پاسخ به:تصاویری زیبا از ایران زیبا

در زمان غازان خان، كه به اسلام روي آورده بود، كليساها به مساجد مبدل شد و دست مبلغين مسيحي از شهرهاي بزرگ آذربايجان كوتاه شد.در سال 712 هجري، شمس الدين قره سنقرامير الامراي حلب ونايب السلطنه مصر به ايران فرار كرد و سلطان محمد خدابنده اولجايتو او را پناه داد و به فرمانروايي مراغه منصوب كرد.در 759 هجري مراغه به دست تيموريان ويران شد. ماکو از نواحى بزرگ قالیبافى آذربايجان غربى است.

از جلو حوض خیابان اصلی باغ شروع میشود كه در وسط دارای آب نما و گلكاری است، و در دو سوی آن درختان سرو و كاج و چنار كهن وجود دارد، و در محوطه وسیع باغ، باغچههای بزرگ ایجاد شده كه به وسیله خیابان ها و راهروها از یكدیگر مجزا میشوند. در آن انواع ماهی های کوچک و بزرگ و حتی خطرناک یافت می شود. این موزه از دیدنی های استان خراسان جنوبی بزرگترین موزه استان است. در ادامه به معرفی کوتاه از هرکدام از شهرستان های استان خراسان جنوبی میپردازیم.

مشاغل و آداب و رسوم مردم در گذشته در این موزه به زیبایی به نمایش گذاشته شده است. شهرستان سربیشه در گذشته یکی از بخشهای بیرجند محسوب میشد. شهر طبس که زمانی بخشی از استان یزد بود، از سال 1391 به یکی از بخشهای خراسان جنوبی تبدیل شد. در حال حاضر در بخشهای مختلف نهبندان اقوام فارس، بلوچ و عرب زندگی میکنند. تالاب کجی نمکزار در در روستای چاه دراز در فاصله 75 کیلومتری نهبندان قرار دارد. به گفته وی ۳۲۰۰ هکتار باغ انار و پسته با نیاز ناخالص آبیاری سالیانه، ۳۲میلیون مترمکعب، در پایین دست این سد قرار دارد که در حالت مطلوب امکان مشروب شدن برای آنها فراهم است.

با این که این آبشار تنها ۵ متر ارتفاع دارد، ولی به دلیل سرعت و همچنین حجم بالای آب جاری، هیبت و عظمت باورنکردنی را به دست آورده است. داخل آن حمام مردی غریب و ناشناس بود که می خواست کسی بدنش را کیسه بکشد. 7- احمد علی شهابی نيهی متخلص به حريف :درسال 1293هـ ق درنهبندان متولد شده ، وی ديوان شهری دارد،دوران تحصيلات ابتدايی رادرنهبندان به پايان رسانيدوبرای تحصيلات بالاتر به دارالعلم مشهد رفت ودرعلوم وحکمت منطق نيزاستاد بود ودرسال 1355هـ ق چشم ازجهان فروبست.ودرزادگاهش مدفون گرديد. این نامگذاری به دلیل کشت مرغوبترین زرشک و زعفران خراسان جنوبی در شهر قائن است.

بسیاری از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی در شهر فردوس قرار دارند. تخریب شهر موجب مهاجرت مردم و کاهش جمعیت و اعتبار شهر فردوس شد. این شهر یکی از پایگاههای اسماعیلیان در ایران بوده و کوه قلعه فردوس و قلعه دختر فردوس آثار تاریخی به جا مانده از آن دوران هستند. طالقان ۸۰ روستای فعال دارد که بسیاری از آنها یا در حاشیه رودخانه شاهرود یا در دامنه رشته کوه البرز قرار دارند.

این منطقه زیبا در جاده سرایان-بیرجند و حد فاصل روستای بسطاق تا دوست آباد قرار دارد. این موزه در آسیاب قدیمی روستای افین در شهرستان قاین برپا شده است. یکی از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی منطقه گردشگری بندر دره در شهر بیرجند است. دره شگفتانگیز کال جنی از جمله معروف ترین جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی در شهرستان طبس واقع شده است. شهرستان نهبندان به مرکزیت شهر نهبندان از دیگر شهرهای خراسان جنوبی است. همچنین رتبه اول کشور را در تنوع کشت گلهای زینتی به خود اختصاص داده است.

و کساني که چون کار زشتي کردند يا بر خود ستم نمودند خدا را ياد کنند و براي گناهان خويش آمرزش طلبند، و جز خدا چه کسي است که گناهان را بيامرزد؟ این سراب دارای چشمهای زیبا و مناظری دلانگیز است. این منطقه زیبا بر اثر فرسایش در طول سالیان دراز ایجاد شده است. در سال ۱۳۳۰ شمسی، بر اثر رطوبت حجره مدرسه فیضیه، به روماتیسم سختی مبتلا شدم. پارك جنگلی چپقلی اراك از شرق به رشته كوههای «میران» و «سفیدپی» از غرب به كوههای «كلاغ نشان» و «قدمگاه»، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله نفت و از جنوب به کوه های «تخت بزرگ» و «قالیخانی » منتهی می شود.

استان آذربایجان شرقی دارای رشته کوه های بسیاری است . در این شهر آثار تاریخی ارزشمندی چون مسجد جامع قاین، مقبره بوذرجمهر قاینی، مسجد خضری و قلعه کوه قائن وجود دارد. شهرستان قائنات و به ویژه مرکز آن شهر قائن به پایتخت زرشک و زعفران دنیا شهرت دارد. در این موزه اشیاء ارزشمندی در چندین بخش مختلف به نمایش گذاشته شده است. در این موزه نیز ادوات کشاورزی و لوازم زندگی قدیمی به نمایش گذاشته شده است. درهای با دیوارهای شنی و نهری با آب گرم و سرد به طور همزمان، توصیف ساده این منطقه است. چه بسا امراض پوستی و دردهای مفصلی که تمامی راههای درمانی را بیفایده دیده اما درنهایت با آب گرم سبلان مداوا شده است.

ساعتی را مهمان خنکای آب زلالش بودیم. بقعه سید نصر، قنات سلغرآباد و مسجد و حسینیه آب شور در این محله واقع شده اند. مسجد میرخضرشاه یا چهارمنار، حسینیه چهارمنار، بقعه سید شمس الدین، بقعه شاد سید رضا، آبانبار کوچه بندون، باغ و آبانبار دولتآباد و مدرسه شاه نعمتالله ولی از بناهای معروف این محله هستند. یکی از معروف ترین دیدنی های خراسان جنوبی، دره کال جنی در طبس است. مجموعه تاریخی طبیعی دره کال سر یکی از جاهای دیدنی طبس محسوب میشود. یکی از متفاوتترین جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی، آسبادهای نهبندان است. آرامگاه امامزاده سيد علي در ۸۰ كيلومتري شمال شهر نهبندان واقع شده و مورد توجه خاص پيروان اهل بيت (ع) است.

آب در حوضی طبیعی جمع می شود و مورد استفاده قرار می گیرد . در فهرست دیدنی های بیرجند طیف متنوعی از آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی وجود دارد. غار خونیک نیز از جاذبههای طبیعی این شهرستان محسوب میشود. پس از گذشتن از جادههای پر پیچ و خم و دشتهای دیواندره و پس از عبور از میان کوهپایههای پست و بلند، صخرههای مرتفعی به چشم میخورد که یکی از آثار شگفتانگیز کشور ایران را در دل خود جای داده است، غار کرفتو در دل صخرههای مرتفع و در 67 کیلومتری شمالغرب شهر دیواندره و 70 کیلومتری شرق شهر سقز واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید