای بسیار زیبا و دیدنی است. دو وجه تسميه ديگر نيز براي اين شهر نقل شده است؛ يكي به دليل درخت حبه الخضر يا ون است. اهالی روستا معتقدند که قلعه متعلق به اتابکان فارس بوده است.

در مسیری که به سمت ماشین و ورودی روستا میرفتیم نزدیک غروب بود و چند کودک قلاتی داشتند سنگبازی و ششخانه بازی میکردند. فضای ماشین پر شده بود از عطر آویشن و پونه و امیر توی بغلم آرام خوابیده بود. اگر با تور به ماسوله بروید اتوبوسهای گردشگری شما را در ورودی روستا پیاده میکنند و اگر هم با ماشین شخصی به آن سفر میکنید، در پایین روستا پارکینگی برای رفاه گردشگران ساخته شده است که البته آخر هفتهها پیدا کردن جای پارک در آن سخت میشود.

بازارشان هم گرم بود چون جز ما گردشگران زیادی آنجا بودند. از قلات برای ما خاطره خوبی در ذهنمان ماند. با توجه به آماده نبودن فضای فرودگاهی ماکو پروازها در نوبت صبح و بعدازظهر انجام می شود ولی طبق گفته های مدیر فرودگاه با راه اندازی سیستم تامین نور در شب امکان سرویس دهی و نشست و برخاست هواپیماها در تمامی ساعات شبانه روز فراهم خواهد شد. ولی شور و ذوق امیر از دیدن فضای سرسبز روستا را که میدیدم نظرم عوض میشد. از سوی دیگر وجود ، مرتفع ترین دریاچه آب شور ایران زیستگاههای مناسبی را برای حیات گونه های گیاهی و جانوری بوجود آورده است ، بطوریکه بیش از 2000 گونه گیاهی و متجاوز از 345 گونه جانـوری در این استان بسـر می برند که از این تعداد 51 گونه پستاندار ، 222 گونه پرنده ، 37 گونه خزنده ، 6 گونه دوزیست ، 22 گونه ماهی مورد شناسائی قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید