نهضت جنگل – ویکی فقه

این جنگلها از انبوهترین مناطق جنگلی محسوب میشود، بهگونهای که ورود به آنها برخلاف جنگلهای شمالی کشور به آسانی ممکن نیست. از او آثاری در حوزه مسائل مذهبی و تاریخ اسلام منتشر شده است که از بین آنها میتوان به «سیره پیشوایان» و «نگرشی بر زندگانی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی امامان معصوم علیهم السلام» اشاره کرد. «زندگانی و مبارزات شهید قاضی طباطبایی با همکاری دکتر صمد اسمعیلزاده»، «جنبش دانشجویی تبریز به روایت اسناد و خاطرات»، «زندگانی و مبارزات شهید دکتر مفتح»، «بازخوانی مشروطیت»، «نقش آذربایجان در تحکیم هویت ایران»، «پیدایش فرقۀ دموکرات به روایت اسناد و خاطرات» با همکاری منیژه صدری، «تحولات منطقه اردبیل از مشروطه تا جنگ جهانی اول»، «فرقه دموکرات آذربایجان در سراب» با همکاری اصغر حیدری، «تحولات غرب آذربایجان به روایت اسناد مجلس»، «اسنادی از تحولات سیاسی اجتماعی آذربایجان از شهریور ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲»، «بازخوانی جنگهای روسیه علیه ایران»، دوره سهجلدی پژوهشنامه انقلاب اسلامی، دوره دوجلدی «مبدا نهضت» و «نامه نیمه خرداد» از جمله آثار اوست.

حدود پارک ملی ارسباران بیشتر شامل اراضی ملی می شود و فقط چندین روستا داریم که در منطقه ی حفاظت شده واقع شده است.اما در این مورد باید فلسفه ی وجودی ایجاد پارک ملی ارسباران و منقطه ی حفاظت شده میان اهالی تبیین شود. جنگل های بارانی آمازون یکی از هیجان انگیزترین و جذاب ترین مکان های روی کره زمین است و خیلی از مردم رویای دیدن این سرزمین دست نخورده را دارند و مسافران زیادی از سراسر دنیا برای ماجراجویی و کسب تجربه های تازه به این منطقه سفر می کنند. بازبینی طرح های فعلی مدیریت جنگل، تدوین و اجرای برنامه های مدیریت تلفیقی در حوزه های جنگلی، تهیه دستورالعمل های بخشی برای همسوسازی مدیریت بخش های مختلف با اهداف مدیریت تنوع زیستی و نیز ارائه تجربیات موفق در زمینه مدیریت مشارکتی و چندمنظوره جنگل از دیگر فعالیت های مرتبط با این دستاورد است.

این تباهی بدون تردید دامان ما را خواهد گرفت چنانكه اكنون نیز گریبانمان را میفشارد. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از آرامگاه خضر نبی را دارید، در روز سه شنبه به آرامگاه مراجعه کنید چراکه هر سه شنبه، مراسم های سنتی خاصی در آرامگاه برگزار می شود که شامل مراسم دعا و نیایش شب چهارشنبه بوده و همچنین برای بانوان نیز رسمی وجود دارد که قدمتش به قرن ها پیش برمیگردد و بانوان به دور هم نشسته و شروع به دعا و نیایش می کنند. شاید بسیاری مشهد را به عنوان یک شهر زیارتی بشناسند اما باید بدانید که شما میتوانید در مشهد علاوه بر زیارت به ملاقات تاریخ و طبیعت نیز بروید.

منبع عکس: خبرگزاری تسنیمجالب است بدانید که بهمنظور حفظ محیطزیست جنگل النگدره و سلامتی گردشگران و شهروندان گرگانی، تردد خودروها در روزهای زوج در داخل این جنگل ممنوع است. برای کمپ زدن در این جنگل باید حدود پنج کیلومتر بالا بروید تا بتوانید جای مناسبی را پیدا کنید؛ چراکه شیب جاده بسیار زیاد است. زمینهای زیر پوشش جنگلات پسته تقریباً در تمام بادغیس وجود دارد و ولسوالیها آبکمری، مُقر، جوند، قادس و بالامرغاب به ترتیب بیشتر زیر پوشش این جنگلات هستند.

از نظر ترکیب جمعیتی حدود ۶۲درصد جمعیت این ولایت را تاجیک ها و تقریباً ۲۸ درصد را پشتون ها تشکیل می دهند. اینجا جایی است که زمین و آسمان به هم می رسند، ابرها درختان را در آغوش میکشند و گاه به نظر میرسد زمین بر بالهای آسمان سوار شده است. کتاب «آلودگی هوا» از ترجمه کتاب Perkins، «آلودگی هوا، اثرات، منابع و کنترل»، «حشرهکشهای تدخینی»، «ارزیابی مالاریا در جنوب ایران»، «بهداشت محیط در محیط کار»، «تهویه صنعتی اصول و طراحی»، «کنترل هوا از نظر ذرات طراحی سیکلون اطاقک رسوبدهی و رسوبدهنده الکترواستاتیک» و «مدیریت محیط برای مبارزه با ناقلین» از جمله کتابهای غیاثالدین هستند.

پارک جنگلی «النگدره» به مساحت 185 هکتار است که در 5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده است و پارک جنگلی «النگدره» در دامنه جنگلهای انبوه شمالی قرار دارد که با درختهایی همچون انجیلی و ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی پوشیده شده است. «شعر دربار ایرانی قرون وسطی» (انتشارات دانشگاه پرینستون، ۱۹۸۷)، «دایرهالمعارف ادبیات عربی» (ویرایش مشترک با پل استارکی، راتلج، ۱۹۹۸)، «تاریخنگاری فارسی تا پایان قرن دوازدهم» (انتشارات دانشگاه ادینبورگ، ۱۹۹۹) و «ساختار و معنا در شعر عربی و فارسی قرون وسطی: مروارید مشرقزمین» (راتلج، ۲۰۰۳) از جمله کتابهای این چهره فرهنگی هستند. لطفالله یارمحمدی، زبانشناس، استاد بازنشسته دانشگاه شیراز و عضو پیوسته فرهنگستان علوم متولد ۱ مرداد ۱۳۱۲ در فراهان بود که ۲۵ مردادماه در سن ۸۸سالگی از دنیا رفت.

آذرتاش آذرنوش، نویسنده و محقق در زبان و ادبیات عرب، استاد دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و چهره ماندگار ادبیات عرب در همایش «چهرههای ماندگار» (متولد سال ۱۳۱۶) در پی بیماری، ۱۵ مهرماه در ۸۴ سالگی از دنیا رفت. حاصل تلاش این محقق بیش از ۳۰ کتاب و بیش از ۵۰ مقاله منتشرشده و دهها طرح پژوهشی و گزارش علمی است. حجتالاسلام والمسلمین مهدی پیشوایی، محقق و استاد حوزه علمیه قم متولد سال ۱۳۲۱ در مشکینشهر بود که ۲۴ مردادماه درگذشت. مارماریس یک شهر تفریحی مدیترانه ای در ریویرای ترکیه. «باغ سیب، باران و چند داستان دیگر: بیست داستان کوتاه و بلند از ۱۵ نویسندهٔ نامدار ارمنی»، «پاییز در پرواز» اثر «واراند کورکچیان، «پتر اول» اثر «آلکسی تولستوی»، «صد سال شعر ارمنی: نمونههای شعر بیش از هفتاد شاعر ارمنی»، «تسولاک» یک داستان بلند نوشته آکسل باکونتس، «۲۶ کمیسر یا کمون باکو» از هراچیا کوچار، «سرودهای سرخ» مجموعه اشعاری از یقیشه چارنتس، «آی وطن!

«تاریخ و فرهنگ ارمنستان: پژوهشی بر تاریخ و فرهنگ کشور ارمنستان»، «سلام بر شما ارمنیها: مجموعه شعرهای ارمنی»، «در شب تنهایی و رؤیاها: مجموعه شعرهای ارمنی»، «رازقیها بگذار عطر بفشانند: مجموعه شعرهای فارسی» و «در شب تنهایی و زمستان جهان: مجموعه شعرهای فارسی» از جمله دیگر آثار نوریزاده هستند. رحیم نیکبخت، از نویسندگان حوزه تاریخ انقلاب، متولد سال ۱۳۵۰ در روستای میرکوه علیمیرزا بود که ۱۵ مردادماه بر اثر ابتلا به کرونا در ۵۰ سالگی درگذشت. تمامی امکانات جهت پیکنیک و کمپینگ و حتی گذراندن شب در جنگل النگدره مهیا شده است. حیوانات خطرناکی در جنگل های آمازون ساکن هستند که از آن جمله می توان به آناکوندا سبز، تمساح سیاه، قورباغه ی سمی Poison Dart و عنکبوت سرگردان برزیلی اشاره نمود.

با این حال ، باید تشخیص داد که ، مانند اقارب آند آن کندورهوای اشرافی خاصی دارد که باعث جذابیت ویژه آن می شود. همچنین اگر قصد شب مانی در جنگل را دارید (به ویژه در قسمت های ابتدایی جنگل) از شاهرود هیزم و زغال مورد نیازتان را تهیه کنید چرا که داخل جنگل هیزم چندانی پیدا نمی کنید. از او کتابهایی از جمله «واسازی متون جلال آلاحمد»، «درآمدی تصویری بر اخلاق» و «در جنگل بلوط» منتشر شده است. جلال ستاری، نویسنده، پژوهشگر، مترجم و اسطورهشناس، متولد سال ۱۳۱۰ در رشت، نهم مردادماه به علت سکته مغزی در ۹۰ سالگی از دنیا رفت.

محسن بیدارفر، مترجم، مصحح و مدیر نشر بیدار سال ۱۳۲۳ در تبریز متولد شد و بیستم شهریورماه در ۷۷ سالگی از دنیا رفت. احمد خواجه نصیر طوسی، مترجم و مؤلف کتابهای درسی علوم متولد ۱۳۰۴ دوم مردادماه در سن ۹۶ سالگی، بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ درگذشت. اصغر کریمی، مردمشناس، پژوهشگر، مترجم و عضو پیوسته مؤسسه فرهنگی ایکوموس ایران، متولد سال ۱۳۱۹ در زنجان، اول شهریورماه در سن ۸۱ سالگی از دنیا رفت.

یانیس اشوتس (Janis Esots) ، مترجم آثار فلسفی ایران، اسلامشناس، متخصص فلسفه و عرفان اسلامی و پژوهشگر مکتب فلسفیِ اصفهان متولد سال ۱۹۶۶ بود که ۲۸ خردادماه چشم از جهان فروبست. از اشوتس مقالاتی در حوزههای شیعهشناسی، مطالعات اسماعیلی، فلسفه، خاصه مکتب اصفهان و فلسفه ملاصدرا و عرفان اسلامی به جا مانده است. در بهار و تابستان هوای خنک و مطبوع جنگل، در پاییز رنگآمیزی زیبای درختان و در زمستان پوشش چشمنواز برف و همچنین برفبازی، طبیعتدوستان را به سمت خود فرامیخواند. واقع در نیمکره شمالی، آن را در حدود یازده درصد از کل زمین طول می کشد. این مسجد که بناء جدید آن در سال 1367 به همت اهالی روستا نوسازی شده است دارای قدمت چندین ساله بوده است .

دیدگاهتان را بنویسید