لذت سفر به دره آکواریوم

13- از سال ۹۵، سنگ چین کردن محوطه اطراف این حوضچهها انجام شده تا از ورود بازدیدکنندگان به داخل این مناطق که در معرض تخریب و فرسایش قرار دارند، جلوگیری کنند. 4- راه رفتن و دویدن بر روی پلکانها و رج (ردیف) آن و ورود به محوطه باداب سورت با کفش و پوتین آجدار ممنوع است. دریاچه چورت در 10 کیلومتری روستایی به همین نام چورت قرار دارد و نام اصلی آن «میانشه» است اما به دلیل قرار داشتن روستای چورت در نزدیکی آن بیشتر به نام دریاچه چورت در بین مردم شناخته شدهاست. چشمه دوم باداب سورت در بالادست و شمال غربی چشمه اول قرار دارد، مزهی آن ترش بوده و آبش به رنگهای قرمز و نارنجی است، در اطراف این چشمه باداب سورت کمی رسوب آهن نیز وجود دارد.

چشمه های باداب سورت دارای میزان زیادی رسوبات اکسید آهن هستند که رنگ نارنجی خاصی را به آن ها بخشیده است. باداب سورت به دلیل رنگ نارنجی متمایزش که ناشی از غلظت اکسید آهن است، بسیار منحصر به فرد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشستهاست.

12/1/90 بعد از خوردن صبحانه وجمع کردن چادرها برای دیدن آبشار دوم که در همین دره قرار دارد واز ابشار اول حدود 40 دقیقه فاصله دارد حرکت می کنیم. 6- روشن کردن آتش زیر درختان و کنار دریاچه و حوضچهها ممنوع است. سبلان اولین مجتمع درمانی سرعین بود که با زیر بنای 200 متر مربع به عنوان بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه با سه استخر سرپوشیده، 19 واحد حوضچه آبگرم تحت فشار (جکوزی)، چهار واحد سونای خشک و دو واحد سونای بخار، 122 واحد وان انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردها در سرعین ایجاد شد.

این جاذبه از چندین چشمه زیر زمینی مختلف تشکیل شده است. نه تنها شعر بلکه تار،این سازپر سوز نیز ،هم نفس شعر ،جعفرقلی را زبان عشق وعرفان بوده است.ملواری نامی که ابتدا توصیفی زمینی در اشعارش دارد وبعد چهره ای آسمانی می یابد خرمن صبوری او را به آتش می کشد جعفرقلی وتار وشعر وملواری چنان شوری پدید آورده اند که از پس سالیان هنوز می توان آتش این عشق را به تماشا نشست . اوغوز و ترکمن دو نامی است که در طول تاریخ برای نامیدن قوم ترکمن به کار رفته است.

برخی این کار را به منظور استفاده از آب و انداختن سنگهای داغ در آن و تبدیل آن به جکوزی انجام میدهند و آسیبهای جبران ناپذیری را به اثر وارد میکنند. خواجه حافظ اصطلاحات عرفانی را معمولا رمز آگین به کار میرد، بگونهای که علاوه بر معنای ظاهری میتوان مفاهیم رموز عرفانی را نیز از آن استنباط کرد.چنین لغات و اصطلاحات در دیوان حافظ جلوه و عظمتی دیگر مییابند کتا حدی که معنای بعضی از آنها از مفهوم عادی و واقعی فراتر رفته، شکوه افسانهای و اساطیری به خود میگیرد.از آن جمله است:آتش طور، وادی ایمن، آشنا، آینه، آینه جام، آینه دل، آئینه اسکندری، ابرو، چشم، خرابات، پیر خرابات، پیر می فروش، میخانه، خمخانه، پیر مغان، پیر میکده، پیر گلرنگ، مغبچه، ترسابچه، شاهد، باده، شراب، می، درد، الست، امان، می الست، می عشق، می وصل، ساقی، تجلی، نور، پرتو، فروغ، جلوه، فیض، جام، جام اسکندر، جام جهان بین، جام جم، خال، خلوت، دوش، دیر، دیر مغان، دیر رند سوز، چاه زنخدان، زلف، گیسو، زنار، خط، روی، رند قلندر، ملامت، حال، شوق، اشتیاق، مقام، مقام حیرت، مقام رضا، مقامات، مقامات معنوی، نفس، نفس آشنا، نفس باد، بوی، نسیم، صبا، نفحه، نفحات، نفس بادیمانی، مستی و مستوری.

یکی از برنامه های مهم باداب سورت ثبت جهانی آن به عنوان یک قطعه طبیعی باورنکردنی است، این مکان قرار است به یک ژئوپارک جهانی تبدیل شود و به عنوان رقیب چشمه های پاموکاله ترکیه شناخته شود. این شهر جاذبه های طبیعی بسیار زیادی داشته که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است. در طول هزاران سال، آب جاری از دو چشمه آب گرم معدنی، مواد معدنی کربناته در دامنه کوه سرد و رسوب می کنند و تشکیل تراس پلکانی تراورتن را ایجاد می کند. امام صادق علیه السلام می فرمایند:«پدرم خوش نداشت به آب تلخ و آب گوگرددار، درمان کند.

از این چشمه برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن استفاده میکنند. چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است که عمدتا درتابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است. با توجه به آزمایشات انجام شده این آبگرم برای امراض جلدی و کبدی و دردهای مفصلی، اتصاع عروق، پیشگیری از رسوب سنگ درکلیه، بیماریهای رماتیسمی، دردهای مفصلی وعصبی، افزایش سوخت و سازبافتها، کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات، افزایش دامنه حرکتی اندام ها، بهبود دردهای ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر و پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات مفید است.

در این موزه اشیاء مختلفی مانند تمبرهای قدیمی، کتب خطی مختلف، تابلوهای نقاشی ایرانی و خارجی، ساعت، تلفن، پنکه، بخاری، اتو، گرامافون، رادیو، سکههای قیمتی مختلف، ظروف سفالی مربوط به دورههای تاریخی مختلف و… جریان آب رسوبی و معدنی این چشمه ها به مرور زمان لایه های پیچیده ای را در رنگ ها و اندازه های مختلف در دامنه کوه ایجاد کرده است. بعضی چیزها را نمی شود گفت. دنیا پر از زیبایی هایی هست که بعضی از این زیبایی ها منحصر به جایی خاص میشه. این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند و در ایران بی نظیر هستند و تا جایی که می دانیم در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند چشمه هایی شبیه باداب سورت وجود دارد.

در محل میدان امام کنونی، قبل از آنکه شهر اصفهان به پایتختی صفویه انتخاب­شود، میدانی به نام نقش­جهان وجود داشته­است که در دوره­ی شاه­عباس کبیر، آن میدان را تا حدود امروزی آن وسعت داده­اند و در اطراف آن، بناهای تاریخی مشهور به­وجود­آمده­است. در تور باداب سورت یکی از مناطقی که به تماشای آن میروید، دریاچه الندان است. مراکز تفرجگاهی روستا نیز در مسیر پیست اسکی آلوارس قرار دارند. چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

مردم شهرستان به زبان شیرین ترکی آذربایجانی حرف میزنند. چشمه های باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، پشت کوه، روستای سورت، بین روستاهای اورست و مالخواست در 7 کیلومتری غرب آن واقع شده است. عکس از «وبسایت گردشگری ایران»حمام شاه عباسی مشهورترین حمام شهر رینه است که قدمت آن به دوران قاجار باز میگردد. این پدیدهی زیبای زمینشناسی همزمان با آخرین چینخوردگی البرز در دوران چهارم زمین شناسی شکل گرفتهاست.

چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) شکل گرفته است. تخریب این چشمه به هر شکل جرم به شمار میرود و مجرم تحت پیگرد قانونی قرار میگیرد. دریاچه چورت، دریاچهای بیضی شکل است که در دل جنگلهای هیرکانی قرار دارد. این چشمه که در استان مازندران قرار دارد از ترکیب باد، گاز، آب، سورت گرفته شده است. باداب سورت، واقع در استان مازندران، مجموعه ای از سازند های تراورتن پلکانی است که طی هزاران سال از رسوبات آب و مواد معدنی دو چشمه طبیعی متمایز هنگام سرد شدن تشکیل شده اند.

منطقه بهشت آباد اردل در استان چهارمحال و بختیاری، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی بکر و زیبا و جلوه ای از عظمت و زیبایی خلقت خداوند متعال است که بویژه در فصل بهار، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. مجنون به فراست دریافت، گفت: از دریچه ی چشم مجنون باید در جمال لیلی نظر کردن تا سر مشاهده ی او بر تو تجلی کند… این کشور جذاب سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند و با توجه به امکانات و شرایط مناسبی که برای آن ها فراهم می آورد همواره از جذابیت بالایی در بین مسافران برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید