هزینه چاپ کتاب در انتشارات جنگل

صدای نغمه و آواز زیبای پرندگان خبر از ورود شما به جنگلی خیره کننده و رویایی را میدهد. گفت آقا شما چه میفرمایید. همنوردان محترم با کمی تفکرواینکه اگر این اقدامات و برقرای تماس از طرف حسین آقا با تیم صورت نمیگرفت چه مشکلی پیش می آمد ؟ این انگشتر مناسب چه افرادی است؟ نبوی ـ آییننامه مطابق آنچه بنده تصور میکنم فوایدی داشت و در بسیاری از موراد فواید آییننامه در مجلس مشهور شد (صحیح است) آییننامهای که در گذشته بود آنطوری که در سابق در مجلس عمل شد باعث ایجاد یک تشنجات تازهای شد و آن آییننامه قدیم بعضی از مقامات را نسبت به طرز کار مجلس ظنین نمود و کاری در مجلس مطابق آن آییننامه نمیگذشت این بود که یک عدهای در صدد برآمدند که وضع بهتری برای آییننامه در نظر بگیرند البته بنده عرض نمیکنم که این آییننامه هیچ نقصی ندارد همانطور که جناب آقای دکتر شایگان فرمودند نواقصی در آییننامه هست (قبادیان ـ زیاد هم هست) یک دوجا مواد متضاد است، موادی که در اول نوشته شدهاست مخالف آن چیزهایی است که در آخر آییننامه هست وبا یک فرصت بهتری باید نشست و اصلاح کرد (صحیح است)و ما هم حالا نمیتوانیم وارد بشویم به اصلاح آییننامه نباید که یکی دو مادهاش را اصلاح بکنیم و بقیهاش را که اصلاح لازم دارد آنها را کنار بگذاریم باید در آییننامه تجدید نظر بشود و مطابق معمول طرح در مجلس بشود وتصویب بشود در گذشته که آییننامه را در کمیسیون نوشتند باز این عجله شد و بطورموقت نوشتند و بطور موقت و با عجله در مجلس تصویب شد و این نواقص در آن پیش آمد اگرآن دوره هم میگذاشتند که این آییننامه مطابق قانون در مجلس طرح بشود قطعا اینطور نمیشد مثلا این طرحی که آقایان پیشنهاد کردند ذکر شده که فلان ماده نقض میشود و فلان ماده از آییننامه سابق بجایش گذاشته میشود در صورتی که آییننامه سابق نقض شدهاست و بایستی در قانون مطلب کاملا انشاء شده باشد که ما میبینیم به چه طرزی اصلاح خواهد شد (دکتر بقائی ـ ذکر شده) بنابراین این معایب در کارهست همانطور که آقایان محترم موافقت فرمودند که یک فوریتش راپس بگیرند موافقت بفرمایند که یک فوریت دیگر را پس بگیرند (یکنفر از نمایندگان ـ اصلا پس بگیرند بهتر است)این کار بهتر انجام خواهد شد، موضوع دیگری که فرمودند این بود که به کمیسیون برود الان کمیسیون برای این کار نیست (تیمورتاش ـ پیشنهاد شده که تعیین بشود) کمیسیون خاصی در دوره گذشته بود آن کمیسیون هم ماموریتش را انجام داد از بین رفت حالا مطابق همان فرمولهایی که آقایان پیشنهاد فرمودند جناب آقای رفیع و آقای تیمورتاش باید کمیسیون انتخاب بکنیم و بعد بفرستیم به کمیسیون.

این كارگاه آموزشی یكروزه با حضور دست كم 30 نفر از متخصصان داخلی ، خارجی و مدیران سازمان جنگل ها ، مراتع آبخیزداری با هدف ظرفیت سازی حفظ جنگل در معاونت امور جنگل چالوس برگزار شد. در این زمینه ظرفیت های سازمانی و تخصصی دستگاه های دولتی مرتبط با موضوع مدیریت مشارکتی و چندمنظوره جنگل های هیرکانی، ارزیابی و برنامه های ظرفیت سازی برای ارتقاء توان لازم جهت اجرای الگوی نوین مدیریت جنگل تدوین و به اجرا در خواهد آمد.

لازم به ذکر است درختان صنوبر سیبری، کاج و قوچ بیشترین درختان جنگل را شامل می شوند. مرکز Spheres در چندین طبقه ساخته شده و دارای مرکز اجتماعات، سالن برگزاری کنفرانس و جلسات، اتاقهای باز برای برگزاری جلسات کاری چند نفره و میزهای زیادی برای کار کردن است. فراشان ببازار آمده و با زور دکانها را باز گردانیدند، و یکی دو تن که ایستادگی مینمودند کالاهاشان را بتاراج دادند. بعضی وقت ها کروکودیل ها بدون حرکت و با دهان باز استراحت می کنند پرنده ی کوچکی وارد دهان کروکودیل می شود و انگل های درون دهان کروکودیل را می خورند.

جنگل های خزری همچنین مأمن گونه های ارزشمند جانوری از پرندگان و پستانداران با ارزش می باشد. آمازون بیش از هرگونه اکوسیستم دیگر روی زمین، گونههای گیاهی و جانوری دارد. جنگلهای آمازون، دارندهی لقب “ریههای سیاره زمین” در حال انقباض غیرقابل بازگشت هستند و این نه تنها به معنای از بین رفتن انواع گونههای گیاهی و جانوری و از بین رفتن محل سکونت مردم محلی منطقه است، بلکه به معنای ایجاد مسئلهای بزرگ برای اقلیم جهانی و در نتیجه تهدیدی برای ادامهی حیات گونهی بشر است. جلب مشارکت مردمی و اجرای جنگلداری جامعه محور سومین دستاورد مورد انتظار از اجرای پروژه است.

تدوین و اجرای مشارکتی برنامه های مدیریت جنگل در حوزه های جنگلداری جامعه محور با تاکید بر توسعه معیشت های جایگزین از دیگر فعالیت های اصلی تحت این دستاورد است. البته نخستین پایلوت جنگلداری اجتماعی خاور میانه توسط بانک جهانی برای لفور تدوین شده بود که اجرا نشد. علاوه بر داشتن تنوع زیستی با اهمیت و چشم اندازهای ارزشمند، جنگل های خزری خدمات چندمنظوره محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی همچون حفظ ذخائر آبی و تنظیم آن، تعدیل اقلیم، ترسیب کربن، امکان گردشگری و تفرج و نیز محصولات صنعتی و غیرصنعتی را فراهم می آورد که تاکنون ارزش واقعی این خدمات در برنامه ریزی های منطقه ای و محلی و نیز طرح های جنگلداری احصاء و لحاظ نگردیده است.

كارشناس ارشد جنگلداری دفتر منطقهای سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) در این كارگاه آموزشی گفت: یكی از اهداف همكاری فائو و سازمان جنگلهای ایران، شناخت مشكلات موجود بود. طبق ماده 48 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه كشور، دولت موظف است برای ارتقای سطح صیانت ، حمایت از جنگل ها ، تمامی قراردادهای مجریان طرح های جنگلداری كه مدت قراردادها آن ها تمام شده یا نشده ، تمدید نكند.

در این راستا دولت جمهوری اسلامی ایران و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) با حمایت تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) با اجرای یک پروژه مشترک 5 ساله چارچوب های مدیریت مشارکتی و چندمنظوره در سیمای جنگلی هیرکانی را با هدف حفظ تنوع زیستی ایجاد خواهند نمود. دولت میخواهد سرزمینهای ما را بهمنظور کشاورزی در مقیاس وسیع بگیرد. من در هوش خود بودم یا به حکم نفوذ نظری ما را مغلوب اوامر خود کرده بود. اما یک نکته مهم که ذهن نوییسندگان بسیاری را به خود مشغول کرده قیمت یا هزینه چاپ کتاب است.

روستای بلیران یا جنگل بلیران یکی از روستاهای گردشگری نزدیک شهرستان آمل در استان مازندران می باشد که با برخورداری از بافت سنتی و معماری بسیار غنی، پیشینه ای کهن نیز دارد؛ اما کمتر در میان مردم سایر شهرها شناخته شده است. از دیگر جاذبه های راه رسیدن به جنگل ابر، می توان به آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، شاعر و عارف ایرانی در روستای قلعه نو خرقان و مجموعه بایزید بسطامی دانشمند برجسته در شهر بسطام اشاره کرد. وی با اینکه از میان پروژه های دکتری هر ساله یک پروژه به مبلغ 900 دلار انتخاب می شود، گفت: درباره پروژه کارشناسی ارشد هر ساله سه پروژه به مبلغ 500 دلار و تحقیقات شخصی هر ساله دو پروژه به مبلغ 300 دلار از سوی این پروژه می توانند اعتبار دریافت کنند.

باید مردم را متقاعد کنیم که به بومگردی کیفیت بیشتری بدهند و جذابیتهای آن را بیشتر کنند. در همین حین، بیشتر مشاغل ایجاد شده کوتاهمدت هستند: قطع درختان.جوآکیم فرانسیسکو د کاروالیو، رئیس سابق مؤسسهی توسعهی جنگل برزیل برآورد میکند که یک هکتار دام یا سویا بین ۲۵ تا ۲۵۰ دلار ارزش دارد درحالیکه همین هکتار از جنگل تحت مدیریت پایدار میتواند تا ۸۵۰ دلار حاصل کند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این اثر دستساز آشنا شوید.

دانشمندان اخطار نموده اند که اگر تخریب جنگلهای بارانی در اینجا و در سراسر کره زمین با همین روند ادامه پیدا کند، نهایتا همه جنگل ها تا آخر قرن ناپدید خواهند شد.گرمایش جهانی، آتش سوزی های ایجاد شده توسط انسان و جنگل زدایی را افزایش می دهد؛ این سه با هم می تواند منجر به گسترش زیاد دشت های گرمسیری یا بیابان در آمازون شود. این زمانی است که کل مشکل آغاز گردید، اما هنوز هم ادامه دارد. گاهی این ماجراجوییها بزرگتر شده و آدمی را به دنیایی واقعی اما بسیار دورتر میبرند. در نزدیکی این چشمه، چشمه گوگردی دیگری به نام “لاله زار” وجود دارد و حدود 200 متر بالاتر از این چشمه نیز چشمه آب سرد-شیرین (آشامیدنی) وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید