سرعین، شهر چشمه های آب گرم

در ضمن گنجینهای از 1500 جلد کتاب هنری در موزه رکیب خانه قرار دارد که با رفتن به این مکان میتوانید از دیدن آنها بهره مند شوید. همچنین گردشگران می توانند با سفر به این منطقه از امکانات و خدمات رفاهی موجود در آن نیز بهره مند شده و از مناظر زیبای آن بهره ببرند. در محوطه برکه شاه غیب، یک امامزاده، به نام شاه غیب، با بنای جدید، قرار دارد؛ که نامگذاری منطقه نیز به دلیل وجود همین امامزاده، است. این برکه در ۲۰ کیلومتری کوار جای گرفته است.

برکه محوطه تاریخی شاه غیب، در دهستان فرمشکان و جنوب روستای خرمایی کوار، واقع شده است. به فاصله حدود ۵۰۰ متری روستای ولیعصر(عج)، که سابقاً مشهور به قلعه فرنگی بوده است، جاده ی آسفالته بقعهی امامزاده شاهزاده ابوالقاسم، از جاده شیراز- کوار، جدا میشود و با طی حدود ۱۳۰۰ متر به آن مکان مقدس میرسد. این چشمه با داشتن آب گوارا و سالم خود توجه بسیاری از گردشگران و توریست ها را به سوی خود جذب کرده است.

برگ جهان یکی از روستاهای اطراف تهران در دامنه های جنوبی البرز است که دارای هوای معتدل اما رو به سرد در پاییز است، زیبایی این روستا در پاییز با برگ های رنگ به رنگ هر بیننده ای را جذب خود می کند. چشمه اعلاء در 45 کیلومتری تهران و 4 کیلومتری دماوند قرار دارد و گردشگران زیادی را جذب خود کرده است. از دیگر بهترین و پرطرفدارترین جاهای دیدنی دماوند، چشمه اعلا می باشد که این چشمه در ۴ کیلومتری شهر دماوند قرار گرفته است. این چشمه را فقط کوه نوردان می توانند ببینند و هر کسی از پس طی کردن آن مسیر سخت بر نمی آید.

مسیر سمت چپ که آسفالته است، پس از ۲ کیلومتر به روستای زیبای اروست میرسد و مسیر آسفالته سمت راست هم به روستای مالخواست ختم میشود. منطقه زیبای لادر بهلطف وجود آبشار، چشمه و مسیرهای جریان آب، گیاهان وحشی، درختان انجیر، چشمانداز دشت و… دشت لار همیشه به داشتن گل های زرد و شقاق و چشمه های جوشان معروف بوده و به روستای لار لقب بهشت کوچک داده اند. یکی دیگر از مراکز گردشگری اطراف تهران و زیبا در ایام پاییز دشت لار یا پارک ملی لار است که در لواسان قرار دارد. این آبشار که یکی از دیدنی های طبیعی بسیار جذاب در این استان است، در دره ای زیبا که نام آن هم پونه زار است و در ارتفاعات زاگرس مرکزی قرار گرفته است.

وجود چمن زار زیبا، درختان مورد و همچنین چشمه هایی با آب گوارا، منطقه را به یک تفرجگاه، تبدیل کرده و بیشتر مردم کوار، برای تفریح به این مکان می روند. هرچند ممکن است که هوا کمی خنک یا با بارندگی همراه باشد، اما طبیعت اردبیل در این فصل بسیار سرسبز و سرزنده است و میتوانید مناظر خیرهکنندهای از طبیعت بکر این استان را ببینید. زبان فنی.بسياري از درسهاي اين رشته همراه با آزمايشگاه وبازدید ا زمعادن و فیلد میباشد.

با جاده همراه شوید تا باهم سفری داشته باشیم به زیباترین جاهای دیدنی دماوند. اگر شما نیز به دنبال هیجان هستید می توانید در سفر خود به دماوند، بازدید از این غار را در اولویت های خود قرار دهید و حتما چراغ قوه و لوازم غارنوردی را به همراه داشته باشید. اگر به دنبال بازدید از باصفاترین جاهای دیدنی دماوند هستید می توانید چشمه اعلا را در اولویت های خود قرار داده و از آب و هوای بسیار خوش و خرم این منطقه نهایت لذت را داشته باشید. اگر به صورت گروهی سفر می کنید ، می توانید به راحتی خانه ای اجاره کرده و از استحمام در آبهای حرارتی Reine لذت ببرید.

اگر به دنبال تاریخی ترین جاهای دیدنی دماوند هستید می توانید بازدید از این برج را در اولویت های خود قرار دهید. علاوه بر این روستا دارای جاذبه های دیگر مثل قلعه دختر، غار خمیره نیز هست و باغ ها و درختان زیاد در هم تنیده نیز فضای خوبی برای عکاسی فراهم می کند. این روستا به سبب برخورداری از مواهب طبیعی مانند آبهای معدنی، درههای زیبا با درختان و چمنزارهای مملو از گل و گیاه و کندوهای عسل از جذابیت خاصی برای گردشگران برخوردار است و هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران است.

همچنین این آب میتواند با بعضی داروها تداخل داشته باشد ( تعداد کمی از داروهای خاص ) . در شهر ما به تو اتهام بینمازی و لامذهبی زدهاند و اینک قطعی شد که تو از دوستان خاص خدایی، از کجا به این مرحله دستیافتی و نمازهایت را کجا میخوانی؟ مركز حكومت اين شهر در گذشته روستاي قصلان بود كه توسط امان الله خان بزرگ، والي معروف كردستان در محوطه آن بناهايي از قبيل: قلعه، عمارت، مسجد، حمام، باغ و بيشه بزرگي احداث شده است.در حال حاضر قروه به دليل شرايط خاص زمين ساختي و چشمههاي آب گرم و معدني مورد توجه مسافرين و گردشگراني است كه به اين شهر سفر ميكنند.

پس از قدرت يافتن دودمان صفوي و تصميم شاهعباس به برچيدن حكومتهاي محلي، «خان احمد» (آخرين فرمانرواي لاهيجان از دودمان آلكيا) و «محمد امينخان» آخرين فرمانرواي فومن از دودمان آل اسحاق نيز از سپاه قزلباش شكست خوردند و سرتاسر گيلان زير فرمان حكومت صفويه درآمد. در زماني كه حكومت ساساني رو به فروپاشي ميرفت، حكمراني مستقل اين ديار را گيلانشاه ميناميدند. سر تخت شاهی کسی را گزین که ایمن شود مور از او بر زمین معرفی می کند و او لهراسب پادشاه نیک نفس دیگری از عموزاده های سلسله کیانی اوست . لازم به ذکر است که این چشمه دارای قدمتی طولانی بوده و اولین آب معدنی های موجود در بازار ایران از همین چشمه تامین می شده است.

این کاروانسرا محوطه بزرگ تر و گستردهتری را در بر گرفته و از دو بخش، شامل حیاط و قسمت مسقف که دارای حجرات متعددی است، تشکیل شده است. این چشمه از تعداد زیادی تراسهای روی هم روی هم تشکیل شده است، تراسهایی از جنس تراورتن که بر اثر فعل و انفعالات طبیعی در هزاران سال پیش به وجود آمدهاند و در داخل آنها آبهای شفاف و نیمهگرم جاری است. این شهرستان از سه بخش مرکزی، درح و مود تشکیل شده است. شهرستان دماوند نیز در ایام پاییز دیدنی می شود، چشمه اعلا دماوند یکی از این مکان ها است که دارای رختان سر به فلک کشیده با برگ های زرد و نارنجی است.

برنامه پیمایش چشمه انجیری روستای قلات با همراهی ۲۱ نفر از همنوردان به اجرا گذاشته شد. چشمه مرتضی علی، روستاهای ییلاقی، جنگل سنو و کویر حلوان نیز دیگر دیدنی های طبس هستند. روستاهای کوهستانی که امکان کشت در آنها کم است باز در حد توان میکارند و علاوه بر آن به پرورش دام مخصوصا گوسفند مشغولند که سالیانه چند هزار راس بره و گوسفند روانه بازار کشور بویژه تهران میکنند. دو محوطه باز جلوی سردر خانه و بالاخانه با نردههای چوبی گویای این مدعاست. این بنای تاریخی که قدمت آن به قرن هفتم و هشتم هجری باز میگردد از جاهای دیدنی بیرجند محسوب میشود.

این پل، در یک کیلومتری کوار و در مسیر قدیمی شیراز- فیروزآباد، که به کناره خلیج فارس منتهی میشد، روی رودخانه ” قره آقاج ” بنا شده و ظاهراً بنای اولیه آن به دوره ساسانی تعلق دارد، که در دوره های بعد به ویژه دوره صفویه و قاجاریه بازسازی، شده است. سیزده کیلومتری تهران دارای یک پارک جنگلی با درخت های بلند کاج است که در فصل پاییز دیدنی می شود و یکی از بزرگترین پارک های تهران است.

این غار دارای ورودی بزرگی است و در ابتدای غار تالار بزرگی در ابعاد تقریبی ۱۵ متر با سقفی مدور و بلند به ارتفاع ۶ متر به چشم میخورد. این دژ تاریخی با داشتن قسمت های مختلف خود مورد توجه بسیاری از گردشگران و باستان شناسان واقع شده است. دماوند با داشتن بهترین و مناسب ترین شرایط آب و هوایی و جاهای دیدنی خود توانسته است به یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری تبدیل شود. این غارنه تنها در لیست بهترین جاهای دیدنی دماوند واقع شده است بلکه با داشتن دهانه ۲۰ متری، یکی از عجیب ترین و معروف ترین غارهای ایران است.

حسن عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص جزئیات خسارات سیلاب روز گذشته در منطقه بورالان ماکو اظهارکرد: عصر روز شنبه در پی بارش شدید باران شاهد جاری شدن سیلاب در منطقه بورالان ماکو و روستاهای شوریک، گلالی این شهرستان شد. سایت مجموعه به مساحت صد هکتار در دو فاز کمپینگ و منطقه نمونه در حد فاصل روستاهای هونجان و اسفرجان در همسایگی سد تاریخی قلتغ شاه و رودخانه دائمی زرچشمه و بیشه زارها و باغات و کوه بزقوچ اسفرجان در کنار مسیر اصلی مجاور به اراضی منابع طبیعی و مسیر دسترسی آب سنا واقع است. باغ آرین، در مجموع ۱۱۰ هکتار بوده و دارای خیابان کشی، جدول بندی و درختان سایه گسترچنر، بید، کاج و سرو، زیبایی آن را دو صد چندان کرده، به گونه ای هوای محوطه باغ را لطیف کرده، گویی که شمال ایران در اینجا تکرار شده است!

دیدگاهتان را بنویسید