فهرست محبوب ترین جاهای دیدنی تهران + توضیحات و عکس

همین مساله به آبگرم سرعین خواص شفابخشی داده است که آوازه آن نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان گسترش پیدا کرده، بهطوریکه برخی از پزشکان استفاده از چشمههای آبگرم سرعین را برای بیماران تجویز میکنند. عصارخانه شاهی که امروزه تبدیل به یکی از بهترین موزههای اصفهان شده، دو سنگ بزرگ دایرهای شکل که روی هم قرار گرفتهاند را درون خود جای داده است. چون قوای انتظامی شهرستان مزبور برای حفظ انتظامات محتاج به تقویت میباشد تقاضا نمودهاند به لشگر ۳ آذربایجان دستور داده شود که با اعزام سرباز در حفظ نظم محل با مأمورین انتظامی تشریک مساعی نمایند.

تالابهای بورالان دارای آب دایمی بوده و از جمله مناطق زیبای شهرستان ماکو میباشد. این محله که در خود منطقه به پازیکی میدانی معروف میباشد و محل ملاقات عباس میرزا و سردار روسی پاسکویچ است. این محله نیز در قسمت پایین خیابان اصلی شهر واقع شده، جزو محلات قدیمی است قبر عبدا… در محله دیزج آذرشهر چشمه بسیار گوارای ا… پس از رسیدن به روستای چشمه ده کولیان باید به مدت ۳ ساعت کوهنوردی و پیادهروی کنید، تا به دیواره جنوبی کوه پریز برسید. بلاخره بعد از رسیدن به فرودگاه و یه دورتو فرودگاه والبته یکم استراحت با اتوبوس های به نام هاواش رفتیم سمت ازمیر.این اتوبوس ها تو فرودگاهای ترابزون استانبول که من رفتم هاواتاش اسمش بود ولی فرودگاه ازمیر هاواش میگفتن که در نزدیکترین نکته به درب خروجی فرودگاه ایستگاهشونه وبا کرایه نفری 25 لیر .

در زیر این گنبد محرابی وجود ندارد ولی تزیینات گنبد بسیار باشکوه و منحصر به فرد هستند. این یال در بین دو دره اصلی چهل چشمه قرار دارد و بسیار منظم و با شیبی مناسب اما طولانی تا زیر قله های چهل چشمه ادامه می یابد. اسامی افراد دستگیر شده در حادثه ۱۵ خرداد ۴۲ آذرشهر به شرح زیر است. اشعار زیادی در رئای اهل بیت دارد شرح حال او در بخش شعرای آذرشهر آمده است. او برای درمان چنین بیماری هایی دعوت شده بود، هرچند او در ابتدا با آنها در ارتباط بود. وا (باد) به نوعی درد (رُماتیسم) اشاره دارد که با استفاده از آب معدنی درمان میشود.

در پاییز و زمستان با سرد شدن هوا به ویژه در زمستان، بخار ملایمی از سطح آب بلند میشود و جلوهای خاص را پدید میآورد. کاوه از اهالی کوالیّه و شغل او آهنگری بوده به همین دلیل برای امرار معاش به اصفهان سفر میکند و در آنجا ساکن میشود و شغل خود را ادامه می دهد. مواجب او را قطع کردند، بی اعتنائی بخرج داد. حالا میتوانست او را بهتر ببیند. او شعر نیز میسرود و رباعیهای دلنشینی هم دارد. در ۱۵ خرداد ماه سال ۱۳۴۲ مردم در اعتراض به دستگیری و تبعید حضرت امام راحل دست به قیام زدند و با تظاهرات اعتراض خود را به رژیم و اعمال او اعلام نمودند همزمان با اعتراض هزاران نفر در سراسر کشور از جمله قم و تهران و شیراز و سایر شهرهای ایران و استان آذربایجان شرقی تعدادی نیز از انقلابیون در شهرستان آذرشهر دستگیر و روانه زندان شدند.

این چشمه که از دل زمین در مکانی خشک می جوشد و بالا می آید صحنه بسیار زیبایی را رقم زده است.در اطراف این چشمه پستی و بلندی های تراورتن و رسوبات اکسیدآهن وجود دارد. دراین روستا چشمه پر آبی به نام عمارت با آبدهی حدود 800 لیتر در ثانیه وجود دارد که سرچشمه اصلی رودخانه قره چای است، حجم بالای آب مزارع و باغات کشاورزی روستاهای عمارت را در بر می گیردکه بر روی یکی از این دهانه ها مسجد باب الحوائج ساخته شده و جلوه بی نظیری در محل ایجاد کرده است.

در سخنرانی دیگری موضوع کلاه پهلوی و لباس متحد الشکل را به میان آورد و گفت سفارش کردهام از تبریز کلاه پوستی بیاورند هر کس باز هم کلاه پهلوی بگذارد دیگر برای نماز جماعت به مسجد نیاید. از این قلعه بار ها و بار ها در کتاب های افسانه ای و تاریخی نام برده شده است، اما هیچ کس اطلاع ندارد که این قلعه دقیقا در کجا واقع شده است. البته در بقیه روزهای سال هم میتوان به این شهر سفر کرد؛ اما باید تحمل گرما یا سرما را داشته باشید. مسجد امام خمینی یا مسجد جامع شهر ممقان مسجد زاویه یا مسجد امام حسین (ع) مسجد جامع علیا، مسجد عباس، مسجد حاج یعقوب، یخچال، مسجد خان خانم مسجد شهید مطهری، مسجد امشج، مسجد شوشرا، مسجد سفلی، مسجد حاج علی اصغر.

۴۲-رجب تخمچی فرزند حاج حسن متولد ۱۳۴۲ جهادگر تاریخ شهادت ۱۸/۱۱/۶۵ در شلمچه شهید شد. ۵۶ـ حسن سلطانی فرزند اکبر متولد ۱۳۴۴، تاریخ شهادت ۱۵/۹/۶۷ در مریوان به شهادت رسید. ۴۴-بهرام یعقوبی فرزند غیبعلی متولد ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۵/۱۲/۶۵ در شلمچه به شهادت رسید. ۳۹-حسن درخشانپور فرزند حسین متولد ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۲۸/۱۰/۶۵ در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه شهید شد. ۶۶ـ حسن فیض الهی فرزند ابوالفضل متولد ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۳۰/۴/۶۷ در منطقه حاج عمران شهید شد. ۲۹- محمد پورحسن فرزند علی اکبر متولد ۴۶ تاریخ شهادت ۱۷/۹/۶۶ در عملیات نصر و حاج عمران شهید شد. ۲۱- جواد ایرانمکانی فرزند عباسعلی متولد ۴۴ در تاریخ ۱۳۶۲ در عملیات والفجر ۴ شهید شد.

۱۳- محسن عبدالمحمدی فرزند غلامعلی در تاریخ ۸/۹/۶۰ در بستان به شهادت رسید. ۶-شهید عبدالعلی خبازی فرزند نقدعلی، ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به دست عمال شاه. کاروانسرای مادر شاه از جمله مکان های دیدنی اصفهان به شمار می رود و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. اکنون میخواهیم با یکدیگر به مکانی دیدنی در اطراف این شهر زیبا برویم. اگر دوست دارید جذاب ترین بخش دیدنی های اصفهان را تماشا کنید، به حمام علی قلی آقا بروید.

دراین بند معشوق را آنقدر بزرگ می داند که افتادن آفتاب برخاک را تواضعش درمقابل معشوق می داند ومهر تورا نمی توان برید و سودای تو آتشی جهانسوز است واگرچه گرد در هواست اما هرگز به افلاک نمی رسد و هیچ چاره ای ندارد جز آنکه بنشیند و صبر پیشه کند. اما علاوه بر ارتفاعات البرز کوهپایههای کمارتفاع، جنگلهای سرسبز و جلگههای حاصلخیز نیز در دل طبیعت گالیکش به وفور به چشم میخورند. كوه هاي ” گؤيچه بئل ” پوشيده از درختان نيمه جنگلي است و مراتع سرسبز و خرم است و در جنوب غربي اهر واقع شده است .

۳۳- مهندس حسین محمد علیزاده فرزند برومند حجت الاسلام و المسلمین میرزا احمد آقا تاریخ شهادت ۱۴/۴/۶۶ در منطقه جنوب به شهادت رسید. ۶۴ـ ابوالفضل خمیرگرفرزند حسین متولد ۱۳۴۸، تاریخ شهادت ۲۱/۲/۶۷ در ماووت عراق شهید شد. ۳۸-داود عظیمی فرزند محمدباقر متولد ۱۳۴۸ تاریخ شهادت ۲۱/۱۰/۶۵ در عملیات کربلای ۵ شلمچه شهید شد. ۳۷-محمدحسن تقوی فرزند بایرامعلی متولد ۱۳۴۱ تاریخ شهادت ۲۱/۱۰/۶۵ در عملیات کربلای ۵ شلمچه شهید شد. ۳۲- حسین جباریان پازیکوهی پسر محمد متولد ۱۳۴۱ تاریخ شهادت ۲۱/۵/۶۶ در منطقه ابوالفتح عراق به شهادت رسید. ۶۵ـ سیدحسین موسوی فرزند حجت الاسلام و المسلمینمیررحیم متولد ۱۳۲۹، تاریخ شهادت ۲۲/۴/۶۷ در منطقه ابوغریب به شهادت رسید.

۳۵-محمد جراغیلی فرزند یوسفعلی متولد ۴۵ تاریخ شهادت ۲۰/۱۲/۶۵ در منطقه ابوغریب عراق شهید شد. ۱۷- کریم یوسفی فرزند حاج قلی متولد ۱۳۴۲، تاریخ شهادت ۸/۷/۶۲ در سر پل ذهاب شهید شد. ۱۲- اکبر جباری اقدم فرزند حاج علی، متولد ۱۳۳۵ و در ۲۴/۹/۶۰ در آبادان شهید شد. ۲۵- جعفر حقگوی فرزند محمد متولد ۱۳۴۱ تاریخ شهادت ۲۲/۱۱/۶۲ در عملیات والفجر ۸ شهید شد. ۳۶-حسین یوسفی فرزند یعقوب متولد ۱۳۴۶ تاریخ شهادت ۳/۱۰/۶۵ در عملیات کربلای ۴ در منطقه شالمچه به شهادت رسید. ۷۱ـ مجید غفار زاده متولد ۱۳۳۹ تاریخ شهادت ۲/۹/۶۰ در عملیات مطلع الفجر به شهادت رسید. ۵۴ـ ابراهیم عباس زاده قاضی جهانی فرزند عباس متولد ۱۳۴۷، تاریخ شهادت ۱۸/۵/۶۷ در منطقه عملیاتی پیرانشهر به شهادت رسید.

۴۱-حسن توتونچیان فرزند موسی متولد ۱۳۴۲ تاریخ شهادت ۱۹/۱۰/۶۵ در منطقه شلمچه شهید شد. ۴۷-کریم عارفی فرزند حاج علیقلی متولد ۱۳۴۰ تاریخ شهادت ۲۵/۱۰/۶۵ در جزایر بوراین شهید شد. ۱-حاج علی اکبر سبزچی (مشهور به حاج اکبر بالا): که بازاری بود و شخصی بودکه موذن شهر به حساب می آمد و هر روز چندین بار صدای اذان وی از ماذنه مسجد بازار آذرشهر به گوش می رسید ایشان به رحمت حق پیوسته اند. ۵-حاج آقا دایی زاده: ایشان نیز از اشخاص مشهور شهر بودند و به رحمت ایزدی پیوستند. ۶۰ـ نصیر سیفی متولد ۱۳۰۴، تاریخ شهادت ۲۷/۱۲/۶۶ در بمباران آذرشهر به شهادت رسید.

۳۱- اکبر بیگ زاده فرزند ذوالفقاری متولد ۱۳۵۰ تاریخ شهادت ۶/۶/۶۶ در آذرشهر به شهادت رسید. در بیست کیلومتری آذرشهر کنار جاده آسفالته آذرشهر- عجب شیر تپهای باستانی وجود دارد که قدمت تاریخی دارد و حفاریهای انجام شده در اطراف آن طی سالهای متمادی موید است. آبشار گروبار یکی از همین دیدنیهاست که مجاورت آن با رودخانهای پرآب و درختان زیبای بید، این آبشار 20 متری را به پاتوق طبیعتدوستان تبدیل کرده است. خواهشمند است مقرر فرمائید از دستوریکه در این مورد صادر خواهند فرمود وزارت کشور را مستحضر سازند. مساله عجیب در ساختار مهندسی قنات مون این است که در هر طبقه از این قنات آب به طور مستقل در جریان است، به نحوی که آب این دو طبقه با هم مختلط نمیشود.

چون آب خوش طعم و خوشبو بود . گفت:از اول محنت غرقه شدن ناچشیده بود و قدر سلامت کشتی نمی دانست. در بین جمع به شکلی نامناسب عمل می کند که باعث تعجب دیگران و مغشوش شدن جمع و جلسه می شود. این آبشار بسیار زیبا پس از برخورد با صخره های موجود بر سر راه درون حوضچه های پایین ریخته و با جاری شدن باعث سرسبزی جنگل های اطراف خود می شود.

بوستان آب و آتش در میدان ونک، اتوبان شهید حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک، دست راست، جنب اتوبان. استفاده از آب های معدنی، تاریخی بسیار کهن دارد ولی استفاده علمی از آب ها پس از شناخت اثرات درمانی آنها در قرن اخیر تحقق یافته است. ۵۱ـ سردار محمودی فرزند ولی الله متولد ۱۳۴۶، تاریخ شهادت ۳/۸/۶۵ در منطقه کردستان به شهادت رسید. ۶۸ـ ابوالفضل حیدری فرزند حسین متولد ۱۳۴۷، تاریخ شهادت ۳/۵/۶۷ در منطقه اسلامآباد غرب شهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید